WAT EEN WEDSTRIJD DE KAMPIOENEN AFGETROEFD LEEUWARDEN-AJAX '52 KICK OFF NR. 20-5 Met Friezen is het oppassen geblazen. Wie bij het trotse volkje van over de Zuiderzee maar éven de indruk maakt eni ge hoogmoed bij zich te dragen, kon weieens van een koude kermis thuiskomen. Het overkwam Graaf Willem II van Hol land in 1254, die bij Hoogwoud door het ijs zakte in zijn strijd tegen de Friezen; het overkwam zelfs de Hun toen die zich in 1940 probeerde meester te maken van de Afsluitdijk maar Zurich niet voorbij kwam en pas via het pressiemiddel van een bombardement overgave kon afdwingen. Op sportgebied overkwam het menige Hollander in de be ruchte slijtageslag langs de elf steden, en het overkwam ook Ajax, dat in 1950 het Heerenveen van Abe Lenstra in een krankzinnig laatste half uur van 1-5 op 6-5 zag komen. Des te merkwaardiger is het dan ook, dat de Amsterdammers op enkele dagen na twee jaar later in een soortgelijke val trap ten, opnieuw op Friese bodem, en ditmaal tegen een andere Friese club, de VV Leeuwarden, de voorloper van het huidi ge Cambuur. Die laatste naam bestaat overigens al langer dan de club. Cambuur (een verbastering van Cammingabu- ren) is de naam van de wijk in de Friese hoofdstad waar het stadion staat, dat dan ook niet voor niets Cambuurstadion heet. Maar dit terzijde. AL KAMPIOEN Op 4 mei 1952 voltrok zich een uiterst spectaculaire wed strijd bij Leeuwarden-Ajax, en dat die bij lange na niet zulke mythische proporties heeft aangenomen als het 'mirakel van Heerenveen' ligt ongetwijfeld in het feit dat het de laatste wedstrijd van het seizoen betrof. Ajax was al weken kam pioen van de afdeling B, en ook voor Leeuwarden stond niets meer op het spel. Maar de Friezen hadden wel een uit stekend seizoen achter de rug, en zouden tenslotte samen met RCH als tweede eindigen, zij het liefst negen punten achter Ajax. Maar het maakt het spektakel er niet minder om. Ajax week op twee punten af van de oorlogsbemanning: Potharst was een week eerder tegen Vitesse uit het veld ge stuurd en werd gezien zijn schorsing vervangen door debu tant Henk Klopper, en op de linksbuitenplaats speelde Stan daar in plaats van Bartels. De volgende elftraden derhalve namens Ajax aan: Aad Visser in doel, Klopper en Boskamp in de achterhoede, Krist, Elzer en Bouwens in de middenlinie, en Bakker, Van Dijk, Michels, Van der Wel en Standaar in de vuurlijn. Die elf moesten al di rect een openingsoffensief van Leeuwarden pareren. Door dat de thuisclub wel druk uitoefende maar in de afwerking faalde, kwam Ajax die openingsfase ongeschonden door, en na zestien minuten scoorde het zelfs als eerste: een pass van Gé van Dijk bereikte Rinus Michels, die zijn reputatie getrouw de kans beheerst afrondde: 0-1Leeuwarden voerde de druk op en was tweemaal dicht bij de gelijkmaker: de eerste maal toen Elzer de bal in laatste instantie van de doellijn wist te ha len, en even later toen een schot op Boskamp sloeg, die de bal hard in de maag kreeg en zijn reddende actie moest bekopen met enkele minu ten van kortademigheid. Bij rust had Leeuwarden nog altijd zijn alleszins verdiende In zijn trainerskamertje in De Meer lijkt Rinus Michels zich nog steeds te verbazen over de nederlaag tegen Leeuwarden in 1952. Michels hoorde overigens wel tot de scorende Ajacieden in de met 4-3 verloren match. gelijkmaker niet gekregen, en vijf minuten na de hervatting leek die verder dan ooit, toen Klaas Bakker met een kopbal Ajax op 0-2 zette. Nadat doelman Koopman, die zich bij zijn reddingspoging blesseerde, was vervangen door Van der Kaa, wist Van der Wel met een hard, laag schot voor de der de maal te scoren, waarmee de race wel gelopen was, zo verwachtte een ieder. Dat Gerrit Kramer een kwartier voor tijd nog tegenscoorde werd de Ljouwerdenaren volop ge gund. Vijf minuten voor tijd stond die score nog altijd op het bord, en begonnen de Ajacieden zich mentaal alvast om te kleden. Maar een wedstrijd duurt negentig minuten, en even later was ook Ajax zich dat weer eens pijnlijk bewust. In die 85e minuut bracht Jan Hoekema, de vader van de la tere Go Ahead- en PSV-voetballer Oekie Hoekema, de ach terstand terug tot 2-3, en opeens sloeg de vlam in de pan. In de voorlaatste minuut joeg Van der Ley alsnog de gelijkma ker achter Visser, en of dat nog niet erg genoeg was, zag het duizelende Ajax in de slotseconden Leeuwarden via de zelfde speler met een harde knal zelfs nog de overwinning binnenhalen. En al ging het dan nergens meer om, het Frie se publiek kon toch niet nalaten de hoofdstedelingen even lekker de afgang in te wrijven. Voor Ajax had de plotselinge nederlaag gevolgen: twee weken later begon het de kam pioenscompetitie met een verrassende nederlaag in eigen huis tegen Hermes-DVS, en het werd daarna niet meer be ter. Slechts één puntje haal de Ajax binnen uit de zes kampioenswedstrijden, waar Willem II met zes overwin ningen (onder meer 5-2 bij Ajax!) de landstitel greep. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 5