WAT EEN WEDSTRIJD! 91 I >E E iERSTE m AJAX-VOLEMDAM 1960 Ajax en Volendam hadden el kaar alleen nog vriendschap pelijk en in bekerwedstrij den ontmoet toen de Volen- dammers in 1959 voor het eerst naar de Eredivisie pro moveerden. Aan de Dijk won Ajax dat jaar met 3-0, en toen Volendam op Tweede Paasdag 1960 de korte reis naar de Watergraafsmeer on dernam, was het inmiddels duidelijk dat de 'Wijdbroe- ken' er dat seizoen een heel karwei aan zouden hebben om zich op het hoogste ni veau te handhaven. Op enige medewerking van Ajax hoefde het niet te re kenen: de Amsterdammers waren zelf in een lijf-aan- lijf-gevecht gewikkeld met Feyenoord, met de landstitel als inzet, en kon zich in deze eindfase van de competitie geen verslapping permitte ren. DRIE BASISSPELERS Henk Groot was in de eerste Ajax-Volendam de maker van vijf doelpunten. Henk Groot benutte de door scheidsrechter Dries van Leeuwen toegekende penal ty: 2-0. Amper een minuut later bediende Prins Henk Groot (3-0) en weer een mi nuut later gaf hij de bal aan Cees Groot en leidde Ajax met 4-0. "HONDERD, HONDERD" VxTyF- KICK OFF NR. 10 - 5 Al voor de aftrap wist men dat Volendam een wondertje nodig zou hebben om succes te behalen in De Meer: van de elf basisspelers waren er maar drie beschikbaar. De club moest het doen zonder Jaap Kroon, Dick Maurer, Johan Pelk, Jan Schilder, Jaap Smit, Ben Steur, Klaas Zwarthoed en last but not least doelpunten- kanon Dick Tol, de 'Knoest' die een paar jaar eerder bijna in zijn eentje Ajax uit de beker had gemikt door vier keer te scoren. Het veredelde twee de elftal dat om twee uur bij de aftrap klaar stond, bestond uit Aaltje Keizer, Klaas Karregat, Jaap Mole naar, Dirk Zwarthoed, Jan Tol, Gerrit Zwarthoed, Wim Kras, Bart Kes, Thijs Bond, Henk Jonk en Harmen Veer man. Ajax kon daar een na genoeg ongehavend team tegenover stellen: Van Drecht, Van Mourik, Smit, Van Ham, Anderiesen, Muller, Swart, Henk en Cees Groot, Prins en Do nald Feldmann. Precies tien minuten mocht Volendam nog de illusie van een aanvaardbaar resultaat koesteren, toen haalde Ajax even diep adem en besliste het de wedstrijd binnen zeven minu ten. Eerst kopte Cees Groot een bal door, die door Jan Tol werd gemist en bij Prins terechtkwam. Deze zag plotseling een vrij veld voor zich en maakte daar een passend gebruik van: 1-0. Vijf minuten later was het opnieuw Jan Tol die Do nald Feldmann onreglementair de doortocht belette, en Volendam vreesde een af gang zonder weerga, maar Ajax vond het al snel welle tjes. Zo pruttelde de wed strijd zonder veel oplevin gen naar de rust, en daarna ging het op dezelfde voet verder. Het merkwaardige was dat de oranjehemden in het veld niet eens zoveel slechter waren dan Ajax. Gerrit Zwarthoed en de pas zestienjarige Wim Kras op de rechtervleugel speelden zelfs een uitstekende partij, maar het tempo en de doel matigheid van Ajax nekte de gasten, die alleen een behoor lijke kans voor Kes (op het dorp als 'Bartje Pelé' bekend staand) zagen ontstaan, die Van Mourik hem ten koste van een blessure ontnam. Daar tegenover stelde Ajax tussen neus en lippen door een afgekeurd doelpunt van Co Prins en schoten op de paal van Bennie Muller en Cees Groot. Twintig minuten voortijd besloot Ajax dat het 19.000-kop- pige publiek niet voor niets het gezinnetje in de steek had gelaten en ook nog wel wat te zien mocht krijgen. Een com binatie van Prins en Henk Groot werd afgerond door Donald Feldmann, die het vijfde doelpunt fabriceerde. Drie minuten later legde Dick Zwarthoed de doorgebroken Prins neer en kon Henk Groot opnieuw vanaf elf meter de bal achter Kei zer leggen: 6-0. Weer twee minuten later scoorde Groot uit een pass van zijn broer Cees; het publiek verifieerde even de competitiestand in 'Rood-Wit Thuis', zag dat Ajax dit sei zoen 98 keer had gescoord en hief de strijdkreet 'honderd, honderd' aan. Elf minuten voor tijd scoorde Henk Groot koppend zijn vijfde doelpunt en daarna hoefde de aanhang maar drie minuutjes te wachten op het feest: Een hoekschop van Feldmann belandde bij Swart, die met een fraai, strak schot Keizer passeerde en vervolgens op de schouders van zijn medespelers naar de middenstip werd vervoerd. Volen dam kwam nog dicht bij een tegentreffer, toen Van Drecht adequaat reageerde op een goed schot van Harmen 'de Poes' Veerman. Negen treffers; het was een debuut waar geen Volendam- mer op had zitten wachten. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 5