"POSITIONEEL VERDEDIGEN IS HET MOOIST" AANVOELEN vaak een andere speler maar dat maakt me niet zo veel uit. Pettersson wil de bal graag in zijn voeten, terwijl Edgar Da vids meer een diepgaande speler is. En Clarence Seedorf zit daar een beetje tussenin. Wie er ook staat, je weet dat het een uitstekende voetballer is die weet wat er op die plek van hem wordt verlangd. Het systeem staat als een huis, alle taken zijn bekend. Bij Ajax zijn veel spelers op meer posities inzetbaar, dat is alleen maar een goeie zaak. En zegt iets over de klasse van onze selectie." STREVEN: LIBERO Frank de Boer valt zelf eveneens in de categorie spelers, waarvoor Aad de Mos ooit het woord 'polyvalent' uit de Dikke van Dale plukte. Veelzijdig, dus. Inzetbaar op meerde re posities in de defensie, aangevuld met een fikse portie aanvallende kwaliteiten. In de B-junioren werd De Boer van linksbuiten tot linksback omgeschoold. Begint het bij een riante voorsprong nooit eens te kriebelen? "Nee", klinkt het resoluut, "je krijgt als verdediger bij Ajax genoeg mogelijk heden je met de opbouw en de aanval te bemoeien. En het heeft ook geen zin om over Mare heen te gaan. Door zijn manier van passeren vult hij zelf de gehele ruimte links voorin. Dat doet hij prima, dus heb ik daar verder weinig te zoeken." De overstap van voor- naar achterhoede in zijn jeugdjaren had niet alleen speltechnische gevolgen. Frank de Boer weet 't. "Een grote transfer zit er voor een verdediger minder snel in dan voor een aanvaller, dat is nou eenmaal een feit. Kijk, Italianen kunnen van zichzelf al heel goed verdedigen, dus die zullen niet zo snel de beurs trekken. Als vrije verde diger maak je dan nog de meeste kans op een klapper. Dat is toch wel de positie waar ik in de toekomst naar streef. En bij welke club, dat zie ik allemaal wel. Het buitenland is na tuurlijk aantrekkelijk, maar ik zou het ook prachtig vinden om als Mister Ajax door het leven te gaan." Simon Zwartkruis Frank de Boer houdt het oog erin. "Je zult mij niet zo snel een doodschop zien uit delen", stelt de linkerverde diger van Ajax vast, "Ik los de zaken liever voetballend op". Foto: Louis van de Vuurst in een aanvaller, ben meer een posi tionele verdediger. Als je dat goed doet kun je vrijwel alles voetballend oplossen. Dat is het mooiste wat er is, geeft de meeste bevrediging. Ik vind het ook helemaal niks om een bal de tribune in te roeien. Soms is het pure noodzaak, dat weet ik, maar van harte gaat het niet. Net zo goed als je mij niet snel iemand een doodschop zult zien geven, waar anderen dat misschien wèl hadden gedaan. Nee, ook niet als Ronald wordt getorpe deerd. Een wraakactie, volgens mij kan ik dat helemaal niet. Bovendien, Ronald redt zichzelf wel." Waar zijn tweelingbroer het gehele seizoen vast in de punt van de aanval staat geposteerd, bekleedde Frank dit jaar twee verschillende posities. De 23-jarige linksbener startte het seizoen als vrije verdediger, maar halverwe ge de eerste competitiehelft nam Danny Blind die rol weer op zich. "Dat had niets met de verdedigende kwali teiten van mij en Danny te maken", vertelt De Boer. "De trainer vond dat Mare Overmars 50 procent beter speelde als ik achter hem stond. Daarom is iedereen in de verdediging weer een plekje opgeschoven." Mare Overmars en Frank de Boer, het klikt van meet af aan wonderwel tussen de twee Ajacieden. "Eén blik of één beweging is genoeg. Je kunt het vergelijken met wat Wim Jonk en Dennis Bergkamp met elkaar had den. Als Mare een stapje te rug gaat weet ik dat hij ver volgens diep gaat en ik de bal er overheen moet gooi en. Ronald doet altijd even zijn duim omhoog als hij 'm diep wil hebben, Bryan Roy deed dat ook altijd. Die din gen ontstaan vanzelf, je voelt elkaar precies aan." "Op de linkshalfpositie staat Frank de Boer toont tegen Go Ahead Eagles zijn kop- kracht. Afgelopen zondag scoorde Frank met het hoofd Ajax's winnende treffer tegen Sparta. Foto: Louis van de Vuurst

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 11