"ELKE WEDSTRIJD STAAT OP ZICH, DIE VAM VANMIDDAG ZEKER" SAAMHORIGHEID FUNDAMENT RONALD SPELBOS Noem hem geen kroonprins want daar wordt-ie onderhand he lemaal gallisch van. Ronald Spelbos wordt sinds zijn aanstel ling bij NAC onafgebroken bejubeld en bewierookt, waar de succestrainer zelf liever spreekt van een collectieve prestatie. Hoe fraai de aan hem gerichte lofzangen ook mogen klinken, Ronald Spelbos is en blijft Ronald Spelbos. Gelukkig maar. Een naald in een hooiberg is sneller gelokaliseerd dan Ro nald Spelbos in Breda. Tijdens de telefonische speurtocht naar zijn persoon lijkt de oefenmeester van NAC minimaal 24 uur per dag voor zijn club in de weer te zijn. Staat hij niet op het trainingsveld dan is-ie wel onderweg naar een jeugd wedstrijd of in bespreking met zijn technische staf. De trai ner Spelbos blijkt geen spat te verschillen van de speler Spel bos. Altijd met volle overgave en zelfs dan kan er in zijn ogen nog wel een schepje bovenop. Gelukkig bestaat er te genwoordig zoiets als een autotelefoon. Zodat de voormali ge voetballer van SC Amersfoort, AZ, Club Brugge en Ajax uiteindelijk ergens tussen Breda en woonplaats Veenendaal vanuit zijn bolide zijn verhaal kan doen. Over zijn overgang van Brugge naar Ajax, bij voorbeeld. "Ik werd in 1984 door een nogal vaag persoon op de hoogte gebracht van de be langstelling van Ajax", klinkt het tussen het gekraak van de autotelefoon door. "Daardoor dacht ik in eerste instantie dat het een geintje was. Toen ik eenmaal met Ton Harmsen en Arie van Eijden om de tafel zat bleek het allemaal toch een stuk serieuzer te zijn. Ik wilde graag terug naar Neder land en Ajax wilde mij graag hebben, dus we waren er snel uit." Onmiddellijk na zijn laatste officiële wedstrijd in dienst van Club Brugge meldde Spelbos zich begin juni 1985 bij Ajax voor een oefentrip naar Canada. "Dat was een redelijk ont spannen trip, ideaal om de spelers te leren kennen. Alhoe wel ik een groot aantal al van het Nederlands elftal kende. Eenmaal ingeburgerd bij Ajax, en dat ging heel erg snel, werd het beeld dat ik vooraf van de club had bevestigd. Een spektakelclub, waar het voetbal leeft en waar het verwach tingspatroon zeer hoog ligt. En daar wordt ook naar ge werkt. Een ideaal klimaat voor een profvoetballer." Onder Johan Cruijff groeide Spelbos uit tot het fundament waar de Ajax-defensie drie seizoenen lang op rustte. De ge boren Utrechter paarde zijn routine en fysieke kracht aan een groot spelinzicht en een op maat gesneden lange pass. "Die lange bal beheerste ik al een tijdje, maar dank zij het positie spel dat Cruijff er bij Ajax in bracht kon ik die pass veel vaker dan voorheen gebruiken. Ik kon de bal altijd kwijt in de diep te. Prachtig was dat. Ik oefende jaar in jaar uit iedere dag op die lange bal en bij Ajax kon ik daar optimaal van profite- ii ren. In de Europa Cup-finales van 1987 (tegen Lokomotive Leip zig) en 1988 (KV Mechelen) moest Ajax de impulsen van de all-round verdediger ontberen. Gekweld door een ernstige knieblessure moest Spelbos de twee hoogtepunten, evenals het EK'88, aan zich voorbij laten gaan. "Op die momenten zelf was dat natuurlijk verschrikkelijk, maar ik heb genoeg nrCI22°F6 mooie dingen om op terug te kijken. Eigenlijk was elke Euro- Bij zijn huidige club heeft Spelbos over de sfeer evenmin te klagen, om over de prestaties nog maar te zwijgen. NAC heeft zich onder de sportieve leiding van de vroegere assis tent-trainer van FC Twente ontpopt tot de relevatie van de eredivisie, het Europese avontuur lonkt voor de Brabanders. "Ik blijf er op hameren dat dit het succes van de gehele club is, ik ben daar slechts een onderdeel van. De kwaliteit, het scorend vermogen en de saamhorigheid vormen de basis voor onze prestaties. Die saamhorigheid vind je vooral terug als we een keer verloren hebben. Vroeger, zo werd me hier ver teld, betekende een nederlaag het begin van een reeks min dere prestaties. Tegenwoordig gaan de schouders er onmid dellijk weer onder en pakt iedereen de draad weer op. Dat we in Breda vooral de tweede helft door Ajax zijn wegge speeld zegt me dan ook niets. Net zo goed als dat het niks uit maakt wat voor serie Ajax hiervoor heeft neergezet. Elke wedstrijd staat op zich. En die van vanmiddag zéker." Simon Zwartkruis pa Cup-wedstrijd met Ajax een hoogtepunt. Vooral Malmö thuis, die fantastische sfeer in De Meer, staat me nog helder voor de geest."

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 6