Vg KORTE METTEN NA DE SCHRIK 325" ROLINK CONTRA TROOST KICK OFF NR. 13 - 21 AJAX-LAUSANNE SPORTS Na de bevredigende krachts explosie van Ajax tegen Ath letic Bilbao twijfelde eigen lijk niemand eraan dat de Amsterdammers de tweede ronde van de UEFA-Cup 1978- 79, tegen Lausanne Sports, zonder al te veel moeite door zouden komen. Het Zwitserse voetbal had al sinds jaren wei nig indruk gemaakt, en als Bilbao ondanks alle tegenslag op zij geschoven kon worden, kon niemand een goede reden be denken wat Lausanne dan nog te willen had. Na afloop van de wedstrijd op 18 oktober 1978 in De Meer keek het voltallige publiek plus de spelers wat beteuterd voor zich uit. Lausanne bleek wel degelijk dwars te kunnen liggen, en Ajax scoorde lang niet zo makkelijk als men wel had ge dacht. ledereen had zich rijk gerekend, zo bleek de harde waarheid. Op het veld ging Ajax met meer overleg te werk door het Zwitserse varkentje bin nen een kwartier dusdanig te wassen dat het sympathie ke beest glimmend en wel stond te pronken ten aan- schouwe van twintigduizend geschrokken Zwitsers. Even had het Amsterdamse elftal ge keken of Lausanne misschien een openingsoffensief zou star ten, en toen dat niet het geval bleek deden ze dat zelf maar. Na tien minuten stuurde Krol een van zijn befaamde lange ballen de diepte in, waar Hans Erkens in de sprint de concur rentie klopte en 0-1 scoorde. Twee minuten later ging Schoe naker op rechts langs zijn bewaker en zette voor. Lerby kopte door naar de toeschietende Ray Clarke, die met een stevige Britse kopstoot 0-2 scoorde. LING'S SCAPINO-SHOW LAWINEAANVALLEN Terwijl het Zwitserse publiek besloot om, nu de koers gelo pen was, dan maar gewoon van Ajax te genieten, scoorde Lausanne bijna nog tegen. Gelukkig voor Ajax echter maaide Künzli in kansrijke positie hopeloos over de bal heen. Hoe het wel moet liet Arnesen zien, die met een doffe dreun van twintig meter voor 0-3 zorgde. Na de rust besloot met name Tscheu-la Ling de wedstrijd om te bouwen tot een uitvoering van het Scapino-ballet. Hij hakte, kapte, draaide en pingelde dat het een lieve lust was, presteerde het zelfs om doelman Burgener te passeren, hem op te wachten, nog eens te passe ren, weer op te wachten en vervolgens een poging te wagen de grabbelende international voor de derde keer te passeren. Deze bleef niet aan de gang en maakte zich tenslotte mees ter van de bal, maar Ling toonde zich oprecht verontwaar digd toen zijn medespelers woedend reageerden om het verprutsen van een vrij wel zeker doelpunt. Hij had zich met het bulderende ge lach van het Zwitserse pu bliek best geamuseerd, ver klaarde hij na afloop niet be grijpend: perslot van reke ning waren wat trucjes on eindig veel leuker om naarte kijken dan gewoon een vier de doelpunt. Dat zijn ploeg genoten dat niet begrepen, stelde de begenadigde rechtsbuiten intens teleur. Terwijl jeugdinternational Guido Pen het veld inkwam voor zijn Europese debuut, scoorde Ajax alsnog nummer vier via Ray Clarke. Lausanne Sports was dus toch nog het akkefietje ge worden waar het vooraf voor versleten was. De vol gende was Honved uit Boe dapest. En dat zou weer een verbeten jacht worden. Zeker, Ajax had het volop geprobeerd. Het had direct vanaf het begin de Zwitsers vastgezet op de eigen helft, en gezorgd voor een lawine aan aanvallen en hoekschoppen op het doel van Burgener. Maar veel lijn zat er niet in, en dat werd alleen maar erger toen Ruud Krol al na een half uurtje geblesseerd uitviel. Bovendien bleek Burgener een uiterst bekwame doel man die, als er al eens een behoorlijke kans kwam, met graagte roet in het eten strooide. Behalve 23 corners kwam er aldus maar één doelpunt voor Ajax, na 22 minuten met het hoofd gescoord door S0ren Lerby. Burgener redde op schoten van Clarke en opnieuw Lerby, alweer Lerby kopte vrij voor doel naast, en Ling pingelde enkele malen te lang om gevaarte kunnen stichten. Evert Vermeer In het Stade Olympique van Lausanne poetste Ajax twee weken later het deprimeren de gevoel weg. Daar was in het trainingskamp overigens een klein incident aan voor afgegaan toen dokter Ro- link, Ajax' clubarts, op een persconferentie in het trai ningskamp kritiek had gele verd op Ted Troost, de hap- tonoom bij wie enkele Aja- cieden hun behandeling zochten. Als reactie op de belangstelling voor dit akke fietje schoot trainer Cor Brom op zijn beurt uit zijn slof door de pers negatieve berichtgeving te verwijten; altijd een sterke als het even tegen zit. Tjeu-la Ling voetbalde in de uitwedstrijd tegen Lau sanne Sports als een balle- rino, maar vergat te scoren.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 20