EEN TIEN MET EEN GRIFFEL (S) JAR I LITMANEN Deel tien van de serie Turfsteken, waarin Klaas Vos de Ajacieden onderwerpt aan een nauwkeurige, door cijferwerk onderbouwde analyse. In nummer 10 komt Jari Litmanen aan bod, de Ajacied die werd geturfd in de wedstrijd Ajax-Willem II. KICK OFF NR. 16-25 Het is de laatste thuiswedstrijd van het jaar. Het is de wed strijd van Edwin van der Sar, die met een onnavolgbare re flex Willem II van een tweede doelpunt afhoudt. Het is de 29e minuut van de tweede helft: Ajax staat met 2-1 voor. Maar er is op z'n minst één man die beseft dat die score te gen de getruukte Tilburgers niet genoeg is. Tomeloos jaagt hij, Jari Litmanen, op de bal. Met succes, een opgejaagde Willem ll-er plaatst de bal naar Van den Brom die snel naar Overmars passt. Mare tikt de bal direct door naar Litmanen die hem in één beweging verplaatst naar Ronald de Boer. Deze jaagt de bal tegen de touwen: 3-1 In de 31e minuut: "weer jagen", zo heb ik het genoteerd; in de 33e minuut idem dito. Tijdens de eerste helft noteer ik met dikke letters: "jaagt goed!!". Jari Litmanen: hij is mij dierbaar als een cantate van Johan nes Sebastian Bach en het werk van de schrijver Nescio. Niet alleen van zijn schotvaardigheid, doeltreffendheid, zijn wervelende acties, het feilloos positie kiezen. Maar ook om dat hij zijn tegenstanders "de stuipen op het lijf jaagt". God moet wel heel veel van Ajax houden dat hij alweer een zoon voor ons geboren deed worden. Litmanen is als een roofdier, met zijn gekromde houding, zijn ietwat naar bui ten buigende benen, z'n spiedende ogen en wapperende manen is hij een leeuw, die loert wie en waar hij verschal ken en verslinden kan. Jari was in totaal 56 keer aan de bal, waarvan 35 keer in de eerste en 21 maal in de tweede helft. In de tweede helft was hij dus aanmerkelijk minder bij het spel betrokken, wat ten dele veroorzaakt werd door zijn wissel met Michel Kreek in de 84e minuut, maar zeker ook doordat Ajax veel effectiever speelde. De thee werd nog opgezocht bij een 1-0 achterstand. Traditiegetrouw werd de wedstrijd in het tweede bedrijf beslist met de uiteindelijke uitslag van 3-1. Jari maakte het tweede doelpunt: na een pass van Blind haalde hij in één keer uit. Om de statistiek af te maken: slechts één keer noteerde ik een foute handeling. In de blessuretijd van de eerste helft passt hij slecht op Seedorf, waardoor Willem II een, naar bleek, gevaarlijke aanval kan beginnen. Twee keer noteer de ik een twijfelachtige actie, eveneens in de eerste helft. Tweeëndertig in de eerste en éénentwintig handelingen in de tweede helft zijn te vinden aan de creditzijde. Was Edwin van der Sar de held van de wedstrijd, Willem II- speler Hans van Arum was de schlemiel. Hij nam Rekers op dracht om niet met de kont naar het doel te spelen wat al te letterlijk en kopte een Ajax-corner in eigen doel. Voor Ajax een welkom geschenk. Vandaar dat hij van mij voor taan adellijk door het leven mag gaan als jonkheer Hans Ei gen Doel van Arum. En wat Jari betreft: ondergetekende "schoolmeester" geeft hem een tien met een griffel. Klaas Vos

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 24