AANGEKONDIGD VAARWEL STEFAN PETTERSSON KICK OFF NR. 14-10 Gedwongen door de overstelpende reacties op zijn besluit naar Zweden terug te keren, stond Stefan Pettersson de laat ste weken vaak stil bij zijn naderende vertrek uit Amster dam. Meer dan hem lief was. Want het seizoen is nog lang en het aantal te verdelen prijzen groot. "Hoezo afscheid? Daar wil ik me nog helemaal niet mee bezig houden." Afgelopen zomer hakte Stefan Pettersson, na rijp familiebe- raad, de knoop door. Nog een jaar voetballen bij Ajax, om vervolgens de terugtocht naar Zweden te aanvaarden. "Het hele gezin stond achter die beslissing, dat heeft voor mij de doorslag gegeven. Het heeft niets met m'n huidige positie op de bank te maken, ik voel me nog steeds goed genoeg om de concurrentiestrijd aan te gaan. En dat zal ik ook tot de laatste wedstrijd blijven doen. Ik heb de beslissing om in 1994 terug te keren genomen voordat ik mijn basisplaats kwijtraakte. Het trok me al een tijdje om nog een paar jaar in Zweden te voetballen voordat ik er definitief een punt achter zet. Als mijn contract bij Ajax afloopt, ben ik 31 jaar, het lijkt me dat ik dan niet veel langer kan wachten." Ajax had nog een optie voor het seizoen '94-'95 op Pet tersson, maar zal daar geen gebruik van maken. "Ik ben eerst naar de trainer gegaan met mijn plannen voor volgend jaar. Hij toonde alle begrip en heeft het vervolgens bij het bestuur aangekaart. Ook zij verklaarden hun medewerking te willen verlenen. Zodra er een aanbieding uit Zweden komt zal Ajax zich op het financiële vlak schappelijk opstel len, zo is me inmiddels beloofd. Daar ben ik de club ontzet tend dankbaar voor. Zo werkt dat gelukkig bij Ajax. Als je jezelf jarenlang hebt ingezet voor de club, zullen ze dat ook voor jou doen." Geïnteresseerde clubs buiten Zweden kunnen zich een be zoekje aan De Meer besparen. Petterson: "Er hebben zich, nadat ik buiten de basis viel, geen clubs voor me gemeld en daar zit ik ook absoluut niet op te wachten. We gaan lekker terug naar Gotenburg. ledereen suggereert nu dat ik voor IFK, m'n oude club, zal gaan kiezen. Maar dat weet ik alle maal nog niet. Het belangrijkste is dat ik nog een paar jaar lekker kan voetballen. Ondertussen wil ik me gaan oriënte ren op wat ik na mijn loopbaan wil gaan doen. Dat kan ook nog alle kanten op. Het is voor mij in elk geval niet vanzelf sprekend dat ik in de voetballerij werkzaam blijf." ACHTER DE OREN GEKRABD Met nog drie grote prijzen aan de horizon kan Pettersson nu al terugkijken op een met succes doordrenkte loopbaan bij Ajax. De landstitel in 1990, de UEFA-Cup '92, de KNVB- beker en de Super Cup dit jaar, de aimabele Zweed heeft ze met gouden letters bijgeschreven. Terwijl hij zich, vlak na aankomst in Amsterdam in 1988, nogal eens achter de oren zal hebben gekrabd. Onder Kurt Linder duikelde Ajax naar de veertiende plaats op de ranglijst, terwijl het bestuur door fans en FIOD onder zware druk werd gezet. "Wat je noemt Het gezicht van Stefan Pet tersson staat op "vrolijk" na weer een doelpunt. De Zweedse spits kwam tot en met de wedstrijd Heerenveen - Ajax tot een produktie van 91 goals in 175 officiële wed strijden. Foto: Louis van de Vuurst een valse start", lacht Pettersson achteraf. De herrijzenis van Ajax liet niet lang op zich wachten. "Ik heb de hele club to taal zien opleven. Financieel dank zij het nieuwe bestuur en op sportief gebied is de komst van eerst Beenhakker en later Van Gaal cruciaal geweest. Nu staat er een basis, van de pu pillen tot het eerste, waar je de toekomst mee aan kan." Over zijn eigen toekomst bij Ajax, nog een dik halfjaar in omvang, verkeert Pettersson in onzekerheid. Een plek op de bank, met uitzicht op een soepel draaiend elftal; menig voetballer had het moede hoofd allang in de schoot gelegd. Zo niet Stefan Pettersson, modelprof, lichtend voorbeeld. Met een ongekende gretigheid verslindt hij elke speelmi nuut die hem geboden wordt. "Ik had mezelf voorgenomen

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 10