EEN STRALENDE ZEVEN FINIDI GEORGE Deel zeven van de serie Turfsteken, waarin Klaas Vos de Ajacieden onderwerpt aan een nauwkeurige, door cijferwerk onderbouwde analyse. In nummer 7 komt Finidi George aan bod, de Ajacied die werd geturfd in de wedstrijd Ajax-Volendam. KICK OFF NR. 13 - 25 Het was een zaterdagmiddag in juli, afgelopen zomer. Ik ging met David Endt naar de jubileumwedstrijd van de hon derdjarige Zwolse voetbalclub ZAC tegen Ajax. We genoten op de tribune van de sfeer en het heerlijke voetbalweer en bekeken de warming-up. Onder de Ajacieden bevond zich een aantal nieuwe gezichten. David wees mij op een lange, donkere speler onder hen. "Op hem moet je zometeen eens goed letten, als hij speelt". Hij speelde. En hoe! Niet alleen maakte hij vijf van de tien Ajax-goals, maar hij viel op door zijn aparte, onnavolgbare bewegingen en zijn spelinzicht. Hij had mijn hart voorgoed gestolen. En met David hoopte ik vurig dat van de stagiaires in ieder geval hij groen licht zou krijgen, wat toen nog bepaald niet zeker was. We weten inmiddels dat de beslissing hem te houden een juiste en uiterst gelukkige is geweest. In Finidi George heeft Ajax weer een speler waarvan ik "tegelijk heel week en wild van binnen" wordt, om met Nescio te spreken. De rechterflank fonkelt weer! Ook in de wedstrijd tegen Volendam bewees hij ondubbel zinnig zijn waarde voor de rood-witten. Ik noteerde in to taal 68 balhandelingen (30 om 38), waarvan er slechts 5 (3 om 2) twijfelachtig, maar nog minder (4; 1 om 3) fout wa ren. dat betekent dat 59 handelingen (26 om 33) aan de creditzijde te vinden zijn. Kenners merkten al vrij direct op dat Finidi weinig buiten om passeert. Ik heb het hem tegen Volendam een paar maal zien doen. Hij doet het met een plotselinge versnel ling op het moment dat de verdediger denkt te kunnen in grijpen. Vaker zie je hem de bal even stilleggen, dan ineens naar binnen gaan, zijn man uitspelen, de bal opzij geven aan een medespeler om vervolgens snel de ruimte in te dui ken die de mee naar binnen getrokken verdediger op rechts heeft opengelaten. Wanneer hij de bal dan terug krijgt, volgt vrijwel altijd een gevaarlijke voorzet. Ook zijn corners (tegen Volendam zes) zijn meestal niet van gevaar ontbloot. Finidi is een veelzijdige speler met rendement, zoals dat heet. Verreweg de meeste assists komen van hem. Vóór de wedstrijd tegen Volendam had hij er al negen op zijn naam staan. In het duel met de oranje-wijdbroeken viel een bij zondere assist te noteren. Het was de laatste minuut van de eerste helft. Finidi passeert prachtig, rukt op en in plaats van voor te zetten, mikt hij snoeihard op de korte hoek. Doelman Zoetebier is verrast en iedereen rekent al op een verdiend doelpunt als bekroning van een fonkelende actie. Maar de bal schampt de binnenkant van de paal en caram boleert voor de voeten van Litmanen die simpel 1-0 kan in tikken. Ajax heeft er weer een publieksspeler bij. Zijn voornaam FINIDI betekent "stralende toekomst". Week in, week uit toont hij waarom hij daarmee het liefst aangesproken wil worden. Klaas Vos

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 24