OP MAAR DE HALVE FINALE AJAX- RACIIUG STRASBOURG KICK OFF NR. 20-19 Na twee 'makkies' had Ajax het in het seizoen 1979-1980 ook in de kwartfinale van het toernooi temidden der kampioenen niet slecht ge troffen met de tegenstander: Racing Club de Strasbourg had de afgelopen zomer voor de eerste keer in haar bestaan de Franse titel veroverd, maar die vorm niet kunnen vasthouden: in het nieuwe seizoen was de Elzasser club afgezakt naar een kleurloze negende plaats. Ook het spel kon Ajax bij voorbaat niet verontrusten: de ploeg van trainer Gilbert Gress moest het vooral hebben van werklust, en daar moest tegen te strijden zijn, zo was de Amsterdamse opvatting. Misschien zag het er wel iets te rooskleurig uit voor Ajax, want feit is dat de Nederlandse kampioen het knap moeilijk had in de eerste wedstrijd, in het Stade Meinau. Dat had de prijzen fors verhoogd op basis van de reputatie van Ajax, en zat dan ook maar halfvol. ONTSNAPT Ajax, zonder Ling en Van Dord in de basis en met Jensen en Zwamborn als vervangers, stuitte op een geladen Racing, dat het tempo, een sterk wapen bij Ajax, er bekwaam uit haalde. Het zette de Amsterdamse verdediging flink onder druk, en het was hoofdzakelijk aan de koelheid van Ruud Krol te danken dat er geen paniek uitbrak. Ajax had veel overtredingen nodig om zich de Fransen van het lijf te houden. Na twintig minuten ontsnapte Ajax toen Schrijvers traditiege trouw onder een hoge voor zet heenliep maar Racing verzuimde te profiteren. Even later haalde Meutstege een tegenstander onderuit, maar kon opgelucht ade men toen bleek dat Wöhrer goed gezien bleek te heb ben dat die overtreding net buiten de zestien-meterlijn had plaatsgevonden. De vrije trap van Specht eindig de op de vuisten van Schrij vers. Pas kort voor rust kreeg Ajax voor het eerst een goede kans, toen een Ruud Krol koestert de Euro pa Cup. Op weg naar de hal ve finale in het toernooi van 1979-1980 speelde Krol een belangrijke rol in de 4-0 ze ge over Strassbourg. vrije schop van Lerby door doelman Dropsy uit het doel gehouden werd. Met Ling in plaats van Bon- sink wist Ajax na rust iets beter in de wedstrijd te ko men, maar tot echte kansen kwam het nauwelijks. Bracci knalde van afstand via de vingertoppen van Schrijvers op de Amsterdamse lat en miste kort daarop met een soortgelijk schot maar net het doel. Alleen Arnesen zorgde voor een uitgelezen kans toen hij alleen voor Dropsy opdook, maar Ling verprutste de voorzet en Novi kon opruimen. Vlak voor tijd sloeg Dropsy nog een schot van Jensen voor de voeten van Lerby, maar die joeg de bal hoog over het doel. Ajax had een slechte wedstrijd gespeeld, maar wel een nuttige 0-0 binnengehaald, en dat stemde optimistisch voor de return. HOOFDROL KROL In de winterse vrieskou had Ajax Arnesen als hangende spits opgesteld en Jensen als aanvallende middenvelder, maar het meeste gevaar kwam van dezelfde man die ook in Straatsburg had uitgeblonken: Rudolf Jozef Krol. Nadat een fel aanvallend Ajax een half uur lang vruchteloos had ge probeerd de score open te breken, was hij het die via een dieptepass op Peter Boeve voor de oplossing zorgde. Boe- ve's voorzet werd door Schoenaker bij de verste paal inge kopt: 1-0. Twee minuten later was het opnieuw Krol die op Arnesen passte waar ieder een, ook de Franse verdedi ging, een bal op Schoenaker had verwacht. Arnesen pas seerde de verraste Dropsy, en bracht ondanks protesten van Racing wegens ver meend buitenspel de stand op 2-0. Tien minuten na rust zorgde Ajax definitief voor de plaatsing bij de laatste vier van Europa, en opnieuw stond Krol aan de basis. Hij plaatste op de sprintende Lerby, die de bal tussen de benen van Dropsy door prik te: 3-0. Een minuut voor het eind tenslotte plaatste Ling op Lerby, die Dropsy om speelde en 4-0 inschoof. Via een ruime zege had Ajax zich voor de halve finale ge plaatst, waar het lot kon kiezen uit drie gerenom meerde tegenstanders: Hamburger SV, Real Madrid of Nottingham Forest. Het werd de laatste. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 18