EUROPA CUP-VENIJN IN HET STADION AJAX-HAJDUK KICK OFF NR. 6 - 3 Het nieuwe Europa Cup-sei zoen is voor Ajax onder een niet al te best gesternte be gonnen. De loting paarde onze rood-witten aan een te genstander van meer dan re delijke faam. Want dat is Hajduk Split. Een blik op de internationale prestatielijst zal dat onderstrepen. Bovendien kwam die tegenstander uit een politiek zeer onrustig ge bied, zodat gemengde gevoelens door het hoofd dwaalden. Nadat Split als plaats van handeling voor de eerste confron tatie vrij snel afviel, werd later het alternatief Zagreb ook als ongewenst voetbalgebied aangemerkt. Uiteindelijk trof fen Ajax en Hajduk elkaar in het Sloveense Ljubljana. In het kleine stadion Centraini beet Ajax in het stof. Een doelpunt van de jonge aanvaller Mornar zorgde voor een 1-0 overwinning van Hajduk. Dat is een verraderlijke uit slag. 1-0 lijkt niets en de marge is natuurlijk ook gering maar er zitten addertjes onder het gras. Een tegendoelpunt maakt de zaak voor Ajax alweer wat lastiger. Ajax zal op ouderwetse wijze aan het karwei moeten begin nen en de tegenstander geen moment in hun spel laten ko men. In hoog tempo Hajduk aftroeven, zelf het Europa Cup-venijn tonen dat nodig is om belangrijke duels als dit te winnen. Met alle respect voor Hajduk, maar Ajax moet zich kunnen plaatsen voor de volgende ronde. ADEL VERPLICHT Het was opvallend hoe groot de blijdschap bij Hajduk was na de overwinning op Ajax. Alsof de mannen van trainer Katalinic een finale hadden gewonnen en niet het eerste gedeelte van een dubbele ontmoeting, zo bejubelden de Kroaten de zege. Het zegt iets over de verhoudingen èn de instelling van beide clubs. Wanneer Ajax van Hajduk wint, Een beeld uit de heenwed strijd in Ljubljana. Mare Overmars wordt van achte ren belaagd door zijn direc te tegenstander Viadislavic. Mare ontsnapte aan de aan slag, Ajax niet. In Ljubljana werd met 1-0 verloren in vanavond moet die neder laag worden rechtgezet. Foto: Louis van de Vuurst wordt dat als een normale zaak beschouwd. Wint Haj duk van Ajax, dan is dat een verrassing. Het maakt het er voor Ajax niet eenvoudiger op, maar je kunt het ook positief bekijken. Het bete kent namelijk dat Ajax de status heeft (die het ook wil hebben) van Europese topclub. Dat strekt tot eer en die eer moet stimulerend werken. Adel verplicht. TALENT EN COLLECTIEF Via de televisie maakten de Nederlandse voetballiefhebbers op vrijdag 17 september kennis met Hajduk uit Split. Een jong elftal, met enige talentvolle gasten en een degelijk collectief. Elf spelers die bovendien werk voor elkaar willen verzetten. Doelman Milharcic wordt beschermd door een verdedigen de lijn die in principe bestaat uit Viadislavic, die het met na me in de eerste helft van de heenwedstrijd erg moeilijk had met Mare Overmars, het centrale duo Spanjic en Osibov en de in Ljubljana op links opererende Hibic. Laatsgenoemde duikt echter ook wel eens in het hart van de defensie op. Op het middenveld horen Ante Mise en Dean Racunica tot de fijnbesnaarde en intelligente voetballers. Mise, aanvoer der van Hajduk, is de man van de scherp aangesneden vrije trappen die ook sterk aan de bal is en overzicht heeft. Van Andrijasevic weten wij dat hij controlerend kan spelen én dat hij een verwoestend schot in de benen heeft. Nenad Pralija stelt zijn ervaring en sobere klasse in dienst van het elftal. De vooruitgeschoven Hajduk-spelers zijn de beweeg lijke Albanees Ardian Kozniku en het jonge talent Ivica Mornar. Mornar ziet er wat slungelachtig uit en veel van zijn intenties sterven een vroege dood. Maar hij blijft een gevaarlijk heerschap die snel voetenwerk combineert met het irritante gebruik van zijn armen en handen bij de duels. AJAX GEEFT 'T! Als collectief zal Hajduk ook zijn mannetje staan en die ei genschap is onmisbaar in het Europa Cup-voetbal. Ajax zal op dat gebied eenzelfde mentaliteit tonen en weet zich extra gesteund door het thuispubliek dat bij voorgaande toppers in het Stadion ook al zorgde voor een fantastische sfeer. Men weet dat het er in deze wedstrijden werkelijk om gaat en dat alles moet wor den gegeven voor een goed resultaat. Overtuiging, scherpte en de spreekwoor delijke Ajax-bluf, dat zijn basiselementen voor een ze ge die de deur naar de tweede ronde opent. Ajax hééft 't en Ajax gééft 't! Ben Tornato

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 3