S) "ONRECHT GOED GEMAAKT" n :m AJAX-ATHLETIC BILBAO Na de pijnlijke uitschakeling na strafschoppen tegen Juven- tus, een seizoen eerder bij de Landskampioenen, moest Ajax het, gedurende het seizoen 1978-79, internationaal een trapje lager doen in de UEFA-Cup. Ceen echte straf, want met po tentiële tegenstanders als Arsenal, AC Milan, Benfica en Ro de Ster was er genoeg eer te behalen. Het lot wees Athletic Club de Bilbao, de Spaanse subtop per, aan als eerste tegenstan der. Het zou op 13 septem ber in de Baskische hoofd stad een bizarre wedstrijd worden waar van tijd tot tijd nog wel eens aan terugge dacht wordt door de betrok kenen: de Spanjaarden scoorden niet, maar wonnen wel met 2-0 in het met 45.000 man gevulde EstadioSan Marnes. EICEN DOEL Ajax, dat Jan Everse in de verdediging miste maar Pim van Dord er weer bij had, kwam al direct na het begin onder flin ke druk van Athletic, dat echter goedkoop aan zijn eerste doelpunt kwam: Rojo sloot een solo af met een strakke voor zet van links, die Krol miste maar Van Dord niet: hij joeg de bal hard achter zijn eigen keeper. Het offensief ging door, maar Ajax bleef met wat kunst en vliegwerk overeind tot der- KICK OFF NR. 12 - 21 Sorert Lerby, de man van het beslissende doelpunt in de bloedstollende thuiswed strijd tegen Athletic Bilbao. tien minuten na de rust. Net nadat Schrijvers de alleen op hem afkomende Carlos van de tweede treffer had afgehou den, scoorde scheidsrechter Walter Horstmann in zijn tweede Europa Cupwedstrijd hoogstpersoonlijk alsnog nummer twee. Vidal, in de rust in het veld gekomen voor Churruca, schoot na een vrije trap van Alesanco van links gevaarlijk in, maar Schrijvers zag tot zijn opluchting de bal in het zijnet gaan. 45.000 paar ogen had den datzelfde gezien, inclu sief de Spaanse radiorepor ter achter het doel, en Vidal greep naar het hoofd alvo rens terug te dribbelen naar zijn eigen helft om de doel trap af te wachten. Horst mann echter had de bal van de betonnen rand achter het doel in het veld terug zien sprin gen en geconcludeerd dat het leer daarbij in het doel was ge weest. Ziedend van woede dromden de Ajacieden om hem heen, maar ondanks consult bij de grensrechter bleef de Duit ser bij zijn beslissing. Hij zorgde daarmee voor de eindstand. Het Ajax-bestuur protesteerde fel bij de UEFA, maar de Euro pese bond besloot dat of Ajax nu gelijk had of niet, de regle menten geen wijziging in de uitslag toestonden. DE INHAALRACE Met dat al stond Ajax voor de taak in een afgeladen eigen huis een 2-0 achterstand in te lopen. De wedstrijd begon al met een tegenslag, toen Dick Schoenaker zich bij de war- ming-up verstapte en Hans Erkens in de opstelling verscheen. Ajax viel massaal aan, aangevuurd door een fel publiek dat bij iedere bal in het zijnet hartstochtelijk juichte; scheidsrech ter Partridge, die ook kranten las, kon er wel om lachen maar bleek minder vrijgevig dan zijn Duitse collega. Ajax moest het zelf doen en deed zijn best: na een kwartier joeg Ray Clarke de bal hard in, maar doelman Iribar stompte de bal uit zijn heiligdom. Tahamata was de volgende, maar ook hij stuitte op Iribar. Pas na 38 minuten had het steeds verbetener spe lende Ajax eindelijk eens een meevaller, toen Arnesen door Vilar onderuit werd gehaald. Partridge wees naar de stip, en Clarke deed zijn werk: 1-0. Tien minuten na de rust was het gejuich tot kilometers in de omtrek te horen: Krol zette voor, Lerby kopte door en Clarke scoorde 2-0. Athletic wilde wel tot tegenstoten komen, maar had alle hens aan dek nodig tegen de op de beslissende goal jagende Ajax-aanvallers. Arnesen kwam dichtbij de beslissing, maar schoot rakelings naast. DE WINNENDE... Het leek de laatste serieuze mogelijkheid voor Ajax, dat de vermoeidheid voelde toeslaan. Zelfs kwam Irureta nog dicht bij de vernietigende tegengoal, maar Schrijvers reageerde adequaat. Terwijl de aanwezigen op de horloges keken en zich opmaakten voor 'n extra half uur voetbal, zette Krol voor de zoveelste maal de bal voor het Spaanse doel; precies op tijd zette Sofren Lerby zijn voet tegen de bal en twee mi nuten voor het eind buitelde iedereen over elkaar, stormde de Ajax-bank het veld in en viel iedereen op de tribunes el kaar om de nek: Ajax zat in de tweede ronde. En Walter Horstmann? Met zijn absurde beslissing in Bilbao velde hij achteraf niet het vonnis over Ajax, maar over zich zelf: van hem is in de internationale voetballerij nimmer meer iets vernomen. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 20