w VOOR DE 56E KEER... WIJ VAN VAK O l/l Het Olympisch Stadion en Ajax, het is een twee-eenheid die zich vooral bij de toppers doet gelden. Duizenden Amster dammers bewaren heerlijke herinneringen aan de Europa Cup-triomfen van Ajax die juist in het Olympische bouwwerk aan de Amstelveenseweg gestalte kregen. En iedereen heeft wel een favoriete wedstrijd die hij in zijn hart koestert. Voor de één is dat Ajax tegen Liverpool uit 1966, vooreen ander weer de onvergetelijke pot tegen Real Madrid in 1972 of de kraker in het UEFA Cup-toernooi tegen Carl Zeiss Jena. En wat te denken van de recentere wedstrijden tegen Real Zaragoza on 1987 of de UEFA Cup-finale tegen Torino? De eerste keer dat Ajax geconfronteerd werd met het feno meen Europa Cup-voetbal was het Stadion meteen al plaats van handeling. Dat gebeurde in 1957, toen Ajax' Europese thuisdebuut gevierd werd meteen 1-0 overwinning op Wis- mut uit Oost Duitsland. Veel belangstelling bestond er toen nog niet voor de Europa Cup, maar dat zou snel veranderen. Aan het eind van de jaren zestig manifesteerde Ajax zich aan de hand van Johan Cruijff, Sjakie Swart, Pietje Keizer en al die andere helden van het eerste uur op het internationale plat form. En zeervaak was het Olympisch Stadion hettoneel van schitterende overwinningen en onvergetelijke duels. Ach, als dat Stadion toch eens kon vertellen... Niet minder dan 55 keer was het Stadion, oneerbiedig ook wel eens "de betonnen klomp" genoemd, de arena voor een Europa Cup-wedstrijd. Het laatst voor Ajax - Hajduk Split die een prachtige 6-0 triomf opleverde. Onder wedstrijdnummer 5 vinden we Ajax - Besiktas. Die ont moeting vond plaats op 28 september 1966, 27 jaar geleden... Ajax won toen met 2-0 en die winst was een goede basis voor het bereiken van de volgende ronde. Op woensdag 20 okto ber aanstaande speelt Ajax zijn 56e Europa Cup-wedstrijd in het Stadion. Weer tegen Besiktas! De 55e Europa Cup-wedstrijd Split verslagen en Jari Litma- van Ajax in het Olympisch Sta- nen betrekt twee gehandi- dion is tot een goed einde ge- capte fans in de feestvreugde, bracht. Ajax heeft Hajduk Foto: Louis van de Vuurst KICK OFF NR. 8 - 31 't Laatst kwam ik hem tegen toen ik nostalgie aan het op snuiven was op de zolder bij mijn moeder. Tussen de strips van Buck Danny en Kuifje lag hij daar, omringd door vaan tjes van lang vervlogen Europa Cup-wedstrijden. Een pet je. Ja, Harry Sacksioni wist precies hoe hij mijn oma kon in pakken. Twee of drie pakjes Chief Whip per dag gingen niet zelden over de toonbank zonder vergezeld te zijn van één of ander Ajax-souvenir. Er hoefde maar een herinne ringsbanier of een tegeltje met het portret van Piet Keizer te verschijnen, of de knip werd weer getrokken. Tussen al dat jeugdsentiment lag dat omgekeerde, op een uitgeholde appel lijkend turks petje, voorzien van de op druk: "Ajax - Besiktas". 28 September 1966, dat is de dag waarop peten ik de Eu ropa Cup-vuurdoop ondergaan. Op deze avond zijn de zwart-witten uit lstanboel de tegenstander en Bennie Mul ler en Piet Keizer bezorgen ons de overwinning. Een week later is het Ali Sami Yen-stadion aan de boorden van de Bosporus volledig uitverkocht en zoals gewoonlijk zit ik voor onze bescheiden zwart-wit televisie te rillen van de zenuwen, een turks doelpunt laat mij van ellende bijna in de bank zinken, maar Sjaak Swart en Piet Keizer brengen mijn hartslag weer tot normale proporties. Later dat jaar werd het Liverpool van "bluffer" Bill Shankly volledig van de mat geveegd, waarna onze rood-witten hun Waterloo vonden in Praag. Onder aanvoering van majoor Jozef Mas- opust beschikten de in glimmend rood spelende "solda ten" van Dukla Praag over meer ervaring. Een eigen doel punt van Frits Soetekouw en een dubieuze strafschop lie ten in het Parijs van Oost Europa het doek over Ajax vallen. Ajax - Besiktas is een bijzondere wedstrijd, want zevenen twintig jaar geleden was deze wedstrijd het begin van een zegereeks waar heel voetbalminnend Europa nog steeds met het grootste ontzag over spreekt. E. Vanzet

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 30