SPITSVONDIG OP NEGEN RONALD DE BOER Deel negen van de serie Turfsteken, waarin Klaas Vos de Ajacieden onderwerpt aan een nauwkeurige, door cijferwerk onderbouwde analyse. In nummer 9 komt Ronald de Boer aan bod, de Ajacied die werd geturfd in de wedstrijd Ajax-Go Ahead Eagles. KICK OFF NR. 15 - 25 Het leuke van voetbal is niet alleen het voetbal zelf, maar ook het praten, zeg maar gerust, het ouwehoeren erover. Op de tribune, in de persruimte, het spelershome of in het café of thuis met vrienden: ik persoonlijk kan er geen ge noeg van krijgen. Spelmomenten, wedstrijdverloop en voor al de spelers zijn onderwerpen van eindeloos gesprek. Nu is er elk jaar een paar spelers over wie nooit discussie is en die dus altijd onderwerp zijn van collectieve loftuiting. En er zijn altijd een paar spelers over wie de meningen juist wel stevig verdeeld zijn. Zo'n speler is dit seizoen, dunkt mij, Ronald de Boer. Voor- en tegenstanders van Ajax' num mer negen bekvechten om het hardst terwille van hun ge lijk met de klank van een "laatste oordeel". 'Hij scoort voor een spits veel te weinig' is steevast een triomfantelijk argu ment voor het gelijk van Ronalds tegenstanders. U begrijpt dat ik niet tot dat kamp behoor. Hij scoort inderdaad wei nig. Maar tè? Ajax (lees ook: Litmanen) scoort dit seizoen veel. Dankzij wie? Voor een groot deel ook dankzij het spitsvondig werk van Ronald de Boer. Zijn technisch vernuft, zijn wendbaarheid, zijn gegoochel in de kleine ruimte - vaak met twee tegenstanders in zijn buurt - zijn balvastheid en het ruimte maken voor anderen: ik kan er intens van genieten. Persoonlijk vond ik Ronald in de wedstrijd van Oranje tegen Polen samen met Jan Wou ters de beste man. In de wedstrijd tegen Go Ahead Eagles, op 28 november, het lijkt alweer een eeuwigheid geleden, volgde ik Ronald met het turfpotlood. In totaal was hij 70 keer aan de bal: 31 keer in de eerste en 39 keer in de tweede helft. Ik noteerde 28 goede handelingen in de eerste- en 31 in de tweede helft. Zes handelingen waren twijfelachtig (2 om 4) en vijf beneden peil (1 om 4). De iets negatievere score van de tweede helft heeft mijns inziens te maken met het feit dat hij vanaf de 12e minuut op de linkerflank kwam te spe len (Overmars werd gewisseld voor Pettersson). In mijn aan tekeningen kom ik regelmatig tegen: goed teruggelegd, goed doorgekopt, goed gepasseerd, goed gepasst, goed vrijgelopen, goed de diepte gezocht, goed voorgezet, goed de bal veroverd... U ziet, de man is van veel markten thuis. En in de wedstrijd tegen de Deventer adelaars scoorde hij ook en wel het derde doelpunt. En bij zeker twee andere was hij beslissend betrokken. Is het u overigens opgevallen dat Ajax de meeste wedstrij den dit seizoen in de tweede helft beslist? Ook op 28 no vember. Alle vier de doelpunten vielen in het tweede be drijf. En wat Ronald de Boer betreft: bij al het moois dat hij al brengt zal hij nog meer gaan scoren ook en zo zelf zijn te genstanders de mond snoeren. Klaas Vos

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 24