DE NIEUWE VIER JOHN VAN DEN BROM Deel vier van de serie Turfsteken, waarin Klaas Vos de Ajacieden aan een nauwgezette analyse onderwerpt, aandacht voor John van den Brom. De Ajacied die nog geen minuut Ajax- voetbal miste in dit seizoen, werd door Vos geturfd tijdens Ajax Roda JC. KICK OFF NR. 9 - 29 "Je moet er altijd vanuit gaan datje tegen TWAALF man speelt. Uitspraak van Bobby. Bobby Haarms dus, want voor ons Ajacieden is er maar één Bobby (bent u trouwens al lid van zijn fanclub?). Met die twaalfde man bedoelt hij de scheidsrechter. De praktijk bewijst mijns inziens keer op keer zijn gelijk. Zo ook in de wedstrijd Ajax-Roda JC. Zestien keer floot Blankenstein tegen de aanvallende partij -Ajax dus- en acht keer tegen Roda JC. Nu hoeven die cijfers op zich niets te zeggen, maar in dit geval werden de Ajacieden te vaak be straft om niets, terwijl omgekeerd duidelijke overtredingen van Roda-spelers werden weggewuifd c.q. genegeerd. In het algemeen vind ik dat scheidsrechters te weinig de aanvallers in bescherming nemen en zo meewerken aan een bevoorde ling, promotie zelfs, van defensief voetbal. Eén van de "slachtoffers" van Blankensteins arbitrale beleid was John van den Brom, de Ajacied die ik in de wedstrijd te gen Roda JC nauwgezet heb gevolgd. Het overkwam John drie keer dat een mijns inziens correcte ingreep door Blan kenstein bestraft werd. Nu was Van den Brom overigens ook niet in zijn beste doen. John was wel heel veel in balbezit, namelijk 104 keer (54 om 50). Zijn positie neemt veel balbezit met zich mee, maar hier is volgens mij toch sprake van een extreem hoge score. Dit kwam voor een groot deel door de nogal trage, breie- rige opbouw in die wedstrijd. De tikjes breed naar Frank de Boer zouden niet te tellen zijn geweest, ware het niet dat ik er met potlood en papier bovenop zat. Ik kwam tot een totaal van dertig van dergelijke acties. Daarnaast waren er nog breed gespeelde passes op Kreek, Blind en een enkele keer op Rijkaard. John ging weinig diep, stond vaak heel dicht bij Frank de Boer en dan gaat zo'n risicoloze pass bij na vanzelf. Duidelijk in de min waren dertien acties (tien keer in de eer ste helft, drie keer in de tweede-, hij verbeterde zich dus na rust). Elf keer ging het om een mislukte ingreep, twee keer om een slechte pass. Daarbij moet worden aangetekend dat het gevolg vrijwel steeds een redelijk- of werkelijk gevaar lijke situatie in de richting van het Ajax-doel was, waarbij medespelers (Van der Sar, Rijkaard, De Boer) redding moes ten brengen. Gelukkig kon ik nog heel veel aan de creditzijde noteren. In totaal 26 acties konden als positief worden omschreven, 12 om 14. Daarvan hadden er tien een aanvallend karakter, meestal goede passes. De totaalscore in cijfers: 26 goed, 13 slecht, 40 tikjes breed, 25 andere onschadelijke balletjes. Na afloop van de wedstrijd hoor je dan sommige mensen hun twijfels over John van den Brom uitspreken. Ten on rechte. Zoals zo velen vóór hem heeft ook Van den Brom tijd nodig om uiteindelijk uit te groeien tot een niet meer weg te denken kracht in het hart van het rood-witte elftal. Waar ik me écht zorgen over maak, dat is de arbitrage... Klaas Vos

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 28