deruit te komen. Maar als je eenmaal in de administratie ve mallemolen van Defensie zit en je bent gezond, dan is er geen ontkomen meer aan. Het is niet anders." Je zit nu ruim anderhalf jaar bij Ajax. Op welke punten ben je het meest vooruit gegaan en waar moet nog flink aan ge schaafd worden? "Ik heb vooral op tactisch gebied veel vooruitgang ge boekt. Ik speel nu veel meer met m'n koppie dan vroe ger. Je moet op dit niveau altijd goed blijven nadenken over waar en hoe je je op stelt, zowel in balbezit als bij balverlies. Hoewel ik op dat punt het meest heb bij geleerd, is dat ook het on derdeel dat nog het meest voor verbetering vatbaar is. In mentaal opzicht is er ook wel iets veranderd. Zelfver trouwen heb ik altijd al ge had, maar bij Ajax heb ik geleerd voor elke wedstrijd op scherp te staan. Bij Wil lem II betrapte ik mezelf wel eens op een iets te laco nieke houding tegenover sommige tegenstanders. Zo van: 'Die pakken we wel even vandaag'. Daar hoefje bij Ajax natuurlijk niet mee aan te komen." Wat voor indruk heb je na anderhalf jaar van Amsterdam? "Een hele goeie. Hoewel het leven hierveel drukkeren hectischer is dan in Epe, waar ik vandaan kom. Vooral het rij den met de auto door Amsterdam vind ik een drama. Het ver keer is best wel chaotisch en ik rij constant verkeerd, kan nooit wat vinden. Daarom zorg ik altijd dat ik met iemand mee kan rijden als we de stad ingaan. In het begin deed ik dat bijna nooit, maar de laatste tijd gaan we wel eens met een groep spelers effe wat drinken. En dan valt je pas goed op, wat voor lekker sfeertje er in Amsterdam hangt." Je lijkt alles keurig te plannen in je leven. Wat heb je verder nog in je hoofd? "M'n contract bij Ajax loopt tot 1996. Daarna zien we het wel. Tuurlijk denk ik wel eens aan het buitenland. Als klein kind al. Mijn broer en ik liepen vroeger in een shirt van Bar celona rond. Maar het buitenland doet voorlopig niet ter zake. Ajax gaat, mede dank zij het nieuwe stadion, een gro te toekomst tegemoet. Dat spreekt natuurlijk heel erg aan. Alleen Ajax telt op dit moment." Simon Zwartkruis

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 11