ZWART WIT AAN DE BOSPORUS "FANATIEK PUBLIEK EN TECHNISCHE VAARDIGHEID" BESIKTAS KICK OFF NR. 8 - 9 De club ontleent haar naam aan een stadswijk van Istan- boel, de metropool in het Europese deel van Turkije. Het stadion ligt aan de boor den van de Bosporus en ont vangt bij iedere thuiswed strijd een zeer fanatieke su- portersschare. De felle aanhang, de technische vaardigheid èn een gedegen structuur horen tot de belangrijkste wapens van Ajax' tegenstander van vanavond: Besiktas. Besiktas Jimnastik Külübü de oudste voetbalclub van Turkije. Misschien is het beter om te spreken van "sport club", zoals de middelste naam ook doet vermoeden. Ook nu nog is voetbal slechts één van de vele sporten (waaron der boksen, handbal, basketbal, atletiek en volleybal) die bij Besiktas beoefent worden. POPULAIRST In 1903 aanschouwde Besiktas het levenslicht. Dat was niet bepaald in de politiek rustigste periode van het Ottomaanse rijk. In die tijden leefde bij de autoriteiten de angst dat ach ter de facade van een sportclub subversieve partijen schuil gingen. Officieel waren de clubs verboden en het echte voet bal werd gespeeld (ook al met tegenwerking van de staat) door buitenlanders, zoals overal in de wereld vooral Engel sen. In 1908 (het jaar van de Jonge Turkse Revolutie) was het gedaan met de geheimzinnigheid en konden de clubs zich echt ontwikkelen maar de Balkan oorlog en de Eerste We reldoorlog stonden een werkelijke ontwikkeling in de weg. Vanaf 1923, toen de Turkse voetbalbond werd opgericht. Het elftal van Besiktas dat in van het daaropvolgende Eu- 1966 kampioen van Turkije ropa Cup-toernooi tegen werd en in de eerste ronde Ajax speelde. kwam het voetbal tot bloei. Besiktas was succesvol en groeide in twee decennia uit tot de populairste club van het land. Aanvankelijk, tus sen 1937 en 1950 werden er regionale kampioenschap pen gespeeld waarbij vooral de clubs uit Istanboel de toon aangaven. In die periode be haalden de zwart-witten van Besiktas drie keer de titel. Daarnaast werd er ook gestreden om het kampioenschap van de stad Istanboel en daarin behaalde Besiktas tussen 1924 en 1958 twaalf titels. Pas in 1959 kwam het tot een echt landskampioenschap. De eerste titel ging na een beslis singswedstrijd naar Fenerbahce maar in 1960 ging Besiktas er met het kampioenschap vandoor. Tot aan 1976 was de strijd om het kampioenschap van Tur kije louter een zaak van Istanboel. Toen doorbrak Trabzons- por de hegemonie en veroverde de titel vijf keer in zes jaar. Tot en met 1993 won Besiktas acht keer het landskampioen schap terwijl het drie keer de nationale beker won. Een aanwijzing voor de kracht van Besiktas is ook dat de club vanaf 1985 vier keer kampioen werd en vijf keer op de tweede plaats eindigde. Het afgelopen seizoen eindigde Be siktas op een gedeelde eerste plaats. Maar net als in 1985 verloor het de titel door een slechter doelsaldo. CONTINUÏTEIT Eén van de beroemdste trainers die Besiktas had was een man die twee keer wereldkampioen was met zijn land: de Italiaan Pepe Meazza (1947-1948), maar ook in de recente geschiede nis van Besiktas spelen buitenlandse trainers een grote rol. De Joegoslaven Stankovic en Milutinovic gingen het nog steeds voortdurende "tijdperk" van de Engelsman Gordon Milne vooraf. De vroegere Liverpool-speler bracht continuïteit in de organisatie en verhoogde de prestaties van de club. De jeugdopleiding hoort tot de beste in Turkije. De suppor ters, zijn tevreden met de voortdurende hoodrol in ei gen land maar men wil na tuurlijk meer. En dat "meer" ligt in Europa. Tot nu toe was Besiktas nogal ongelukkig tijdens de Europa Cup-esca pades. Verder dan een plaats in de kwartfinale van het Eu ropa Cup-toernooi voor landskampioenen in 1987 kwam men niet. De honger naar meer inter nationaal aanzien is groot aan de Bosporus. Het zwart wit van Besiktas wil net zo fier wapperen als het geel rood van Galatasaray dat het een paar jaar geleden deed. Ajax zal er echter alles aan doen om de Besiktas- droom nog een jaartje een droom te laten blijven.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 9