EEN BEZIG BAASJE JOHAN DE KOCK "We draaien een heerlijk rustig jaartje. Heel gezapig alle maal", zegt Johan de Koek giebelend. En schiet vervolgens on bedaarlijk in de lach. Hij heeft het gerommel en gekonkel op sportief en bestuurlijk vlak bij FC Utrecht inmiddels leren rela tiveren. En grapt en grolt, in afwachting op rustiger vaarwa ter. re. Ik voelde me gelijk thuis op die stek, speelde lekker en de waardering groeide. Dat is me evenveel waard als het scoren van doelpunten. En bovendien pik ik ook als verdediger nog genoeg doelpuntjes mee." De omscholing legde De Koek geen windeieren. Hij groeide uit tot één van de pilaren waar de Utrechtse defensie op steunt, de spotlichten werden scherp gesteld op zijn persoon. Vorig jaar leek de oogsttijd aangebroken. De Koek wist zich in de belangstelling van Ajax, kreeg het Duitse Karlsruhe SC over de vloer en speelde tussen de bedrijven door zijn eerste interland, thuis tegen Turkije. "Jammer dat daar nooit meer wat is uitgekomen. Met Karlsruhe was ik vorig jaar persoon lijk rond, maar de clubs konden het niet eens worden. En wat de belangstelling van Ajax betreft, die is helaas nooit con creet geworden. Van Peter Gerards, mijn zaakwaarnemer vo rig seizoen, hoorde ik dat ze me in het oog hielden. Ik las er van alles over, maar heb nooit meer wat gehoord." Er klinkt een zweempje spijt door in zijn stem. Tijdens zijn eerste thuiswedstrijd van dit seizoen ondervond hij nog eens aan den lijve waar een ontketend Ajax toe in staat is. De be zoekers trokken de trukendoos wagenwijd open, De Koek KICK OFF NR. 18 - 6 BELANGSTELLING AJAX IFC Utrecht-Ajax leverde re- ding moest brengen bij de gelmatig dit beeld op: Johan Ajax-aanvallen. de Koek die koppend red- Foto: Louis van de Vuurst stond erbij en keek ernaar. "Zo goed als dit seizoen heeft Ajax volgens mij nog nooit in de Galgenwaard gespeeld. De eerste helft hielden we nog redelijk stand, maar na de pauze was het echt om wanhopig van te worden. Toen de ban een maal was gebroken was hij ook goed gebroken. We werden van het kastje naar de muur gestuurd." "Traditioneel hebben we het in de Meer veel moeilijker dan in eigen stadion. Als dat dit seizoen ook opgaat belooft dat nog wat voor vanmiddag. Laten we daar maar niet van uit gaan, alhoewel Ajax natuurlijk heel moeilijk te bespelen is Onder Ab Fafié, dus ook bij die wedstrijd tegen Ajax, speel den we vanuit de defensie en de organisatie. De 'nul' was hei lig. Met de komst van Leo van Veen ligt het accent meer op het maken van doelpunten dan het voorkomen daarvan. Maar of dat nou een garantie is voor succes vanmiddag.... La ten we eerlijk zijn, dit zijn niet de duels waar we per se de punten moeten pakken. Elk punt dat we hier halen is mooi meegenomen." Simon Zwartkruis Een typisch geval van een bezig baasje, die Johan de Koek (29). Viert dit seizoen zijn tweede lustrumfeestje in het betaalde voetbal, is in de doordeweekse ochtend uren werkzaam als ingeni eur in de weg- en water bouwkunde en heeft bij FC Utrecht zitting in de Raad van Toezicht en de Spelers- raad. En heeft dus alle recht van spreken waar het de roerige voetbaljaargang van FC Utrecht betreft. "Er zijn dit seizoen in het bestuur en de technische staf nogal wat dingen veranderd. De pers zat er bovenop, Utrecht heette een slangenkuil te zijn. Toch denk ik niet datje onze mindere prestaties hierop kan terugvoeren. We missen simpelweg scorend vermogen. Onze topscorer, Edwin de Kruyff, heeft vijf treffers achter zijn naam staan. En ikzelf sta, als verdediger, met drie doelpunten op de tweede plaats. Dat zegt genoeg." Het tor-instinct van de robuuste mandekker stamt uit vervlo gen tijden. Zijn gehele voetbaljeugd, bij W Sliedrecht, en zijn eerste jaren in het betaalde voetbal, drie seizoenen FC Gro ningen, speelden zich af in de voorhoede. FC Utrecht zag in De Koek, 22 jaar op dat moment, de ideale opvolger van de luid bejubelde Erik Wilaarts en lokte de toenmalige centrum spits naar Nieuw Galgenwaard. "Het eerste seizoen bij Utrecht heb ik het moeilijk gehad. De omschakeling in men taliteit, van het beschermde platteland naar de grote stad, viel me zwaarder dan verwacht. Ik presteerde beneden mijn kunnen, dan duurt de acceptatie van de spelersgroep ook wat langer." De omschakeling van voor- naar achterhoede bracht uit komst. De Koek had bij FC Utrecht al enkele malen met succes aan het verdedigende werk gesnuffeld en na het vertrek van Henk Fraser dirigeerde Han Berger zijn oogappel naar de de fensie. "Dat was in alle opzichten een keerpunt in mijn carriè-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 6