EEN WARME EN I KOUDE DOUCHE AJAX-OMONIA 1979 KICK OFF NR. 18-19 Kennis van het Cypriotische voetbal kon je de gemiddelde Nederlander niet verwijten in 1979, en de naam van Ajax' ko mende tegenstander in de tweede Europa-cupronde was voor heel wat mensen dan ook volslagen onbekend. Of Omonia- plus soms een extra toevoeging was aan de bliksemkracht van Ajax, was een veelgehoorde kwinkslag, maar over zinni ger informatie beschikten slechts weinigen. Dat Omonia in de eerste ronde Red Boys uit Luxemburg hadden uitgeschakeld zei so wie so al bitter weinig over de kracht van de ploeg die in eigen land nadrukkelijk de lakens uitdeelde, en al voor het zesde opeenvolgende jaar de kam pioenstitel in bezit had. Verder was bekend dat de spits, So- tiris Kaiafas, Europees topscorer was geweest, dat Omonia barstte van de internationals, en van-horen-zeggen had men dat het elftal in elk geval heel wat sterker was dan dat van HJK, Ajax' tegenstander uit de eerste ronde. Omdat Ne derland in de voorronde van het WK 1982 was ingedeeld bij Cyprus, nam bondscoach Zwartkruis dan ook maar vast de gelegenheid te baat om bij Ajax-Omonia zijn licht op te ste ken over de te verwachten tegenstand. Of hij veel wijzer is geworden valt te betwijfelen, want op 24 oktober 1979 was alleen Ajax aan het werk te zien. Toch had Ajax in de openingsfase nog flink wat moeite met sco ren tegen Omonia, dat amper het eigen strafschopgebied uit kon komen maar bekwaam de weg naar doelman Praxi- telous versperde. Bij de rust had Ajax niettemin driemaal het net gevonden, telkens door Lerby. Na rust benutte Krol een strafschop, gegeven na een wat onhandige ingreep van Tsikkos op Tahamata. Daarna buitte Ajax het conditionele overwicht uit: Arnesen, Blanker en tweemaal Lerby voerden de score op naar 8-0, waarna Tonnie Blanker, opnieuw op gesteld in de spits met twee doelpunten Ajax naar een 10-0 uitslag tilde, de eerste keer dat Ajax in Europees verband de dubbele cijfers haalde. WRAAK GEZWOREN Over de nederlaag kon Omonia zich niet opwinden, maar wel was het woedend over de overdreven felheid waarmee Ajax de tegenstander op de huid had gezeten, en Kaiafas, die totaal niet in het stuk was voorgekomen en in de twee de helft gewisseld was, kondigde aan dat de wraak bij de return in Nicosia zoet zou zijn. Ajax kon er niet wakker van liggen en bereidde zich ont spannen voor op de formaliteit die in het Makarios-stadion te wachten stond. Na afloop van de wedstrijd echter stapten de Ajacieden verdwaasd in de bus na een afstraffing die de club in 1958 bij Vasas Budapest voor het laatst had gehad. Ajax verscheen zonder Krol, Arnesen en Blanker en met de butant René Kraay, invaller Guido Pen en ook met Pim van Dord, die ruim een jaar niet had gespeeld door een hard nekkige enkelblessure. Al met al een elftal waarin maar drie man op de 'eigen' plaats speelde. Met een elftal ook dat van het eerste moment af volledig werd overgeklast door de amateurs. Na een kwartier reageerde Kraay te laat bij de buitenspelval; Schrijvers red de nog op de inzet van De- metriou, maar was kansloos op de rebound van Tsikkos. Het was nog amper van die tik bekomen toen een hoek schop van Kanaris door het hoofd van Kaiafas terugge- 50ren Lerby "explodeert" bijna van woede. In de uit wedstrijd tegen Omonia zou hij dat, vanwege de 4-0 ne derlaag ook doen... legd werd op Demetriou, die hard en hoog 2-0 inkegelde. Ajax reorganiseerde de ploeg door Boeve te vervangen door Everse, Jensen in de spits te zetten en Lerby terug te halen naar het middenveld, maar het was al te laat. Omonia da verde door, aangemoedigd door 18.000 dolenthousiaste fans en met de vernedering van Amsterdam als extra drug. Demetriou knalde tegen het forse lichaam van Schrijvers aan en joeg het leer enkele minuten later tegen de lat. Kort voor rust passte hij bovendien op Kaiafas, die dwars door het chaotische centrum van de Ajax-verdediging heensprint- te en 3-0 scoorde. EN... 4- Versuft haalde Ajax daarmee de rust. Van Dord, die duidelijk nog ritme tekort kwam, werd daarin vervangen en Schoena ker kwam de verdediging versterken, maar ook dat kon niet verhoeden dat na tien minuten de volgende zweepslag volg de: Kaiafas schoot eerst nog tegen Schrijvers aan om vervol gens alsnog 4-0 te scoren. Daarna nam Omonia, dat veel kracht had gegeven, gas terug en kon Ajax de wedstrijd be heersen, echter zonder veel potten te kunnen breken. Bons- ink was tweemaal dicht bij een tegentreffer, maar uiteinde lijk mocht Ajax nog van geluk spreken dat Kaiafas bij een van de gevaarlijke uitvallen van Omonia over het doel mikte. Geplaatst voor de kwartfinale, maar totaal ontluisterd zocht Ajax na afloop de kleedkamer op. Bij de uitgang stond een rijtje jongetjes, die beleefd klapten voor de beroemde Am sterdammers en daarmee extra zout in de wonde wreven. In het Hilton-hotel wachtte tenslotte nog een collectieve uit brander van Leo Beenhak ker, die zijn ploeg verrot schold en een boete uitdeel de voor de wanprestatie. Er zijn weieens clubs vrolijker een kwartfinale binnenge stapt Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 18