ROTTERDAMMER IN VOLENDAM TRANSFER GEMIST LEO STEEGMAN ANDRÉ WAS I MAM André Wasiman droomt nooit meer over afgeladen stadions en grote zakken geld. Dat heeft de 31-jarige Rotterdamse Volen- dammer in de loop der jaren wel afgeleerd. Een bikkelharde charge van Ronald Spelbos en de dit jaar afgeketsee transfer naar het Belgische Lommei hebben hem de relativiteit van het voetbalbestaan doen inzien. André Wasiman vierde op 18-jarige leeftijd een overtuigend debuut in de hoofdmacht van Excelsior. Veroverde in een mum van tijd een basisplaats, enkele maanden later zat hij bij buurman Feyenoord. De weg naar sportieve roem leek gepla veid. Totdat Wasiman, in de ijzig koude februari-maand van 1981, AZ'67-voorstopper Ronald Spelbos letterlijk tegen het lijf loopt. De Rotterdamse belofte wordt met gescheurde kruisbanden en een geruïneerde meniscus afgevoerd en wordt later afgekeurd voor het spelen van betaald voetbal. Einde oefening, zo lijkt het. Door een aantal medische blunders heeft de revalidatie zo ontzettend lang geduurd", blikt Wasiman in de zwartste bladzijde van zijn voetbaldagboek. "Bovendien kreeg ik bij Excelsior geen enkele medische begeleiding, die was er een voudigweg niet." Na zijn lijdensweg keert hij terug bij zijn oude club. Eerst als amateur, een jaar later wordt zijn bewonderenswaardige doorzettingsvermogen beloond met een contract. Het zou uiteindelijk tot 1990 duren, voordat Wasiman de overstap Daarop wordt sinds vorige week getraind door Leo Steegman. Fritz Korbach nam de wijk naar Cambuur, aan Steegman de schone taak de zwalkende Volen- dammers weer terug te leiden naar de middenmoot. "Het vertrek van Korbach kwam toch wel onverwacht. Ik had alle vertrouwen in een ommekeer. Nog steeds. Ik denk niet dat Steegman al te veel gaat sleutelen. Hoogstens wat meer zekerheden inbouwen. Voorlopig draait het om de punten. Alhoewel ik tegen Ajax een heel attractieve wedstrijd ver wacht. Omdat er in beide elftallen een hoop technische voet ballers rondlopen. We zijn ook niet bang voor Ajax. Het klinkt misschien raar, maar Volendam heeft geen speciaal ontzag voor Ajax. We weten dat we vanmiddag aan voetballen toe kunnen komen. Dat ligt ons wel." Simon Zwartkruis naar een andere vereniging maakt: Eindhoven. Terugkijkend: "Sportief gezien een heel goeie tijd, met in twee seizoenen twee periodetitels. Maar aan de sfeer moest ik erg wennen. Een Rotterdammer in Brabant, da's moeilijk. Eigenlijk wen je daar nooit aan. En door de problemen die ik bij Eindhoven met het bestuur heb gehad, heb ik er een beetje nare na smaak aan overgehouden." Het werd Volendam. Wasiman, voor het tweede seizoen ac tief in het vissersdorp: "Toen ik kwam zat Volendam net in een mindere periode, sportief gezien liep het niet en het sta dion was nog niet af. Maar de boel stond vrij snel op de rails en uiteindelijk hebben we een prima seizoen ge draaid." De aanvallende middenvelder, gezegend met een goed spelinzicht en een vernietigend afstands schot, mocht zich na afloop van zijn sterke seizoen ver heugen in de belangstelling van diverse profclubs. Er volgden gesprekken met FC Utrecht, Sparta en Lommei, de huidige club van ex-Vo- lendammer Frank Berghuis. "Een vertrek naar België zag ik wel zitten. Maar Volen dam had een optie op mij en daar hebben ze gebruik van gemaakt. Hun goed recht." Vooralsnog lukt dat niet. Vo lendam is geen schim meer van de zelfverzekerde ploeg van vorig jaar. "Terwijl we helemaal niet slecht spelen", vindt Wasiman. "We krijgen genoeg kansen, maar de af werking is niet al te best."

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 6