Henkie moet ook naar Amerika STADION Of Henk Fraser evenals vier jaar geleden namens Nederland deelneemt aan het wereldkam pioenschap voetbal moet de toekomst uitwijzen. We weten natuurlijk niet wat er de afgelopen dagen is gebeurd, maar het schijnt wel zo te zijn, dat Henkies naam nog steeds op het bord van Barend van Dorp prijkt. Ook als een onverlaat zijn bordje omdraait, blijft-ie echter in de pic ture bij Advocaat; zeker weten. Heel even was hij uit beeld, maar Henk Fraser is terug van weggeweest. In Waal wijk gaf hij onlangs weer Lo'n fraai staaltje weg van acrobatiek. Helemaal los van de grond leidde hij met een halve volley Feye- noords 1 -1-gelijkmaker in tijdens een van de kwart finales van de strijd om de KNVB-beker. Aansluitend klaarde Kiprich het karwei; Fraser zelf was - getuige de tv-beelden van de NOS later op de avond - het meest blij van allemaal met het succes. In Frasers voordeel is dat Van Hanegem hem weer achterin gebruikt. Als midden velder maakt de Feyenoorder namelijk aanzienlijk minder kans om naar Amerika te worden afgevaardigd. Aangezien de bondscoach veel minder goed in zijn mandekkers zit is dat de enige manier om Advocaat blijvend te imponeren. Wat een beetje tégen Frasers ticket naar de States pleit, is dat hij zelf een keer liet weten, dat hij dat WK eigenlijk helemaal niet zo ziet zitten. Het was in de Feyenoord-krant dat-ie zei, dat hij zich bij Oranje nooit zo erg op zijn gemak voelt. Zo voelde hij zich vier jaar geleden ook al in Italië, waar hij tijdens de trai ning een aanvarinkje had met Van Basten. Vandaar dat hij nadien liet weten, dat hij weinig trek meer had in Oranje. Toen Dick Advocaat voor de kwalificatie voor Amerika een keer een beroep op hem deed, voelde Henk Fraser er aan vankelijk weinig voor om op de uitnodiging in te gaan. Hij zei uit eindelijk toch ja, maar dat had meer te maken met het feit dat Willem van Hanegem en Wim Jansen op hem inpraat ten. Ze hielden hem voor, dat Henk Fraser met zijn capaciteiten een dief van zijn eigen portemonnee zou zijn, als hij niet het aller hoogste zou najagen, dat er is in voetbal land: Inderdaad het Oranjeshirt. Zó speelde hij november 1992 waarachtig nog de laatste tien minuten mee van Nederland - Polen. Intussen kwam Henk Fraser alweer enigszins terug op zijn woorden. In het Rotterdams Dagblad liet hij tenminste al weten, dat hij er klaar voor is in het geval Advocaat toch nog een beroep op hem mocht doen. Dat duidt erop, dat Henk Fraser met zijn fraaie looptechniek en zijn katachtige sprongkracht zijn kans pakt als die zich voordoet. En da's een goede zaak. Want Fraser hoort bij de allerbesten. Dat beseft hij alleen niet altijd. Net zo min als dat hij zich reali seert dat hij beter een straatje om kan gaan als hij meent dat een van zijn team genoten onrecht wordt aangedaan door de scheidsrechter of door een tegenstan der. Henk Fraser kreeg onlangs een drie jarig contract aangeboden van Jorien van den Herik. Hij speelt vandaag tegen Ajax als een tijger. Wedden? 15

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 17