BENAUWD IN OSLO BRILJANT IN AMSTERDAM AJAX-LILLESTROM KICK OFF NR. 9 - 21 Een hernieuwde kennisma king met de Europa Cup voor Landskampioenen volgde op Ajax' eerste landstitel sinds de periode-Cruijff, in 1977 behaald door winst op FC Amsterdam. De loting voor de eerste ronde in het toer nooi van 1977-1978 koppelde de Amsterdammers aan Lil- leström SK, de Moorse kam pioen. Een onbekende naam, maar dat zegt niet altijd ge noeg. Eenmaal eerder was Ajax naar Noorwegen afge reisd, en ook toen, in 1960, deed de tegenstander niet direct de haren te berge rij zen. Toch betekende Fred- rikstad destijds het einde van Ajax' internationale am bities. Wie er destijds bij was, zal die afgang van Ajax toch nog wel eens door het hoofd hebben gespookt toen men de Amsterdamse sterrenformatie -want zo werd Ajax internationaal toch nog altijd wel beschouwd- zag schutteren. Ajax miste acherin de rustgevende gestalte van doelman Schrijvers, die werd vervangen door Rob Tervoort, een oner varen keeper die tot dusver nog geen al te zekere indruk had gemaakt. Maar die vervanging was zeker niet de enige reden waarom Ajax in Noorwegen volkomen faalde. Lil- leström, dat erom bekend stond uit 'dode' spelsituaties vaak meedogenloos toe te kunnen slaan, kon zich in de ope ningsfase juist op die specialiteit uitleven tegen een chao tisch Ajax. Na amper een minuut was het de routinier bij de Noren, Tom Lund -enkele jaren eerder was hij nog eens bij na door Ajax gecontracteerd- die uit een hoekschop de bal scherp voortrok. Zoals gebruikelijk stormde Lilleström mas saal toe, waarna Gunnar Lönstad de bal in het doel werkte. VERLIES IN MOORWEGEN Een aangeslagen Ajax zag de enthousiaste Noorse semi-profs aan alle kanten langs zich heen schieten, de verdediging ram melde en de kansen volgden elkaar snel op. Johansen miste op een pass van Olsen alleen voor Tervoort, maar deed na een kwartier betere zaken. Het was opnieuw een corner van Lund die aan de basis stond, en de kleine Tor-Egil Johansen verras te koppend de collectief blunderende Ajax-verdedi- ging. Slechts één kans kon Ajax ertegenover stellen: een schot van Schoenaker. Na de rust viel Lilleström con ditioneel terug, maar Ajax miste het vertrouwen om tot de tegenaanval over te gaan. Op het middenveld waren Voor Simon Tahamata was er in de returnwedstrijd te gen Lilleström een hoofdrol én een applauswissel weg gelegd. teveel werkers en te weinig brille om doelman Amund sen nerveus te maken. De klus bleef dan ook liggen tot de return in Amsterdam. KWAK PLAMUUR In die return was er maar één passend concept: aanvallen en nog eens aanvallen. Trai ner Ivic koos voor vier spitsen en drie verdedigers, waarbij Krol op het middenveld werd geposteerd en Schoenaker en Lerby in de aanval, terwijl Peter Jager het doel verde digde. Vanaf de aftrap in de uitverkochte Meer trok Ajax naar het doel van Amundsen en zette de Noorse verdedi ging vast, terwijl Suurbier spelmaker Lund uitschakel de. Een geluk voor Ajax was dat de beide vleugelspitsen, Ling en Tahamata, ditmaal in uitstekende vorm staken en de No ren meermalen tot waanhoop dreven. Na tien minuten werd de eerste kwak plamuur in het gat gewakt dat Oslo in Ajax' reputatie had geslagen. Arnesen trok de bal voor, en Birke- lund, die de bal probeerde weg te werken, zag de bal in zijn eigen doel belanden. Na een half uur was de balans weer ge lijkgetrokken, toen een afstandsschot van Krol op de vuisten van Amundsen uiteen spatte, maar Tahamata de bal onmid dellijk opnieuw voorgooide en Geels adequaat reageerde 2-0. APPLAUSWISSEL TAHAMATA Even kwam er een tegenoffensief, maar Jager wist de ge vreesde tegentreffer af te wenden. Zes minuten na rust leid de een vrije trap van Schoenaker tot de derde treffer: Lerby legde de bal met het hoofd terug op Ling, die raak schoot. En twintig minuten daarna was het opnieuw Ling die de zaak definitief ten voordele van Ajax besliste: nadat Arnesen door Everse werd weggestuurd en scherp voortrok, rondde hij af: 4-0. Een vijfde goal werd Ajax ontnomen toen Tahamata door Amundsen was neergelegd, maar Ajax maalde er niet meer om. Tahamata kreeg een applauswissel waarbij zelfs enkele Noorse spelers mee klapten, en Amsterdam was gerustgesteld. Niet alleen was Ajax naar de tweede ronde doorgestoten, voor het eerst sinds weken had de ploeg weer eens de fut en de fantasie getoond die bij Ajax hoorde. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 20