KICK OFF NR. 23-11 LLOYD DOESBURG LANDSTITEL Twee Zweedse vrienden in het Ajax-shirt aan het begin van het seizoen 1988-1989. Toen Stefan in 1988 naar Amsterdam kwam had hij aan de ervaringen van Lars- son de nodige steun. Ook nadat Larsson terugkeerde bleven Stefan Pettersson en Peter Larsson goede kamera den. Onder leiding van Beenhakker en een gloednieuw bestuur dartelt Ajax naar de landstitel. Het kampioensfeestje, na een puntendeling uit bij NEC, gaat aan de neus van Pettersson voorbij. Op de snelweg van Nijmegen naar Amsterdam voelt hij een griepje opkomen, dat hem na een uurtje feesten doet besluiten onder de wol te kruipen. Terwijl zijn medespelers in polonaise door de stad trekken en zijn naam tot diep in de nacht over het Leidseplein schalt, ligt Pettersson hoestend en snotterend in bed. Intens tevreden, dat wel. Hier heeft hij het allemaal voor gedaan, hier heeft hij zijn zomervakantie voor opgeofferd. En met het WK in Italië voor de deur gaat Pet tersson voor de derde achtereenvolgende maal een vakan- tieloze zomer tegemoet. Het deert hem niet. Hier heeft hij zijn hele leven van gedroomd. De oogsttijd in de carrière van Stefan Pettersson is definitief aangebroken. Simon Zwartkruis partement in Diemen, de dan 25-jarige Zweed voelt zich stuk je bij beetje Nederlander worden. Naar goed Scandinavisch gebruik beheerst hij de taal binnen enkele maanden. Petters son sluit innige vriendschap met de later tragisch verongeluk te Lloyd Doesburg. Over hem zegt hij: "Lloyd was een ver schrikkelijk sociale jongen, zoals je die in de voetballerij niet veel tegenkomt. Eerst ving hij Peter Larsson op, later deed hij dat bij mij. Echt een wereldgozer. Na het vliegtuigongeluk was het net of ik een keiharde klap recht in m'n gezicht kreeg. Het overlijden van Lloyd was het dieptepunt in zes jaar Ajax." Over zijn eerste jaartje Ajax zegt Pettersson: "Een heel onrustige periode, waar ik een beetje tegenstrijdig gevoel aan heb overgehouden. Met de club ging het langere tijd minder, maar persoonlijk heb ik, dacht ik, goed gespeeld. Ik heb nooit gewanhoopt toen het in het begin zo slecht ging. Ik had het gevoel dat het snel weer beter zou gaan met de club. Zo'n sfeer hing er ook. Crisis past niet bij Ajax." Tegen het slot van dat seizoen raakt Pettersson ernstig ge blesseerd aan zijn kruisbanden. Voor hem dus wéér geen zon, strand, zee en rust na de competitie, maar hersteltrainingen in De Meer. Pas in november'89 is Pettersson weer fit. Leo Beenhakker is inmiddels trainer. Over hem zegt Pettersson: "Beenhakker gaf leuke, afwisselende trainingen en kon de groep goed motiveren. Ik denk alleen datje hem niet te lang als trainer moet hebben, want dan is het effect weg." strijd, scoort en reikt zijn col lega-aanvallers talloze doel punten op een presenteer blaadje aan. Want het ont breekt hem aan oogkleppen. Volgens sommige journalis ten een groot gemis, naar de mening van trainers, mede spelers en publiek een pré. Petterssons eigen produktie blijft achter bij die van lo pende bandwerkers als Van Basten en Bosman, maar het grote aantal assists compenseert dat volledig. Balvast ont popt hij zich tot vast aanspeelpunt in de frontlinie. In dat de buutjaar komt hij tot 16 doelpunten, in 30 officiële wedstrij den. Een vast moyenne, zal blijken. In de winterstop meldt Pettersson zich aan voor een taalcur sus. Hij heeft zijn hotelkamer inmiddels verruild voor een ap- Het seizoen 1989-1990. Ajax maker van het derde Ajax- speelt thuis tegen NEC en doelpunt, wint met 3-0. In de 28e mi nuut is Stefan Pettersson de Foto: Louis van de Vuurst

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 11