DE ELF ALS TOEF MARC OVERMARS Deel elf van de serie Turfsteken, waarin Klaas Vos de Ajacieden onderwerpt aan een nauwkeurige, door cijferwerk onderbouwde analyse. In nummer 11 komt Mare Overmars aan bod, de Ajacied die werd geturfd in de wedstrijd Ajax-MVV. KICK OFF NR. 18 - 25 Waarom wordt voetbal niet met negen of met twaalf man gespeeld, met tien of dertien spelers? Wie bedacht dat het er elf moesten zijn? Zou twaalf niet mooier geweest zijn? Het jaar kent twaalf maanden, Jezus had twaalf discipelen, de meeste wijnen (rode) kennen een alcoholpromillage van twaalf procent. Of is dat net iets teveel van het goede? Is elf niet mysterieuzer: twee keer een 1? Per slot is elf niet voor niets het gekkengetal. In ieder geval is bij Ajax de elf de man traditiegetrouw een buitenbeen, een "gek". Ik hoef u de namen niet te noemen. Past Mare Overmars in die typische Ajax-traditie van de ex tra sierlijke toef op de rood-witte taart? Nee, zeggen som migen. Zijn kracht is het turbo-tempo, het is een vliegende Hollander, een paardje met Duindigt-snelheid. Maar een ty pische Ajax-linksbuiten? Ik ben geneigd te zeggen dat hij juist wel bij Ajax past. Want hij is speciaal, uniek, juist in dat moordende tempo waarmee hij met de bal tot aan de achterlijn raast, als tot aan de rand van de afgrond; juist zoals hij in dat tempo met die korte benen macht heeft over het ronde monster. Mare Overmars is voor mij de macht van het kleine; de kracht van de underdog die bijna ijzingwekkend weet wat hij wil en kan. Ik heb een zwak voor hem en daarom wil ik dat hij altijd goed is en hoop en bid dat al z'n rushes tot aan de rand van de afgrond afgerond worden met een voorzet op millimetermaat. En ik wil dat hij buitenom en binnendoor passeert en ook scoort. Kortom, ik wil ook hem als toef op die toch al zo verrukkelijke taart. Ergo: ik wil wellicht teveel. Of kun je wat Ajax betreft nooit teveel willen? Is dat niet het mysterieuze van Ajax zelf: dat het boven kunnen en denken uitgaat? Maar dan nu de cijfers, de uitkomst van een wedstrijd Over mars turven. Van de in totaal 56 handelingen (26 om 30), waren er 40 goed (20 om 20), 2 (1 om 1) twijfelachtig en 14 slecht (5 om 9). Gezien de cijfers valt de uitkomst nogal mee, maar m'n indruk was dat Mare niet echt een gelukkige wedstrijd speelde (Ajax-MVV). Een aantal slechte passes, een aantal malen balverlies en vooral nogal wat slechte voorzetten lieten duidelijk een spoor achter in de beeldvor ming. Maar terugbladerend in de aantekeningen kom ik ook een aantal uitstekende acties tegen. Zoals prachtige passeerbewegingen, goede balveroveringen, een paar goe de voorzetten en een aantal keren goed doorlopen op een pass van Frank de Boer. Verder was hij betrokken van de derde goal en scoorde hij Ajax' vierde. En toch overheerst het gevoel van ontevredenheid. Eén ding is zeker. Er zijn wedstrijden geweest, waarin Mare liet zien dat hij ook in staat is de heerlijke taart die Ajax heet van een extra toef te voorzien. Klaas Vos

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 24