1966 DE GEBOORTE VAM EEN LEGENDARISCH TEAM Zoals inmiddels breed is uit gemeten in de media, is de wedstrijd Ajax-Besiktas er één met een nostalgisch tin tje. Zevenentwintig jaar ge leden stonden beide clubs ook al eens in Europa-cup- verband tegenover elkaar. Ajax was toen nog een onbe tekenende naam in Europa, maar begon dat seizoen aan een indrukwekkende opmars naar de Europese top. KICK OFF NR. 8 - 25 GESTEUND DOOR DE PRINS Het basiselftal van Ajax zoals dat ook aantrad in de thuis wedstrijd tegen Besiktas. Staand van links naar rechts: Ton Pronk, Frits Soetekouw, Wim Suurbier, Gert Bals, Theo van Duivenbode en Ben Muller. Zittend: Piet Keizer, Sjaak Swart, Henk Groot, Co Prins en Klaas Nuninga. Bosporus. Teleurstelling was er bij Ko Prins, die buiten de ploeg was gelaten ten faveure van Henk Groot, die, aldus redeneerde Michels, was meer rust zou uitstralen dan de soms wat onbesuisde Prins. Hartstochtelijk aangemoedigd door 34.119 betalende toeschouwers vielen de Turken fel aan, maar zagen hun spel koelbloedig ontregeld door Pronk, Groot en uitblinker Muller. Ajax haalde zonder kleerscheuren de rust. Zeven minuten na de hervatting leek het toch nog even fout te gaan toen Faruk Bals van dichtbij passeerde. Acht minuten duurde de zenuwenoorlog voor Ajax: opgejut door een uitzinnige menigte kopte Sanli net naast en appel leerde Fenerbahce voor een handsbal bij de hoofdschudden de scheidsrechter Dinov uit Bulgarije. Toen soleeerde Cruijff op links langs Yavuz, gaf een lobje naar Swart en die schoof de bal vanaf een meter of vijftien achter doelman Necmi. Voor Besiktas het sein de zaken wat herder aan te pakken. Ajax overleefde de aanslagen echter en kort nadat Muller na een charge van Faruk enkele minuten op het gras had gelegen, plaatste Pronk de bal op rechts in de vrije ruimte. Piet Keizer won de sprint van Surenya, passeerde Yavuz en tenslotte Necmi. OP NAAR LIVERPOOL... Het was Ajax dat op 13 oktober bij de loting in Florence aanwezig mocht zijn, en zich in de tweede ronde glorie zou verwerven in de historische mistwedstrijd tegen Liverpool. Een sprookje werd geboren. Tweemaal eerder was Ajax present geweest bij het toernooi der Landskampioe nen. In het seizoen 1957-58 werd het Oostduitse Wismut overtuigend verslagen, maar had Vasas Budapest glimlachend de kachel aan gemaakt met de goedwil lende Amsterdammers. Drie jaar later verslikte Ajax zich al in de eerste ronde in het armetierige Noorse Fredrikstad. Wat sindsdien veranderd was, was de ongeëvenaarde lich ting talent die was opgebloeid in De Meer, en die door trai ner Rinus Michels was gekneed tot een soepel draaiend elf tal. Routiniers als Swart, Keizer, Pronk en Muller waren aan gevuld met jongens uit eigen kweek als Cruijff, Suurbier en Hulshoff en enkele gerichte aankopen: Soetekouw, Nunin ga, Bals en de teruggekeerde Groot en Prins. Maar een in ternationale reputatie had Ajax nog allerminst. Dat gold ook voor Besiktas Jimnastik Külübü, dat nog nim mer een ronde had overleefd in een Europa-Cup. Maar dat het Turkse voetbal niet makkelijk te bespelen was, had DWS in 1964 gemerkt, toen de thuiswedstrijd te gen Fenerbahge uit de hand liep en ontaardde in het moles teren van de Deense scheidsrechter door de fanatieke aan hang van de club uit Istanbul. Turks voetbal gold als onbe kend en onberekenbaar. In aanwezigheid van Prins Bernhard drukte scheidsrechter Jack Taylor op 28 september de hand van aanvoerders Soe tekouw en Necmi. Ajax trok meteen het initiatief naar zich toe. Na een kwartier mocht Keizer even bij het strafschop gebied een vrije trap nemen, zijn directe schot werd door de voet van Surenya van richting veranderd, en Ajax leidde. Besiktas stelde orde op zaken. Een knal van Yusuf uit een vrije trap spatte via de vuisten van Bals op de lat, en even later redde Necmi op een goed schot van de verder nauwelijks opvallende Cruijff. Na de rust schroefde Ajax het tempo op maar pas vijf minu ten voor tijd kreeg Ajax waar het op had gehoopt: de hin kende Keizer bereikte met een lange pass Bennie Muller, die direct in de bovenhoek raakschoot: 2-0. 's Middags om vier uur glimlachte de zon vriendelijk aan de hemel boven het Galatasaray-stadion aan de oevers van de

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 24