WIJ VAN VAK O DRIJFHOUT PHILIPP BELLINI EN BLIJE GEZICHTEN IN DE MEER Waar doen de voetballers en toeschouwers het allemaal voor? Wat is het ultieme sportieve "orgasme"? Wat heb ben bijna alle voetballers en toeschouwers met elkaar ge meen? Het juichen. Of je op de tribune zit, een staanplaats hebt, of op het veld speelt, de blijdschap bij een doelpunt is het zelfde. Zowel de acteurs op de grasmat als de toeschou wers kunnen van pure blijdschap over elkaar heenrollen. Bij de spelers kunnen wij in de loop der jaren verschillende soorten van vreugde-uitingen waarnemen. In de vroege jaren van het voetbal had men een houding van "doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg". In de jaren zes tig begon de verandering, ledereen die die periode waar lijk heeft meegemaakt zal zich het sprongetje met de slag beweging met de arm van "onze" Johan nog kunnen her inneren. Zelf ben ik daar nooit zo'n liefhebber van ge weest. Ik was meer gecharmeerd van de wezenloze reactie die zijn toenmalige tegenpool Piet Keizer soms hanteerde bij een goal. In diezelfde periode speelde er bij Arsenal een gek; ge naamd Charlie George. Deze spits liet zich na het vinden van het net altijd in een soort krui op het veld vallen. Hier na moesten zijn teamgenoten hem weer op de been hel pen. Een vroege vorm van teambuilding dus. De Zuidame- rikaanse en Zuideuropese landen hebben wat juichen be treft altijd een warme plaats bij mij ingenomen. De bijna hysterische wijze waarop zij een doelpunt begroetten sprak mij aan. De Braziliaanse middenvelder Rivelino was een juichmees- ter. De dansjes die de laatste tijd rondom de cornervlag ten beste worden gegeven, vind ik weer niks. Misschien omdat ik niet zo van dansen houd. Bij de buiklanding van Pierre van Hooydonk overkomt mij hetzelfde misselijkmakende gevoel. De mooiste vreugde-uiting zag ik echter enige weken ge leden tijdens een programma over Anderlecht, op de Bel gische TV. Tijdens een Europa Cup-wedstrijd tussen de Brusselaars en het al eerder genoemde Arsenal -in schitte rende zwart-wit beelden- scoorde Jan Mulder. De wijze waarop hij dit vierde was van grote klasse. Als een Grieks standbeeld bleef hij enige seconden met de vuist omhoog, onbeweeglijk staan. Voor mij is dit de ultieme "juich". De manier waarop onze rood-witten een doelpunt vieren is er een die ontroert. Wellicht ingegeven door de "team building-filosofie" van Louis van Gaal, doet het hele elftal mee aan het feest. Wij toeschouwers hebben minder ruimte om de fantasie de vrije loop te laten. Wij kunnen in de hekken of om buurmans hals gaan hangen, maar door vele obstakels blijft dit een riskante bezigheid. Door een goal zoals laatst van Kanu kun je die harde realiteit wel eens vergeten, met alle gevaren van dien. Een ding staat voor mij als een paal boven water: voetbal len en toeschouwen doe je maar voor één ding: juichen. E. Vanzet KICK OFF NR. 23 - 20 Vrolijkheid was weer troef in De Meer, ook na afloop van Ajax- NAC. De 5-0 overwinning smaak te uitstekend en het publiek keer de opgetogen huiswaarts. Niet ie dereen verliet het Ajax-stadion meteen na het laatste fluitsignaal van de scheidsrechter. In de rust had namelijk de loting van de Philipp Bell ini-Ajax-horloges plaatsgevonden. Een van de twee winnaars meldde zich bij de Man of the Match, Kanu, en aanvoer der Danny Blind om het Ajax-hor- loge in ontvangst te nemen. De heer Sebastian Kolstee toonde zich zeer ingenomen met het kleinood dat de overwinning van zijn club dubbel lekker liet sma ken. De andere winnaar, de bezit ter van seizoenkaart/losse kaart voor de wedstrijd Ajax-NAC 63 58, kan zich vanmiddag alsnog melden bij de uitreiking van de volgende twee Philipp Bellini- horloges. Let dus goed op tijdens de rust, wanneer de speaker van het Ajax-stadion de twee win naars bekendmaakt. Foto: Louis van de Vuurst

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 20