BELOFTE OP ZES KICK OFF NR. 12 - 23 CLARENCE SEEDORF Deel zes van de serie Turfsteken, waarin Klaas Vos de Ajacieden onderwerpt aan een nauwkeurige, door cijferwerk onderbouwde analyse. In nummer 6 komt Clarence Seedorf aan bod, de Ajacied die werd geturfd in de wedstrijd Ajax-Feyenoord. Is het toeval dat de beste speler aller tijden een in Neder land nauwelijks voorkomende naam -Cruijff- draagt? En dat de beste linksbuiten aller tijden Keizer heet? Soms vallen op één of andere manier naam en wezen sa men. Ik ervaar dat ook enigszins bij Clarence Seedorf: een naam - Engels en Duits broederlijk in één adem -die voor mij uit drukt wie hij als speler is: een combinatie van de gestileerd heid van een gentleman en de ijzeren kalmte van een "Bec- kenbauer". "Die Seedorf moet oppassen dat hij niet naast zijn schoenen gaat lopen; is hij wel zo goed dan?" Kritische geluiden die ik soms om mij heen hoor van verstokte Ajacieden, wier kracht en zwakte het tegelijk is nooit helemaal tevreden te zijn. Het zal allemaal wel waar zijn, maar een beetje voetballief hebber kan zien dat we in Seedorf (17 jaar!!) te maken heb ben met een ontluikende rood-witte bloem van aparte schoonheid. Dat heeft hij juist in de wedstrijden waarin het erop aankwam laten zien. RESOLUUT EN PRECIES Zoals die tegen Feyenoord, waarin hij de geschorste Frank Rijkaard verving. In de traditionele kraker was Clarence 71 keer aan de bal (36 om 35). Daarvan waren er 58 in de plus (28 om 30), vier twijfelachtig (allen in de eerste helft) en 9 (4 om 5) in de min. Van de goede handelingen viel mij op dat er weinig zonder risico waren: ik noteerde slechts drie tikjes breed. Offensief ging er veel initiatief van hem uit en de meeste van zijn de fensieve daden waren resoluut en precies. De oplettende toeschouwer zal zich Seedorf vooral herinneren vanwege een aantal opvallend aanvallende acties. In de eerste helft konden we genieten van drie gevaarlijke schoten op doel, waarvan er twee rakelings naast gingen en één door De Goey tot corner werd verwerkt. In de derde minuut van de tweede helft schreef Clarence naam door zich in de combinatie met Ronald de Boer vrij te spelen, De Goey te passeren, waarna wij met ingehouden adem zijn geplaatste bal in de richting van het gapende doel zagen gaan, maar vol machteloze verbijstering toeke ken hoe Peter Bosz nog net een doelpunt voorkwam. Later tikte De Goey nog een kopbal van Seedorf over en vloog al weer een schot rakelings langs het doel. DE TWEE MINUTEN Het 'gejammer' golfde die middag door de tribunes. Te meer daar het al zo moeilijk spelen was, omdat Feyenoord zich samengebald had tot één verdedigingsfort. Eigenlijk voetbalde Ajax tegen de reus Woud van Benen. Johan Cruijff heeft eens gezegd dat een speler in twee mi nuten moet laten zien wat hij waard is. Dat klinkt vreemd, maar als je ervan uitgaat dat de meeste handelingen slechts één seconde duren, dan kom je inderdaad per speler tot on geveer twee voetbalminuten. Welnu, in de twee minuten tegen Feyenoord heeft Clarence Seedorf laten zien dat hij het waard is nog lang door het publiek gekoesterd te wor den. En dat hij er nog lang niet is, dat weet hij volgens mij als geen ander. Klaas Vos

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 22