WAT EEN WEDSTRIJD ipi Wl ■inga \wme- POSITIEVE EN NEGATIEVE SENSATIE IN DE MEER KJPx*l irWRSül S—jSSmËB*" AJAX-FC UTRECHT 1976 De ontmoeting die Ajax en FC Utrecht afwerkten op de grasmat van De Meer op de 24e oktober 1976 was de kwalificatie 'spektakel' alles zins waard. Jammer was daarbij, dat dat spektakel niet altijd met het voetbal te maken had. Behoudens een incidenteel opstootje was het Ajax-stadion altijd gespaard gebleven van supportersrellen, en dat gold voor het overgrote merendeel van het Nederlandse voetbal. Naar het voorbeeld van Engeland, waar de aanhang van Manchester United en Millwall in negatieve zin van zich had doen spreken, had vooral in Utrecht het wangedrag de kop opgestoken, en daarvan kreeg Ajax een korte samenvatting voorgeschoteld. Al ver voor de wedstrijd begon klauterden lieden over de hekken die vervolgens een bewerking opvoerden van de strijd tussen de Jets en de Sharks uit 'West Side Story'. Het was geen sterke voorstelling: het voetenwerk van de Bunnikzijde kon niet in de schaduw staan van dat van George Chakiris en zijn collega's, en in plaats van de muziek van Leonard Bern stein klonken er slechts wat onduidelijke oerkreten met hier en daar een knal of het geklingel van een ketting. Nadat de massa met enige moeite weer achter de hekken was gedreven, werd afgetrapt. Na een kwartier passte Notten op Erkens, die Streuer op snelheid klopte en voortrok, waarna het hoofd van Geels de rest deed: 1-0. Utrecht repliceerde door Van Veen naar voren te sturen, waardoor er gaten op het middenveld vielen waar Ajax onmiddellijk gebruik van maakte. Een combinatie tussen Ling en Erkens resulteerde in een voorzet waarop Geels adequater reageerde dan Oostr- Ruud Geels in actie tijdens de wedstrijd Ajax-FC Utrecht van het seizoen 1976-1977, een wedstrijd waarin hij vijf keer scoorde. Let overigens ook op de slecht bezette tri bunes... Foto: Soenar Chamid KICK OFF NR. 18 - 5 «WWfff mmmmm om, en het stond 2-0. En nog geen minuut later sprintte de geblesseerde Notten naar voren, plaatste op Hulshoff, die inschoot. Doelman Ista- tov redde met het been, maar de opspringende bal werd door Geels in het doel gekopt: 3-0. Vlak daarop joeg Geels een voorzet van Ling op de lat, en weer enkele minuten later stuurde Arnesen Ling weg, die weliswaar Istatov omspeelde maar in een dusdanig moeilijke hoek was beland dat hij teruglegde op Erkens. De ze, de uitblinker van de middag, scoorde vanaf de rand van het strafschopgebied met een steenhard schot 4-0. Toen vlak voor rust Van Ettekoven naar de stip wees werd het de Utrechtse aanhang te veel. Flessen, stenen en stukken re clamebord vlogen het strafschopgebied in, waar Geels, die de bal op de stip legde, net op tijd iets als een projectiel kon ont wijken. Ook Van Ettekoven zag iets rakelings langsvliegen en besloot de kleedkamer op te zoeken. Na acht minuten, met politie op de tribune geïnstalleerd, besloot hij het weer te proberen en mocht de tribune aan de Stadszijde aanwezig blijven bij de rest van de wedstrijd. Geels toonde zich een koele kikker door alsnog de strafschop bekwaam langs Ista tov te jagen. DEBUUT TAHAMATA Na rust, met Oostrom als bewaker van Ling, die in het eerste bedrijf Marco Cabo alle hoeken van het veld had laten zien, en met Paunovic in het centrum van de verdediging in plaats van Van Maurik, had Utrecht de zaken beter onder controle. Het kon echter niet verhinderen dat Ajax nog tweemaal scoorde: in de 63e minuut glipte Ling langs Oostrom en dook Geels andermaal precies op tijd voor het doel op om Istatov te omspelen: 6-0. Een kwartier voortijd kreeg Geels het hoofd niet lekker onder de bal op een pass van Erkens, maar de bal schampte naar het hoofd van Dusbaba, die 7-0 maakte. In middels had het publiek een nieuwe lieveling: Simon Taha- mata. De kleine student weg- en waterbouwkunde van Molukse afkomst mocht een klein half uurtje van zijn debuut in Ajax-1 genieten, en deed dat met verve: hij bemoeide zich nadrukkelijk met het spel, kapte, draaide en goochelde dat het een lie ve lust was en toonde zich een smaakmakertje van het soort dat in De Meer altijd op een welwillend applaus mag rekenen. De luidruchtige aanhang maakte nog wat amok op de Middenweg maar droop vervolgens af. Jammer genoeg zou hun stiel snel school maken, met alle sportieve en financiële schade vandien. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 5