J/J u chiarugi l/l 111 O LUCIANO Neeskens, Rep, Gerrie Mühren (van de elfmeterstip) en Haan: 6-0. Het was voorlopig de laatste Europese bekertriomf voor Ajax, maar niet het laatste bezoek aan Italië. Aan het eind van dat zelfde jaar was Turijn het reisdoel, met Juventus als gastheer in de achtste finale van het UEFA-Cuptoernooi. Damiani (later onderdak bij Parma) scoorde als enige, en in de return bracht Blankenburg Ajax op gelijke hoogte. Helaas voor Ajax benut te Damiani in de tweede helft een strafschop, zodat Ajax' tweede doelpunt, van Gerrie Mühren in de slotminuut, er niet meer toe deed. In 1978 deed de kans op revanche zich voor, ditmaal bij de Landskampioenen en met Ajax als eerste 'thuis'. Vlak voor tijd scoorde Pim van Dord, maar het gejuich daarover verstomde toen Everse zich vergiste en Franco Causio alsnog gelijk kon maken. In de return zette Marco Tardelli Juventus op winst en maakte Ling gelijk. Na een doelpuntloze verlenging kwam Ajax bij de strafschoppen tekort. DE UEFA CUP Na in 1987 de Cup der Bekerwinnaars hebben gewonnen, ver overde het in 1992 de UEFA-Cup, de enige beker die nog in de Amsterdamse prijzenkast ontbrak. Italië speelde daarbij een belangrijke rol, zowel in de halve als de hele finale. In Genua verbaasde Ajax vriend en vijand door in strijd met alle wetten in het Europese voetbal vrolijkte gaan aanvallen. Stefan Pet- tersson bracht de aanhang van Genoa in het Luigi Ferraris- stadion al tot zwijgen voor er goed en wel begonnen was. In de tweede helft maakte Roy 0-2, maar verslapping van de concentratie gaf Genoa de kans via Aguilera terug te komen tot 2-2. In de slotminuut greep Aron Winter voor Ajax toch nog de winst. In Amsterdam kwam Ajax achter via lorio, maar eindigde op 1-1 dankzij een goed moment van Bergkamp. Twee weken daarna ging de reis naar het Stadio Delle Alpi in Turijn, het thuisdomein van Torino. Ajax hanteerde dezelfde offensieve taktiek, met hetzelfde resultaat: een effectvol schot van Jonk betekende na een kwartier 0-1Nadat Casa- grande in de tweede helft had gelijk gemaakt, benutte Pet- tersson koeltjes temidden van de granaatkleurige menigte een strafschop. Dat Casagrande opnieuw de score gelijktrok was jammer, maar kon het optimisme niet temperen. In Am sterdam werd het een zenuwslopende affaire. De score bleef 0-0. Genoeg voor de bekerwinst. Op het Leidseplein werd de derde Cup uitbundig bejubeld. Evert Vermeer In 1974 speelde Ajax om de Supercup tegen Milan. Lu ciano Chiarugi (foto) maakte het enige doelpunt in Mi laan. In de return bleef er niets van Milan heel, het werd 6-0. De selectie van Torino on der leiding van trainer Emiliano Mondonico. In twee enerverende finales veroverde Ajax in 1992 ten koste van Torino de UEFA-Cup. lijk saaie wijze een unie ke triomf: de derde ach tereenvolgende Europa Cup. Op 9 januari 1974 kwam AC Milan weer in de Ajax-annalen te recht. Een bekend och tendblad had het lumi neuze idee gekregen een beker ter beschik king te stellen voor een wedstrijd tussen de winnaars van de Europa Cups voor Landskampioenen en Bekerwinnaars. Ajax won de eerste, de tweede editie ging tussen Ajax en Mi lan, dat de eerste wedstrijd dooreen doelpunt van Chia rugi winnend af sloot. Dat bleek niet genoeg. In het Olympisch Stadion daverde Ajax over de arme Italianen heen. Na een half uur scoor de Mulder, en tien minuten later Piet Keizer. In de laat ste twintig minuten stortte de Milan-verdediging, met toch altijd nog vedetten als Schnellinger en Anquiletti, met stevig geraas ineen. Achtereenvolgend scoorden

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 18