"IK DROOM NOG STEEDS VAN WK" De concurrentie voor die positie is groot. Er zijn meer spelers die achter de spitsen goed uit de voeten zouden kunnen. Bij de jeugd heb ik altijd op die plaats ge speeld, maar in het eerste moet ik profiteren van elke wedstrijd die ik mee kan doen. Op welke plek dan ook. Ik weet van mezelf dat ik vrij wel overal kan spelen. En dat is verschrikkelijk leerzaam. Met de kracht en de breedte van de huidige selectie kan niemand het zich veroorloven een plek te claimen. De trai ner ziet me al aankomen, met de mededeling dat ik recht denk te hebben op de plaats van Jari Litmanen of Frank Rijkaard. Lijkt me niet echt gepast." Je stond op zeer jonge leeftijd al volop in de spotlichten. Heeft dat de druk vergroot? "Nee, zo heb ik dat nooit ge voeld. Ik zag de vroege aan dacht meer als een extra sti mulans om door te zetten. Het vloeit voort uit waarde ring voor je spel en dat maakt het heel leuk. Alleen vorig jaar, rond mijn eindexamen, heeft de trainer me een tijdje afgeschermd van de pers. Toen werd het allemaal even te veel. Maarnu ikm'n MAVO-diploma op zak heb, is het een stuk rustiger voor me geworden. Het is gewoon een feit, dat de media zich op elk nieuw Ajax-talent stort. Wat dat betreft, heb je het als jonge speler bij PSV wat gemakkelijker, daarkunjeje relatief ongestoord ontwikke len. Maar ook met die druk van buitenaf moetje leren omgaan. De pers kan dan wel vinden dat ik zo volwassen overkom, maar ik ben pas ze ventien jaar. En zo voel ik me ook. Het talent heb ik, maar ik moet nog heel veel leren. Juist door die zogenaamde volwas sen uitstraling wordt er mis schien wel iets te veel ver wacht. Het publiek heeft m'n echte mogelijkheden nog niet gezien, denk ik. Het kan alle maal nog veel beter." Meet je jezelf bij het Ne derlands jeugdelftal een andere rol aan dan bij Ajax? "Ik probeer altijd en overal hetzelfde te zijn. Of dat nou bij Ajax, het Nederlands jeugdteam, thuis of bij m'n vrienden is. Maar ik besef donders goed dat ik als aan voerder van het Nederlands jeugdelftal andere verant woordelijkheden heb dan als een van de zestien bij Ajax. Dick Advocaat verwacht dat ik bij Oranje, jonger dan 18 jaar, min of meer de kar trek en dat eis ik ook van mezelf. Zonder de wijsneus uit te hangen. Bij zo wel Ajax als Oranje laat ik me gelden, dat maakt me niet uit. Het enige verschil is dat je bij het Nederlands jeugdteam nogal eens wat moet herhalen, omdat je elkaar niet zo goed kent als bij Ajax. Hier kennen we elkaar door en door, heb je vaak aan een woord of een blik genoeg. En ook al ben ik bij Ajax de jongste, als ik iets anders zie dan zeg ik dat gewoon. Dat kan koppig overkomen op anderen, alsof ik van niemand iets aan neem, maar ik heb een eigen mening en als ik het nodig vind spreek ik die uit. Naturlijk neem ik ook dingen van andere spe lers aan. Als ik op een domme manier koppig zou zijn, had ik dit punt nooit bereikt." Vorig jaar maakte je nogal wat los met een uitspraak over de WK'94, waar je bij hoopte te zijn. Heb je daar spijt van? "Op zich niet. Ik heb toen ook helemaal niet gezegd dat ik geselecteerd moest worden, of zo. Het was een droom en dat is het nog steeds. Dat mag toch wel? Iedere voetballer heeft z'n dromen, er is toch niets op tegen om die uit te spreken? Veel mensen dachten 'wat moet die goser nou, met z'n rare uitspraken...' Ik kan me voorstellen dat het op sommige men sen vreemd overkwam, uit de mond van een jongen van zes tien. Maar het is een eigen leven gaan leiden. Met alle gevol gen van dien." Vind je jezelf een typisch Ajax-talent? "Ligt eraan watje daaronder verstaat. Ik maakte op jonge leef tijd m'n debuut en weet wat ik wil, ben zelfbewust. Dat gaat voor de meeste jonge Ajacieden wel op, denk ik. Maar de bluf en de arrogantie die vaak aan Ajax gekoppeld wordt, vind ik niet helemaal terecht. Zelfverzekerdheid is iets heel anders dan arrogantie. Als dat onderscheid wordt gemaakt, mag men mij gerust een typische Ajacied noemen." Simon Zwartkruis

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 11