Een bal rolt door de eeuwen (Joh. Duhne) Een bal rolt door de eeuwen en deze eeuw. rolt de bal voor Ajax als een der sterkste voetbal-teams in Europa. Vooral in de gloriejaren van D.V.V. Go-Ahead met 16 Oostelijke kampioenschappen en vier maal kampioen van Nederland speelden beide teams vaak tegen elkaar en was er een prima verstandhouding tussen beide clubs, dat bleek steevast in de tijd dat de Amsterdammers nog een internationaal Paasvoetbal-tournooi hiel den, waar twee van de beste Europese voetbalteams naar Amsterdam kwamen om hun krachten te meten met Ajax en Go-Ahead immer als vierde elftal het tournooi completeerden. Onze stadgeno ten moesten dan wel de spits afbijten tegen de sterkste buitenlandse deelne mer zodat Ajax wist wat haar in de twee de wedstrijd te wachten stond, maar voor Go-Ahead was dit geen bezwaar. Al we ken van te voren was die tournooi-deel- name doel van extra inspanningen. Men mocht Ajax niet teleurstellen en Ajax benutte het tournooi volledig om haar visitekaartje af te geven als een van Eu ropa's sterkste ploegen. Nederland kon trots zijn op haar propagandist Ajax. De club stelde nooit teleur. En in de vrije ontwikkeling van het amateurvoetbal was een team als Ajax van grote waarde. In 1918 op 20 mei was de eerste ontmoe ting met Ajax een feit. De Amsterdam mers verloren met 1-0 dank zij een doel punt van Gerrit Hulsman. Na al die jaren was het op 22 augustus 1982 een bijzondere dag, Ajax kon dan haar 100ste competitie-doelpunt scoren. Dit kwam er dan ook, maar het doelpunt was een ver keerde hoffelijkheid. Wat was het geval? Ajax mocht een hoekschop nemen en Go Aheads rechtsback Fred Bisschot schoot de bal in eigen doel. Veel, heel veel zou er te vertellen zijn over de ontmoetingen tussen beide clubs. Om iets eigens te noemen, Joodse leden, die veelvuldig bij beide clubs voorkwa men. D.V.V. Go-Ahead had net als Ajax een periode, een Joodse voorzitter Simon Frankfor. Zij waren vaak wat kiener en wisten hoe men ook uit niet verwachte dingen geld kon slaan. En dan nu nog iets over zondag. Even leek het of Ajax uit haar gewone ritme was. Tegen Volendam b.v. Maar dergelij ke tegenstand heeft met goed voetbal niets te maken. Tegen Twente liet Ajax zien dat, wanneer haar tegenstander ook durft te voetballen, hoe ver haar ont wikkeling vooruit is. De Eagles verloren door die opvatting in Amsterdam met 4-0, Twente liefst met 6-0. Maar voor het pu bliek viel er veel te genieten. Zelfs met tien spelers maakte Ajax nog een doel punt, het werd 6-0 voor Ajax. Toen de Eagles in Amsterdam ook met aanval lend voetbal Ajax probeerde tegenstand te bieden en met 4-0 verloor, schreeuwde de plaatselijke krant "moord en brand" maar Henk ten Cate is er de trainer niet voor om laf in zijn schulp te kruipen en het aanzien van voetbal te verdoezelen. Ook voor het sterkere voetbal van een te genstander kan men respect hebben, een standpunt dat ook ten Cate huldigt. Deventer staat dus hedenmiddag weer iets moois te wachten. Dank zij Henk en zijn mannen, zij zullen manmoedig het visitekaartje als topclub in Europa van Ajax aanvaarden. „De tophit van het seizoen." 6

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 8