I KANSLOZE AFFAIRE AJ AX- TOTTENHAM HOTSPUR Ajax had alle trekken van een veredeld jeugdelftal in het seizoen 1980-81. Arne- sen, Lerby, Vanenburg, Weg- gelaar, Kieft, ze waren alle maal nog geen of amper twintig, en moesten optor nen tegen een club die een van de rijkste tradities van Engeland had: Tottenham Hot spur, kortweg de Spurs. Deze hadden de FA Cup dat voorjaar gewonnen in een spectaculaire replay tegen Manchester City, en hadden de beschikking over de strateeg Glenn Hoddle en over een tweetal Argentijnse internationals: de grillige Ricar- do Villa en de lepe lichtgewicht Osvaldo Ardiles, in het Lon- dense al snel liefdevol omgedoopt in Ricky en Ossie. Het werd een duel tussen jongetjes en volwassen kerels, zo wist ook Ajax-coach Kurt Under. Om de gemiddelde leeftijd enigszins op te krikken, had hij in het Olympisch Stadion Kieft en Vanenburg op de bank gelaten, en de wat ervare ner Piet Hamberg in de spits opgesteld. Of dat verstandig was is zeer de vraag. Hamberg kwam op twee kopballen na totaal niet in het verhaal voor, en het brutale élan van de twee junioren zou Ajax misschien goed gedaan hebben. Zo als het nu liep, was Ajax volslagen onzichtbaar. In de eerste helft kreeg alleen Lerby iets dat op een kansje leek, maar De aanvoerders van Ajax en Tottenham Hotspur, Soren Lerby en Steve Perryman to nen onder het toeziend oog van scheidsrechter Lamo Castillo de uitwisselingsba nieren voor het begin van de wedstrijd in het Olym pisch Stadion. KICK OFF NR. 24-17 verder waren het alleen de Spurs die voetbalden. Al na twintig minuten bleek dat. Ling verspeelde de bal, de buitenspelval klapte ver keerd dicht en Mark Falco, invaller voor de geblesseer de Garth Crooks, kon scoren. Een kwartiertje later schoot Falco van dertig meter opnieuw in. Schrijvers kon de bal nog naast het doel ranselen, maar moest bij de volgende hoekschop machteloos toezien hoe Falco volkomen ongehinderd kon scoren. En bijna had Falco vlak voor de rust opnieuw gescoord, maar in volkomen vrije positie miste hij. In de 67e minuut was het niettemin alweer raak, toen Wijnberg zich vergiste in de buitenspelval en Vil la op een passje van Ardiles ongehinderd kon doorlopen om de stand op 0-3 te brengen. Dat Lerby in de resterende tijd nog kon tegenscoren, troostte Ajax nauwelijks. Voor het eerst sinds 1969 (tegen Benfica) had Ajax een thuiswedstrijd in een Europa-cuptoernooi verloren, en de wedstrijd op White Hart Lane was nog slechts een formaliteit. GALJÉ ONDER DE LAT Ajax miste in die return Rijkaard, Ophof, Ziegler en Ling door blessures, en tijdens de warming up moest ook Schrij vers het laten afweten zodat Hans Galjé de kans kreeg zijn kunnen onder de lat te tonen. Met een zwaar gehavend elf tal sloeg Ajax niettemin een veel beter figuur dan in de eer ste wedstrijd. Nadat Villa met een solo, Hoddle met een schot en Ardiles met een schuiver hadden gemist, kreeg Kieft de kans op de openingstreffer, maar zijn omhaal be landde in het zijnet. Tot ver in de tweede helft bleef Ajax overeind met dapper en soms zelfs brutaal spel, maar gezien het krachtsver schil zou Spurs toch ooit tot scoren moeten komen. Dat gebeurde in de 69e minuut, toen Falco een breedtepass van Ardiles aannam en Gal- vin in scoringspositie zette: 1-0. Daarna trok Steve Archi bald de bal vanaf de achter lijn voor, waar Jansen en Molenaar er niet bij konden maar Falco, alweer hij, wel. En tenslotte tekende Ardiles nog voor 3-0. De cijfers wa ren duidelijk, maar bij de Spurs-fans kon er een vrien delijk applausje af: de repu tatie was gered, maar Euro pees voetbal was weer voor een jaartje ver, zeer ver weg. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 17