A J AX1 ITALO-MIX KICK OFF NR. 19 - 17 GEWONNEN FINALES Dertig jaar geleden was Italië het land bij uitstek dat de la kens uitdeelde in Europa. Nederland was nog lang niet zover, en het duurde tot 1969 voordat Ajax te maken kreeg met een Italiaanse tegenstander. Zowel die tegenstander als het podi um waren niet mis: AC Milan (beter gezegd, Milan AC, want zo heet de club officieel) was de opponent in de Europa Cup-fina le in het Bernabeu-stadion. Het was Ajax' eerste finale, en dat was te merken, want het geroutineerde Milan, met Gianni Rivera als architect op het middenveld, had weinig moeite met de Amsterdammers. Al voor de rust had Prati tweemaal gescoord, en toen hij dat voor de derde keer deed had Vasovic uit een strafschop tegen gescoord en Sormani met een laag schot Bals gepasseerd: 4-1 Het was niets teveel, en Ajax had die avond van de 28e mei veel geleerd, zoals ook Italië weldra zou zien. Een voorproefje kregen de laarsbewoners later dat jaar, toen Ajax in de derde ronde van de Jaarbeursstedenbeker (de hui dige UEFA-Cup) op SSC Napoli stuitte. Ajax leed in Napels een 1-0 nederlaag door een treffer van Manservisi. In Amsterdam won Ajax vervolgens met dezelfde cijfers, met Sjaak Swart als scherprechter. De noodzakelijke verlenging was hèt moment van glorie vooreen doorgaans vrij anonieme Ajacied: Ruud Suurendonk. Die zat al vijfjaar lang trouw bij Ajax op de bank, was tientallen malen ingevallen maar had het nooit tot een vaste plaats in de keurploeg van Michels gebracht. Bij het begin van de verlenging was hij in het veld gekomen voor Van Dijk, en na de doelwisseling schoot hij plotseling vreselijk uit zijn slof: in negen minuten tijd scoorde hij driemaal en hielp zo Ajax naar de volgende ronde. Juventus uit het seizoen 1972-1973, waarin het aan het eind uitkwam in de Eu ropa Cup-finale. In Belgrado versloeg Ajax de Oude Dame met 1-0. Op 31 mei 1972 was Italië weer aan de orde met betrekking tot Ajax: Internazionale, de club uit Milaan die in de jaren zestig Europa had geregeerd met het catenaccio-voetbal dat in Nederland nooit zo veel waardering kon oogsten, was de laatste die Ajax nog van zijn tweede Europa Cup voor Lands kampioenen kon afhouden. De ambiance was ideaal voor Angelo Benedicto Sormani, de Milan-aanvaller die in Ajax' eerste Europa-Cupfina- le één van de scherprechters over de Amsterdammers was. Ajax: een finale in eigen land, weliswaar in de 'vijandelijke' Kuip van Feyenoord maar gezien het Nationaal Belang maak te dat even niet uit. De Milanezen, met Facchetti, Mazzola, Boninsegna en Jair als be kendste namen, kon de ope ningstreffer van Ajax tot de rust van zich afhouden, maar daarna moest doelman Bor- don tweemaal capituleren voor Johan Cruijff. Een jaar later stond Ajax op nieuw in de Europa-Cupfina- le, nu tegen Juventus. Na drie minuten klopte Johnny Rep in Belgrado met het hoofd doelman Dino Zoff, en daarna was er niets meer te zien. Ajax vond aanvallen niet meer nodig, en Juventus kwam er niet meer aan toe, en zo haalde Ajax op dode-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 17