DE BEKER- GESCHIEDENIS VAN AJAX EN FC TWENTE ■%r/ OUDE BEKE(RE)NDEN Het achtste-finaleduel dat FC Twente en Ajax vanavond ho pen af te werken, is bepaald niet de eerste gelegenheid waarbij de twee clubs elkaar bestrijden, met als doel de uit 1946 daterende trofee. Integendeel, al zeven maal eerder stuitten de twee op elkaar bij de bekerloting. Aan spektakel heeft het in de meeste gevallen niet ontbroken, maar het re sultaat was immer hetzelfde: Ajax trok aan het langste eind, al was het soms wel met hangen en wurgen. Dat laatste was vooral het geval bij het eerste onderlinge bekerrobbertje, in het seizoen 1967-68. Twente en Ajax trof fen elkaar toen in de halve finale, die werd gespeeld op neutraal terrein in Deventer. Halverwege de tweede helft opende Jan Jeuring de score, pas een minuut voor tijd maakte Piet Keizer gelijk. In de verlenging leek Tonnie Pronk vier minuten voor het eind de strijd te beslissen, maar in de slotseconden bracht Willem de Vries de twee elftallen weer op gelijke hoogte. Strafschoppen vormden de apo theose, waarbij toen nog de regel gold dat eerst de ene par tij vijf keer moest schieten en daarna de andere. Omdat Kei zer, Groot, Pronk, Van Duivenbode en Vasovic allen raak schoten, was het psychologisch nadeel bij Twente. Epi Drost scoorde, maar met de misser van (uitgerekend) De Vries was alles over voor de Tukkers'. Ajax verloor de finale van ADO. FINALISTEN Twee jaar later was opnieuw de halve finale de fase waarin Twente en Ajax elkaar troffen. Het 'neutrale' terrein was W in m *t KICK OFF NR. 14-5 Ronald de Boer, die op de foto Jan van Halst tracht te verschalken, keerde in de Bekerstrijd van vorig jaar voor het eerst terug op be kende Twentse bodem. Dat deed hij met een bitterzoet gebaar naar zijn oude fans aan wie hij zijn dankbaar heid via repen chocolade toonde maar met verlies naar huis liet gaan. Foto: Louis van de Vuurst ditmaal het Olympisch Stadion. Dit werd een eenvoudige overwinning voor Ajax, dat via Cruijff (tweemaal). Van Dijk en de mysterieuze Deen Sondergaard met 4-0 de finale bin nenstapte, die ditmaal wel werd gewonnen: met 2-0 van PSV. In februari 1974 leed Ajax onder een vers post-Cruijff-trau- ma toen in het Diekmann-stadion werd gespeeld. Via doel punten van Johnny Rep en Pim van Dord besliste Ajax de wedstrijd in de tweede helft in haar voordeel. Op 15 mei 1979 was FC Twente Ajax' tegenstander in de be kerfinale in een half gevulde Kuip. Het werd niettemin een thriller met een staartje. Ajax scoorde tweemaal: in het ver keerde doel door Meutstege en in het juiste door Ray Clar ke. Omdat in de verlenging niet meer werd gescoord werd twee weken later opnieuw afgetrapt, en ditmaal maakte Ajax korte metten: Ray Clarke scoorde opnieuw, na de rust gevolgd door uitblinker Tahamata en Schoenaker, de laatste met een vallende kopbal zoals we die plegen toe te schrij ven aan de legendarische Beb Bakhuys. WINTERSE ONTMOETINGEN Op 25 januari 1981 ontmoetten Twente en Ajax elkaar al in een vroeg stadium van het toernooi, maar veel spanning was er niet bij. In De Meer scoorde Thoresen pas (van elf meter) voor de oosterlingen toen Ajax dat al vijf maal had gedaan: Kieft driemaal, Arnesen twee. Ook in Ajax' laatste kampioensjaar, 1989-90, was januari de koude maand waarin tegen Twente werd gebekerd. Nu weer in Enschede, met Ron Willems als wedstrijdkoning: hij scoorde beide treffers tegen zijn oude club in de 2-0 over winning van Ajax. Tenslotte was er de wedstrijd die menigeen nog scherp voor de geest staat: het kwartfinaleduel dat op 17 februari van dit jaar in Enschede werd afgewerkt, en waarin Twente hard op weg leek om voor het eerst Ajax uit het toernooi te sto ten. Kort na rust scoorde Nico-Jan Hoogma nadat Edwin Vu rens dat al eerder in de wedstrijd had gedaan. Bergkamp zorgde voor 2-1 en tien minuten voor tijd organiseerde Overmars een verlenging. Daarin scoorde Ajax al binnen een paar minuten, niet zonder geluk overigens, tweemaal, met Alflen en Vink als scheppers. Met 4-2 ging Ajax alsnog met de winst naar huis. De teleurgestelde Twente-supporters hadden in ieder geval wat te snaaien dankzij een Ajacied: Ronald de Boer, die kort daarvoor halsoverkop van Twente naar Ajax was getransfereerd, wilde het Enschedese publiek nog bedanken en deed dat op ludieke wijze: hij had vijftien duizend mars-repen laten aanrukken en deze uit laten de len, voorzien van een stickertje: 'Ronald de Boer bedankt supporters FC Twente'. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 5