Stefan Pettersson ten voeten uit: sterk, stijlvol en gecon centreerd. Foto: Louis van de Vuurst tersson tegen de vlakte en gaat en passant op diens arm staan. Elleboog uit de kom. Enkele minuten later wordt de ongelukkige Zweed met gillende sirenes naar het zie kenhuis afgevoerd. NAAR HET LEIDSEPLEIN KICK OFF NR. 24-11 vuurt een krullende voorzet af. En treft de roos, in de vorm van Petterssons voorhoofd. Een licht knikje is genoeg om de bal in de uiterste hoek van het Genoa-doel te prikken en de deur naar de finale wagenwijd open zetten. Vier weken en een 4-3 totaaloverwinning op Genoa later gie ren de zenuwen door 3.000 schorre kelen in het Ajax-vak van het Turijnse Stadio delle Alpi. Zo niet bij Stefan Pettersson. De stand tijdens de eerste finalewedstrijd tussen Torino en Ajax is 1-1, Dennis Bergkamp is even te voren gevloerd. Strafschop. Tien Italianen klitten heftig protesterend en gebarend samen rond scheidsrechter Worrall, de kolkende tribunes koken bij kans over van emotie. Temidden van alle hectiek vormt Ste fan Pettersson een ijskoud rustpunt. Zijn penalty komt er toch wel, zo weet hij, diepe concentratie is geboden. Als de storm eindelijk is gaan liggen toont hij nog steeds onbewogen. Fluitje, aanloop, schuiver, doelpunt. Zo simpel als wat. Pet tersson over die penalty: "Ik ben nooit een zenuwelijer ge weest en had al vaker onder druk een strafschop genomen. Omdat het door die protesten allemaal zo lang duurde, was het een kwestie van m'n concentratie vasthouden. Tijdens mijn aanloop wist ik al in welke hoek ik ging schieten. Links van de keeper. Gelukkig viel hij naar de verkeerde kant. Want het was absoluut geen beste strafschop." Tijdens de return, Ajax koestert een 2-2 gelijkspel, blijven Pet tersson en de zijnen met kunst- en vliegwerk overeind. 'Hij daarboven heeft vanavond een rood-wit shirt aan', jubelt de NOS-commentator door zijn microfoon als Walter Casagran- de zijn inzet via onderkant lat het veld weer ziet inspringen. Vlak voor tijd heeft 'Hij daarboven' zijn Ajax-shirt kennelijk even uitgetrokken. Stefan Pettersson probeert bij de corner- vlag tijdwinst te boeken door de bal af te schermen. Tot woe de van alles wat Torino heet. Verdediger Policano werkt Pet- Juist hij, producent van twee cruciale doelpunten in de be slissende fase van de Europa Cup-strijd. Nadat zijn arm in het gips is gezet schiet Pet tersson een verpleegkundige aan. Hij wil naar het Leidse- plein, maar heeft zijn kleren uiteraard niet bij zich. Zo vlug hij kan hijst-ie zich in het hem aangereikte verple gers-tenue; blauwe broek, wit hemd, onbestemde schoenen. Vervolgens gaat het onder politie-escorte richting centrum, waar in middels over de verhitte hoofden gelopen kan wor den. Als hij het bordes boven het volgepakte Leidseplein betreedt sluit de geluksdron- ken massa de tijdelijk verlo ren zoon op onvergetelijke wijze in de armen. Een or kaan van lawaai raast over het Leidseplein, zijn naam klinkt uit tienduizenden kelen. Stefan Pettersson, normaliter heer send over zijn emoties, heft zijn gezonde arm ten hemel en schiet vol. Over de huldiging: "Als ik terugkijk op zes jaar Ajax is dat één van de eerste momenten die bovenkomt. Om nooit te vergeten, zo mooi. Zoals die twee finales so wie so hoogte punten waren. In Turijn, de Ajax-fans die een uur na de wed strijd nog aan het zingen waren in hun vak. In Amsterdam de volgepakte tribunes anderhalf uur voor de wedstrijd. En het moment dat ik het bordes op kwam, dat was het allermooi ste. Kippevel." VERPLICHTE VAKANTIE... De onbesuisde actie van Policarno blijft voor Pettersson niet zonder gevolgen. De Europese Kampioenschappen in zijn ge boorteland gaan aan z'n neus voorbij. Hij slikt de teleurstel ling manmoedig weg. Want Pettersson zou Pettersson niet zijn, als hij ook in dit geval de positieve kant van het verhaal niet zou laten overheersen. "Ik had me er ontzettend op ver heugd, een EK voor eigen publiek. Maar het heeft geen enke le zin om lang bij dit soort teleurstellingen stil te blijven staan. En na verloop van tijd vond ik het eerlijk gezegd ook niet zo erg meer. Ik had eindelijk, na vier jaar, een hele zomer vrij. We zijn lekker naar Zweden gegaan, ik heb een paar wedstrijden bezocht en verder een hoop oude vrienden en familie opgezocht. Dat is me ook heel veel waard. Een lange, heerlijke zomervakantie in Zweden, daar was ik ook wel een beetje aan toe." En als iémand het op dat moment verdiend had... Simon Zwartkruis

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 11