DE BENDE VAN CLOUGH TE STERK VOOR AJAX AJAX- NOTTINGHAM FOREST K CK OFF NR. 21 - 19 Forest nu was geheel andere koek: het verdedigde de be ker die het een seizoen eer der verrassend had gewon nen en speelde het typisch Britse spelletje: de bal naar voren en lopen maar. Simpel, maar in heel wat gevallen doeltreffend, zo had de ma nager, de sympathieke praat jesmaker Brian Clough, met voldoening kunnen constate ren. Hij had dan ook de be schikking over snelle en be hendige aanvallers als Gary Birtles, John Robertson en de voor vijf miljoen gulden van Birmingham City overgenomen Trevor Francis. In het eerste duel mocht Forest zich te pletter lopen op de Ajax-verdediging, waarin Krol als immer een ijzersterke wed strijd speelde. Aanvallend maakte Ling het zijn bewaker Frank Gray in de counter knap lastig, maarfaaldeTa- hamata hopeloos, was Hen- ning Jensen onzichtbaar, Ar- nesen slordig en zat ook Ler- by niet in zijn beste vorm. Toch ving Ajax de aanvals golven van de roodhemden bekwaam op, en het aantal echte kansen bleef beperkt. Toen Forest na ruim een half uur scoorde, gebeurde dat wat schlemielig: uit de zoveelste corner trok Robertson de bal voor, die via de hoofden van Lerby en Lloyd en de knie van Wijnberg voor de voeten van Francis neerplofte, die daar wel pap van lustte: 1-0. De tweede helft begon met een teleurstelling toen Ling door Gray onderuit geschoffeld werd en geblesseerd moest uitval len. Halverwege de tweede helft kwam de afknapper, toen Francis een dieptepass van Bowles net voor de achterlijn voor trok en van tussen de fotografen nog net zag hoe de bal de elleboog van Zwamborn raakte. Scheidsrechter Daina wees onder felle Ajax-protesten van de stip, van waaraf Robinson 2-0 scoorde. De 2-0 achterstand gaf de Amsterdamse achterban weinig hoop, maar in de return zou Ajax, dat op treurige wijze kwak kelde in de slotfase van de competitie, toch nog iedereen ver bazen. Het zette Forest praktisch de gehele wedstrijd klem. Voorzetten van Ling en Arnesen kregen geen passende om- Trevor Francis was een van de topvoetballers van Not tingham Forest dat in 1980 Ajax de weg naar de Europa Cup-finale versperde. lijsting, Schoenaker mikte op de rand van buitenspel de bal over Shiltons doel. Aan de andere kant redde Meutstege op een uitbraak van O'Neill ten koste van een gele kaart en een blessure, en na de rust was het dus pompen of verzuipen voor Ajax. Krol, die met weergaloze passes strooide of het geen geld kostte, gaf een proeve van die gave af aan Arnesen, maar Viv Anderson en Peter Shilton wisten tezamen nog net voor opruiming te zorgen. VERGEEFSE JACHT Tussendoor liet Francis Ajax schrikken door in vrije positie maar net naast te koppen, en in de 60e minuut was er zelfs weer een oploopje toen scheidsrechter Rainea niet deed wat zijn Zwitserse collega twee weken eerder wel had gedaan, namelijk een handsbal (in dit geval van Bowyer) met een strafschop te bestraffen. Vijf minuten later kreeg Ajax dan eindelijk eens de wind mee. Uit de zeventiende corner prikte Arnesen de bal op het hoofd van Lerby, die hard inkopte. Met nog een klein half uur voor de tweede, gelijkmakende treffer, ging Ajax op jacht, maar mistetoch de overtuiging om Forest op de knieën te dwingen. Forest kwam de resterende tijd ongeschonden door, en liet een balend Ajax in het Olympisch Stadion achter. Een Ajax dat besefte dat over twee wedstrijden genomen de uitscha keling waarschijnlijk wel terecht was, maar dat het had ge vochten voor wat het waard was en met het beetje geluk dat ze best verdiend hadden in de finale hadden kunnen staan. Het beste Europese seizoen sinds de dagen van Cruijff en Kei zer eindigde voor Ajax zo toch nog met een lichte kater. Evert Vermeer In feite was Nottingham Fo rest, in de halve finale van het Europese bekertoernooi voor Landskampioenen in 1980, pas de eerste echt seri euze tegenstander dat sei zoen voor Ajax, dat tegen HJK en Omonia 'walkovers' had getroffen en ook van Racing Strasbourg weinig tegen stand te verduren had gehad.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 18