WAT EEN WEDSTRIJD AJAX-WILLEM I11952 T KICK OFF NR. 13 - 5 PENALTY Er hing een kampioenssfeer in het Olympisch Stadion op die druilerige vijftiende juni 1952. Jammer genoeg voor het over grote merendeel van de 20.115 toeschouwers die de kassa wa ren gepasseerd, was die sfeer niet te vinden bij de Amster dammers maar bij de Tilburgse bezoekers. Dat waren er niet zo gek veei, want Tilburg was in 1952 nog erg ver weg. Met nog twee wedstrijden te spelen in de kampioenscompetitie had Willem II, dat nog zonder puntverlies was, aan een gelijk spel voldoende om de landstitel in de wacht te slepen. Voor Ajax was het een dramatische kampioensserie geweest: na vier wedstrijden wachtte de ooit zo roemrijke club nog steeds op het eerste punt. Die situatie was misschien weinig florissant, maar Ajax was duidelijk niet van plan om Willem II in een draagstoel naar de titel te helpen: de 'tricolores' zou den ervoor moeten werken, en zulks geschiedde dan ook. Bij Ajax was Hans Boskamp weer van een blessure hersteld, waarmee het ervaren backstel 'Potharst en Perlemoer' - zo genoemd met een knipoog naar Boskamps theaterachter grond -weer hersteld. Bij Willem II was Van Loon als spil op gesteld, en deze kon constateren dat in de opbouw vooral zijn vleugels, De Jong en Becx, goed functioneerden. Beter dan die bij Ajax, Bakker en Bartels, waar dan weer tegenover stond dat MichelsVan Loon handenvol werk gaf, en Van Dijk als 'schaduwspits' onvermoeibaar bleek. LOOS ALARM De balans sloeg in de eerste helft al met al door in het voor deel van Ajax, dat doelman Botermans een drukke middag bezorgde. Al in het eerste kwartier had die een schot van Bar tels in het zijnet zien vliegen en had hij schoten moeten pare ren van Van Dijk, Michels en Bakker, en met veel reactiever mogen een schuiver van Van Dijk tot corner moeten verwer- Het team dat in 1952 Kam pioen van Nederland werd. ken. Tenslotte raakte ook Van der Wel het net met een goed schot nog aan de buitenkant, maar al met al viel er nog geen doelpuntte verwelkomen. In de 21e minuut was dat aan de andere kant wel het geval. Gelukkig voor Ajax bleek het loos alarm. Na een bekwame rush van Toon Becx scoorde De Jong, maar de Velpse scheidrechter Bronkhorst had buitenspel waargenomen en bedierf de Brabantse pret. Na een half uur scoorde Ajax toen Bartels op Van Dijk passte; Van Loon verkeek zich op de doorschietende bal. Van Dijk passeerde eerst hem en vervolgens Botermans met een goed gemikte schuiver waar een drietal verdedigers net niet meer bij kon: 1-0. Willem II repliceerde met een tegenoffensief: De Jong knalde voorlangs het doel van Ajax-keeper Visser, Van Roessel kopte via het lichaam van Elzer rakelings over, Mom- mers en Van Roessel zochten het doel eveneens te hoog en De Bruyckere schoot naast. Een zweterig kwartiertje voor Ajax, dat niettemin zonder kleerscheuren de rust haalde. In de tweede helft kwamen die kleerscheuren alsnog. Nadat eerst Botermans nog een fraai schot van Bartels onschadelijk had moeten maken, was het Willem II dat na drie minuten toesloeg. Van Roessel kopte een bal door naar Becx, die hard inschoot. Visser redde nog knap, maar was kansloos toen Sjef de Bruyckere de terugspringende bal voor de voet kreeg: 1-1 Willem II bleef het tempo hoog houden en zette Ajax onder druk. De achterhoede wist goed raad met het korte combina tiespel van de Amsterdammers, maar aanvallend bleef succes nog lang uit. Na twintig minuten viel dan de tweede treffer, en daar was wat geluk voor nodig. Bij een scherpe voorzet van Becx beroerde Boskamp de bal onnodig met de hand, en Bronkhorst nam de harde maar rechtvaardige beslissing van een elfmetertrap. Van Roessel sloeg Visser met een modelpe nalty: hard en zuiver: 1-2. Ajax ging op jacht naar de gelijkmaker. Michels werd slechts door een reflex van Botermans van een doelpunt afgehou den, en even later leek Ajax met een veelvoudige combi natie te scoren maar stond Mertenste langen leste in de weg. De gelijkmaker viel niet, en na 90 minuten regen gingen de spelers van Willem II nat maar voldaan op de schou ders. Ajax bleef met nul pun ten achter ondanks het fraaie spel. Het Parool schreef de volgende dag: "Ajax liep op de grasmat rond als de artiest die de koele precisie van pas ser en lineaal verafschuwt en met de brille van een natuur talent overrompelt." Kort om, Ajax wilde het te mooi doen en vergat te scoren. Een constatering die ruim veertig jaar later weinig ouderwets aandoet. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 5