WISSEL OP VIJF SONNY SILOOY KICK OFF NR. 10-25 Deel vijf van de serie Turfsteken, waarin Klaas Vos de Ajacieden onoe. - it aan een nauwkeurige, door cijferwerk onderbouwde analyse. In nummer 5 komt Sonny Silooy aan bod, de Ajacied die werd geturfd in de wedstrijd AjaxVW. Normaal gesproken zou Michel Kreek aan de beurt zijn ge weest in de serie "Turfsteken". Normaal in de zin van: naar de normen van Louis van Gaal, want Michel is zijn eerste keus voor de positie van links achterin. Een te billijken keus, want Michel heeft laten zien een basisplaats waard te zijn. Dat gaat echter ten koste van iemand die dat in mijn ogen ook verdient, Sonny Silooy. Welnu, in de wedstrijd tegen VVV stond laatstgenoemde - vanwege een blessure bij Van Gaal's eerste keus- als num mer 5 in de basis en trouw aan de volgorde die ik koos, heb ik hem dan ook turvend gevolgd. Opvallend aan Sonny Silooy vind ik zijn immer jeugdige uit straling, zijn jeugdige elan. Ondanks de vele jaren die hij al weer voor Ajax -een korte onderbreking in Frankrijk niet meegerekend- speelt, heeft hij nog steeds alles van een fris se jeugdspeler. Dat uiterlijk wordt geaccentueerd door zijn parmantige kuifje. Tegelijkertijd toont hij zich altijd zeer gedisciplineerd, altijd bereid "vuil werk" op te knappen, in tens geconcentreerd in het minutieus uitschakelen van een tegenstander. Hij is bij Ajax wellicht de meest verdedigend ingestelde speler, al laat hij met enige regelmaat zien dat hij ook met een goede techniek gezegend is. In interviews met- en artikelen over hem wordt vrijwel altijd gewezen op zijn z'n vrolijke natuur en zijn karakter als gangmaker van voetbalgein. Maar in één van de beste afleveringen van de serie in Voetbal International over (ex-)voetballers buiten het voetbal, bleek dat Silooy nog een heel andere kant heeft. Zijn visie op racisme en zijn betrokkenheid bij zijn (Molukse) afkomst getuigen van diepgang en veel bredere interesses. Van deze gouden karaktervoetballer -denk alleen al aan de ingrijpende tegenslagen die hij overwon- kon ik het volgen de rapport opmaken. Sonny had in totaal 57 keer balcontact (33 om 24). Daarvan waren 39 (21 om 18) handelingen goed tot zeer goed; 12 keer (7 om 5) twijfelachtig en slechts 7 maal (5 om 2) slecht. Zijn directe tegenstander tegen VVV was Carlos Hassel- baink. Silooys acties hadden dan ook vooral betrekking op het al dan niet uitschakelen van de vleugelspeler. Vijf keer lukte dat niet, negen keer wel, maar bovendien zorgde Sonny door goed anticiperen dat even zoveel keer Hassel- baink in het geheel niet aan de bal kwam. In de 35e minuut van de tweede helft werd de VVV-er dan ook vervangen. Het geheel van de wedstrijd levert wel het beeld op van Sonny Silooy als een vooral defensieve speler. De reden waarom Van Gaal Michel Kreek als nummer 5 prefereert. Maar als het waar is -en waarom zou het niet waar zijn- dat zonder een goede bank geen club wel vaart, dan is Sonny Silooy daar het bewijs van. Want als de nood daar is, dan speelt Silooy als een eerste keus. En dat tekent de echte prof. Klaas Vos

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 23