1980-1981 MET ALBANIË AJAX-DINAMO TIRANA Tien jaren waren er verstreken sinds Ajax (en trouwens het hele Nederlandse voetbal) voor het laatst te maken had ge had met het Albanese voetbal. Toen was 17. Nentori een ab soluut raadsel gebleken. Dinamo Tirana, de tegenstander in de eerste ronde in het Landskampioenentoernooi 1980-1981 bleek niet minder raadselachtig. Trainer Leo Beenhakker poogde nog wel wat informatie in te winnen, maar kwam niet veel meer te weten dan dat er in Albanië hard gevoetbald werd, dat het er warm was en dat het publiek fanatiek te keer kon gaan. Daarnaast was men het er over eens dat de gemiddelde Balkanvoetballer technisch best meekon, maartaktisch nogal eens wat miste. Beenhakker besloot geen risico te nemen en afwachtend te beginnen, met vijf verdedigers en één spits. Omdat Piet Hamberg geblesseerd was, mocht de zeventienjarige Wim Kieft zijn internationale debuut maken. Dat van dat fanatieke publiek bleek goed te kloppen. De dertigduizend toeschouwers in het Qemal Stafa-stadion van Tirana (waar de beste zitplaatsen ongeveer een gulden kost ten, overigens nog een best bedrag in het straatarme Alba nië) maakten volop herrie. Het toonde zich echter ook bij zonder trots om het beroemde Ajax te mogen ontvangen, getuige de verzoeken om handtekeningen en foto's. KANS VOOR DINAMO Voetballend bleek de Ajax-vrees onterecht. Dinamo bleek weinig voor te stellen. Slechts spits Zeri gaf Kees Zwamborn - KICK OFF NR. 22 - 19 Frank Arnesen, goed voor twee doelpunten in Albanië en voor een versierde straf schop in Amsterdam tegen Dinamo Tirana. handenvol werk en Bajaziti gunde Keje Molenaar weinig rust. Veel systeem zat er echter niet in de Dynamo-ploeg. Al na drie minuten kopte Wim Kieft op doelman Luarasi en even later kon Schoenaker net geen balcontact maken na een hoekschop. Ajax liet zijn tegenstander op het midden veld van het kastje naar de muur lopen, maar net toen ie dereen zat te wachten op de openingstreffer, drukte Dina mo opeens stevig door. Piet Schrijvers kwam na een diepte pass ver uit zijn doel, merkte ongeveer ter hoogte van de zijlijn dat hij niet meer bij de bal kon komen en zag angstig toe hoe Targaj over hem heen in de richting van het verla ten doel passte. Cipi miste echter. Dinamo putte moed uit de kans en en Bajaziti, Pernaska en Zeri poog den met schoten Schrij vers te verschalken. In de tweede helft stelde Ajax orde op zaken. Het nam weer bezit van het middenveld en zag ten slotte Arnesen een door Schoenaker doorgekopte ingooi van Jensen met een knappe schaarbeweging afma ken. Twee minuten voor tijd was Arnesen opnieuw ter plek ke om een fraaie pass van Wiggemansen met het hoofd af te ronden: 0-2. GELEENDE HANDSCHOENEN De achtduizend mensen die twee weken later de moeite hadden genomen om om naar De Meer te komen om Ajax fluitend gehakt te zien maken van Dinamo, hadden beter thuis kunnen blijven. Zelden zal Ajax zo'n slechte Europa Cupwedstrijd hebben gespeeld. Het elftal was niet vooruit te branden en zelfs de uitblinkers van Tirana, Lerby en Arne sen, leken met een zak eierkolen om hun nek te voetballen. Ajax viel wel aan, met als gevolg veel paniek in de achter hoede van Dinamo, maar maakte er in de afwerking een rommeltje van. Bovendien kregen de voorwaartsen te ma ken met keeper Luarasi die -met een paar van Cees Thomas, de keeper van amateurclub AFC, geleende handschoenen een knappe wedstrijd stond te keepen. Halverwege de tweede helft schakelde Ajax een tandje te rug en omdat ook Dinamo weinig aandrang voelde om aan te vallen, werd de wedstrijd even boeiend als een regionaal belastingkantoor op dinsdagmiddag. ARBITERSKADO Terwijl het publiek begon te roepen om de afwezige Ling en de verkochte Simon Tahamata, greep Ajax tenslotte toch de winst. Dat had het te danken aan een zwak moment van de Ierse scheidsrechter Farrell. Die honoreerde een buiteling van Ar nesen bij een duel met Cocoli met een strafschop. Nadat de terecht protesterende Cocoli de gele kaart voor de neus had gekregen, joeg Lerby de enige treffer tegen de touwen. Het publiek hoopte slechts dat het in de volgende ronde be ter zou worden. En dat zou best kunnen, want daar wachtte Bayern München.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 18