"AMERIKA IS DE LAATSTE KANS" V® KICK OFF NR. 13 - 10 SONNY SILOOY Een gebroken oogkas in Parijs en een zware knieblessure in Amsterdam voerden hem door diepe dalen. De twee kwets uren kostten Sonny Silooy het gouden EK van 1988 en het glansloze WK in 1990. In beide gevallen kwam de Zaankanter, 30 jaar nu, na lang worstelen weer bovendrijven. Het geeft zijn prestatiecurve een grillig verloop. De grootste uitschieter naar boven moet echter nog komen. "Ik heb mijn piek nog niet gehad. Daar ben ik nu naar onderweg." De definitieve doorbraak liet even op zich wachten. Tijdens zijn vierde seizoen bij de A-selectie van Ajax ('83-'84) speelde Sonny Silooy het dubbele aantal competitiewedstrijden ten opzichte van de drie seizoenen daarvoor bij elkaar. 34 om 17, Ajax had er weer een vaste waarde bij. "Het WK voor junio ren, 1983 in Mexico, heeft voor mij de doorslag gegeven", kijkt Silooy achterom. "Na twee jaar bankzitten bij Ajax las ik opeens in de krant dat ze me uit wilden gaan lenen. Na het toernooi in Mexico heb ik daar nooit meer iemand over ge hoord. Met vrijwel alle huidige toppers speelden we daar een beresterk toernooi en ikzelf speelde ook erg lekker. Het daaropvolgende seizoen was ik eindelijk zeker van mijn zaak." En hoe. Sonny Silooy ontpopte zich door zijn harde en taak- bewuste spel tot een onmisbare schakel in het swingende Ajax-systeem. Waarin ook voor de verdedigers ruimte is voor frivoliteiten, mits zorgvuldig uitgekozen en op de aanval ge richt. Behalve een uitstekende ver dediger is Sonny Silooy ook een gangmaker buiten het veld. Hier zien we het trio Silooy - Ronald de Boer - Bergkamp tijdens een Ajax- feestje na de winst in het KNVB-Bekertoernooi. Foto: Louis van de Vuurst Sonny Silooy laat zijn blijd schap de vrije loop nadat Ajax in de uitwedstrijd op voorsprong komt na een doorhem opgezette aanval. Aan offensieve daden komt de mandekker Silooy overi gens niet zo heel veel toe. Hij is het slot op de Ajax-deur. Foto: Louis van de Vuurst Voor zijn bekendste rush, op 13 mei 1987 in Athene, zou Silooy rijkelijk beloond wor den. Vier maanden na de be slissende voorzet op Marco van Basten, waardoor Ajax de Europa Cup 2 veroverde, lonkte Parijs, met al zijn ver leidingen. "Ondanks de gro te sportieve achteruitgang heb ik nooit spijt gehad van mijn vertrek naar Racing Club de Paris. Vooral vanwe ge het prachtige leven in Pa rijs, natuurlijk. En het geld was ook niet slecht. Maar op voetbalgebied viel er weinig eerte behalen. Ik heb in Frankrijk alleen maar degra datievoetbal gespeeld. Ik zal nooit vergeten dat de trainer opeens het Ajax-systeem wil de gaan spelen. Dat was hal verwege het tweede sei zoen. We zaten tijdens de winterstop op trainingskamp in Portugal en hadden dus precies twee weken om over te schakelen op een systeem waar in Amsterdam jaar in jaar uit aan gewerkt wordt. Dat werd dus een falikante mislukking. Alsof je even met je vingers kan knippen en dan net zo kan gaan spelen als Ajax. We hadden het materi aal er ook helemaal niet voor. Er vielen ongelooflijke gaten in de defensie en op het middenveld, het zag er echt niet uit. Zijn we er na een paar flinke verliespartijen maar weer vanaf gestapt. Maar terug op het oude systeem bleven we ook veel verliezen. Het had gewoon meer met een gebrek aan kwali teit en mentaliteit dan met het systeem te maken." DAGELIJKS CONTACT De berichten over het sportieve ongerief van Silooy sijpelden langzaam maar zeker door in Amsterdam. Het roodwitte bloed stroomde nog steeds door zijn aderen, via de telefoon had de ras-Ajacied nog vrijwel dagelijks contact met zijn voormalige ploeggenoten. Begin december 1988 sloot Silooy zijn oude voetballiefde eindelijk weer in de armen. Op de mooiste Sinterklaas-avond uit zijn leven, in het Hilton-hotel, pakte hij het door het bestuur aangeboden pakje uit en slik te. Een zevenjarig contract, ver boven de bij Ajax gangbare maat. De voor Silooy zo karakteristieke pretoogjes lichten weer op als hij er aan terugdenkt. "Het enige vervelende was dat ik het vijf maanden geheim moest houden. Met bijna nie mand kon ik m'n intense vreugde delen. En dat is moeilijk,

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 10