CLUB VAN MELK EN HONING pmgl I var/r%f >*fnalat KICK OFF NR. 19 - 29 9/1 ?f J6. parmalat larna/af PARMA Wie tien jaar geleden een reactie had moeten geven op "Parma", had simpeltjes de schouders opgehaald. Niet al leen in Nederland, maar ook in Italië, want in de Laars van Europa hoorde Parma AC tot de grijze massa. Ach ja, in een ver verleden hadden de geel-blauwen wel eens op het hoogste niveau gespeeld. Maar dat gebeurde vele, vele de cennia terug, in 1925. Parma werd vooral geassocieerd met de Serie C, de derde divisie in Italië. Een rustig clubje in één van de mooiste en meest leefbare steden van Italië. Een stad van melk en honing, vol culturele en commerciële rijk dom. En daaraan spiegelt Ajax' tegenstander zich graag. Het begin van het Parma-verhaal (of moeten we het, wan neer we praten over de stad van Giuseppe Verdi, hebben over de Parma- opera?) ligt ongeveer tien jaar geleden. In 1984 promoveerde Parma uit de Serie C 1 naar de Serie B. Toen sierde de sponsornaam van een beroemde ham-fabri kant het wit-geel-blauwe shirt en was Marino Perani de trai ner. Perani werd later vervangen door Pietro Carmignani en Silvano Flaborea. Opvallend is dat in de selectie van 1983- 1984 één speler voorkomt die nu -opnieuw- voor Parma uit komt. Gabriele Pin was het toen jonge talent dat later naar zijn oorspronkelijke club Juventus- en vervolgens naar Lazio ging. En op de spelerslijst van elf jaar geleden vinden we ook de naam van Nicola Berti, de international die tegen woordig bij Inter herstellende van een zware blessure, Sil vano Benedetti, twee jaar geleden als stopper van Torino spelend in de UEFA-Cup-finale tegen Ajax en de oude rot Oscar Damiani die in de jaren zeventig als Juventus-speler tegen Ajax speelde. Het seizoen 1984-1985 verliep ongeluk kig. Zoals de trainerswissel reeds doet vermoeden ging het niet goed in de Serie B. Parma eindigde als voorlaatste en degradeerde. ARRIGO SACCHI Er werd een compleet nieuwe weg ingeslagen. Een vrij on bekende man uit het kleine plaatsje Fusignano werd als trai ner aangesteld. Arrigo Sacchi werd niet gesteund door een fraaie voetbalcarrière, maar wel door een enorme kennis én door vernieuwende ideeën. Op handelsreis door Europa had hij bij vele clubs, vaak ook bij Ajax, de trainin gen bekeken en daaruit een eigen opvatting gedestil leerd. Deze Arrigo Sacchi werd door voorzitter Ceresi- ni als coach aangesteld, inte rim-trainer Carmignani werd zijn assistent. Het seizoen 1985-1986 is er één waarin Verdi's Triomfmars gehoord mag worden in de straten van Parma. Samen met Mo dena eindigt de club op de eerste plaats in de Serie C 1 en promoveert naar de Serie B. Daar is in het volgende seizoen handhaven eerste vereis te. Het wordt een succesvol jaar. Nog steeds met Sacchi als trainer eindigt Parma als zevende, een geweldige prestatie. Kijken we de spelerslijst van 1986 er nog eens op na, dan ko men we weer een aantal redelijk bekende namen tegen, zo als die van Mario Bortolazzi, die twee jaar geleden in de hal ve finale van het UEFA Cup-toernooi de slimme middenvel der van Genoa was, en Davide Fontolan, tegenwoordig voetballend bij Inter. Maar we zien ook de naam van Ales- sandro Melli, op dat moment een amper 17-jarig talent. Parma presteert met opvallend voetbal. De hand van Sacchi is merkbaar en een jaar later wordt de meester bij het Mi- Arrigo Sacchi stond aan de wieg van de glorie-periode van Parma. De huidige bondscoach ging in 1987 van Parma naar Milan, waar hij een nieuwe trend zette. Het Parma-elftal voor de start van het eerste jaar in de Serie A, het seizoen 1990- 1991. Staand van links naar rechts: Enzo Gambaro, Luigi Apolloni, Georges Grün, Alessandro Melli, Lorenzo Minotti en Claudio Taffarel. Zittend: Rocco De Marco, Daniel Zoratto, Thomas Bro- lin, Marco Osio en Stefano Cuoghi.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 28