AJAX-BAYERN MUNCHEN DUITSE ROUTINE TE MACHTIG VOOR AJAX 1980 KICK OFF NR. 23 - 19 AFBRAAKVOETBAL Frank Rijkaard, die in de te- zette na een openingsgoal rugwedstrijd tegen Bayern van Martin Wiggemansen. Ajax op een 2-0 voorsprong de voor zijn voeten neergelegde bal simpel intikken. Tenslot te speelde Rummenigge de bal nog naar Hoeness, die struike lend de stand naar 5-1 tilde. Met die stand was Ajax kansloos in de return, dat wisten bei de ploegen en ook het publiek, dat met slechts vijftiendui zend man naar het, in een optimistische bui ingehuurde, Olympisch Stadion was gekomen. Men zag een leuke ope ningsfase, waarin Ajax, met nu ook de achttienjarige Frank Rijkaard als smaakmaker in plaats van de geschorste Schoena ker, fris van de lever ten aanval trok en Bayern zelfs even ge heel overrompelde. Ook scheidsrechter Linemayr had daar kennelijk aardigheid in en zag over het hoofd dat Martin Wiggemansen buitenspel stond toen hij na een kwartier scoorde. Twee minuten later bereikte een pass van Arnesen Rijkaard, die met een fraai schot 2-0 scoorde. Toen even later Arnesen in het strafschopgebied werd gestuit weigerde Line mayr de bal op de stip te leggen en was de kans op een sensa tie verkeken. Geleidelijk aan herpakte het overblufte Bayern zich. In de tweede helft werd duidelijk dat het jonge Ajax de kracht niet meer kon opbrengen om nog eens aan te zetten in een wanhoopspoging de achterstand verderte verkleinen. Een fout van Junghans leek nog veelbelovend, maar Wigge mansen reageerde niet snel genoeg, en toen Breitner acht minuten voortijd Rumme nigge bediende en deze 2-1 scoorde, had iedereen de hoop al opgegeven. Ajax was uitgeschakeld, maar had zich in ieder geval nog even laten zien. Evert Vermeer Ajax kon in het Olympiastadion van München dan ook weinig meer op de grasmat leggen dan afbraakvoetbal. Merkwaar dig genoeg bleek dat aanvankelijk nog aardig resultaat te boeken ook. Lerby had de watervlugge Rummenigge aardig onder controle, en datzelfde gold voor Ophof ten opzichte van Breitner, ai had Edo daarvoor regelmatig een overtre ding nodig. Nadat Hoeness en Rummennige de eerste kansen voorbij hadden laten gaan, trapte Schrijvers ver uit, kopte Kieft door en sprintte Arnesen Niedermayer eruit om vervol gens de uitlopende Junghans te omspelen en 0-1 te scoren. Een prettige, zij het buitengewoon onverdiende verrassing. Het duurde tot in de blessuretijd van de eerste helft voor Bay ern een passend antwoord klaar had: een 25-meterschot van Dürnberger, dat iets van richting werd veranderd en daar door de goed keepende Schrijvers kansloos liet: 1-1. Een wei nig later ketste een vrije trap van Rummenigge tegen de tou wen achter Piet Schrijvers. Met die stand zou Ajax dik tevre den zijn geweest, maar in de laatste tien minuten voltrok zich een ware ramp over de Amsterdammers. Nadat Hoe ness koppend voor 3-1 had gezorgd, blunderde Schrij vers op een vrije trap van Breitner en kon Rummenigge Bayern München. De Amster damse goegemeente stond niet direct te juichen toen de Westduitse kampioen door het lot werd aangewezen als het volgende obstakel tussen Ajax en Europese roem. Om te beginnen was Bayern nu niet bepaald de meest popu laire club bij het Amsterdams publiek, nadat ze twee jaar eerder hadden gefungeerd als tegenstander in een vriendschappelijke wedstrijd ter ere van de afscheid ne mende Johan Cruijff, en zich met een 0-8 overwinning niet direct gedragen hadden als een waardige gast in een ere- wedstrijd. Maar afgezien van die senti menten was het duidelijk dat de Duitsers met sterren als Rummenigge, Hoeness, Breitner en Schwarzenbeck een ploeg hadden die nor maal gesproken veel te sterk was voor Ajax. Immers, in het toch al niet zo van routine vergeven Ajax-team waren Mole naar, Wijnberg en Van Geel ook nog eens door blessures af wezig, en moest Ajax met een wel erg jonge ploeg aantre den. Met Kieft (nog geen achttien) en Weggelaar (amper twintig) in de spits kwam de meeste ervaring van Schoenaker en het ook pas 22 en 24 jaar oude Deense duo Lerby-Arnesen.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 19