VIA PAARDEMIDDEL UITGESCHAKELD AJAX-JUVENTUS Voor de derde keer in vijf jaar was Juventus de tegen stander van Ajax in een Eu ropees bekertoernooi; tot op de dag van vandaag overi gens de enige tegen wie Ajax zo vaak uitkwam. Echt blij was Ajax niet met de 'bianconerl', die immers me nige daverende naam paraat hadden; doelman Zoff, Cue- cureddu, Scirea, Gentile, Tar- delli, Causio, Boninsegna, Bettega sommigen ston den nog pas aan het begin van hun loopbaan, maar dat er aardig wat klasse in Tu rijn bijeen vergaard was, stond vast. Of de jonge, in ternationaal onervaren Ajax- ploeg daartegen opgewassen zou zijn was nog een open vraag, maar de voorspellers fronsten maar vast de wenk brauwen. KICK OFF NR. 11 - 21 DinoZoffwasin dereturnwed- voor Ajax. Hij hield Juventus in strijd het grote struikelblok de penalty-serie overeind. worp van Tardelli Jan Everse met een simpele beweging opzij zette en Schrijvers passeerde. Een fikse afknapper voor Ajax PENALTYSERIE Na twintig minuten in de return in Turijn leek het definitief afgelopen voor Ajax. Schrijvers had al tweemaal stevig moe ten ingrijpen, eerst op een hard schot van Causio en vervol gens bij een felle kopbal van Bettega, toen hij moest capitu leren voor een knal van Tardelli: 1-0. Toch bleek na die ope ningsgoal dat Ajax zich misschien niet qua routine, maar wel qua voetbal met de Italianen kon meten. Het ving Juventus op het middenveld op en drukte de irritant vertragende zwartwitte verdediging na rust steeds meer weg. Hij was het dan ook die vier minuten voor tijd op tijd ter plekke was toen Arnesen inschoot, de verdediging te lang rommelde, en de bal hard achter Zoff schoot: 1-1. In de verlenging leek het er zelfs even op dat Ajax zou doordrukken toen het con ditioneel de betere van Juventus bleek. Maar omdat verdere doelpunten uitbleven, moest het paardemiddel van een strafschoppenserie uitkomst brengen. Het lot leek met Ajax toen Gentile hopeloos over schoot, maar Zoff reageerde at tent op de knal van de zelden van elf meter falende Geels. Terwijl Benetti en Cabrini scoorden, stopte Zoff de inzet van Van Dord en schoof Ling de bal naast het doel. Franco Cau sio velde tenslotte het vonnis over het ontgoochelde Ajax. Weer afgelopen Evert Vermeer Toch zou Ajax dichtbij een verrassing komen; een schle mielige samenloop van om standigheden zou tenslotte de weg naar de halve finale versperren. Ajax besloot in de thuiswedstrijd, op 1 maart 1978, te grij pen naar het wapen dat de Amsterdammers al vaak goede diensten had bewezen: een aanvallende tactiek. Veel kan sen leverde dat echter niet op; de Ajax-verdediging moest zich te veel op de geroutineerde Juventus-spelers concentre ren om zich daarnaast ook nog eens met aanvallende acties te kunnen bezighouden. Ajax drukte wel maar dwong geen echte doelrijpe mogelijkheden af: Ling zat in de zak van Gentile, Geels had zijn dag niet, en de beste acties kwamen dan ook van nieuwkomer Tahamata en de als hangende spits opererende Zuidema. Die laatste wurmde zich in de eerste helft langs Morini en zette scherp voor naar Geels, die echter het lichaam van Dino Zoff trof. Juventus stelde daar aanvallend niets tegenover, en was daar ook niet op uit. Naar goed Italiaanse gewoonte werd puur op resultaat gespeeld, en zolang Ajax niet scoorde, was dat resultaat goed voor Juventus. Vier minuten voortijd sloeg Ajax toch nog onverwacht toe. Tahamata gooide een hoekschop voor de pot, waar Van Dord inkopte. Van Bettega ketste de bal opnieuw voor zijn voeten, en een harde knal zorgde voor 1-0. Amper was Ajax uitge- feest over deze verdiende voorsprong, toen Causio na een in-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 21