om zijn jeugdopleiding en het is niet verwonderlijk dat vele klasserijke spelers hun eerste stappen op kicksen bij Hajduk deden. Dragan Holcer, Ivan Buljan (tegenwoordig aan de club verbonden als manager), Ivica Surjak, Ivan Gudelj, de broers Zoran en Zlatko Vujo- vic, het zijn een paar namen van internationaal vermaar de spelers die het blauw-wit van Hajduk droegen. De reeds gememoreerde ja ren zeventig leverden niet alleen nationale roem op. In Europa groeide Hajduk uit tot een naam van formaat. ZWARTE BLADZIJDE PSV LIGT DWARS Het prachtige stadion van I Hajduk in Split. I ideaal met elkaar gemengd waren. De eerste ervaringen in de Europa Cup voor Landskampioenen strandden echter op een andere sterke ploeg uit die periode, Saint Etienne. In de tweede ronde dolf Hajduk het onderspit na twee specta culaire wedstrijden. In Split won Hajduk met 4-1 maar die stand stond na negentig minuten ook op het scorebord van het Stade Geoffrey Guichard van Saint Etienne. In de ver lenging was het Bereta die de Fransen een ronde verder schoot. Een jaar later mocht Hajduk het opnieuw proberen. Dit keer was het een Nederlandse club, PSV, die de mannen uit Split de voet dwars zetten. In Joegoslavië pakte Hajduk door treffers van Mijac en Surjak een 2-0 overwinning. In Eindho ven speelde Hajduk opnieuw goed, maar vergat te scoren. PSV deed dat wel (Dahlqvist en Lubse) en in de verlenging brak Willy van der Kuijlen het Hajduk-verzet definitief. Erg ver kwam Hajduk in het UEFA Cup-seizoen 1983-1984. Na zege's over Universitatea Craiova, Honved, Radnicki Nis en Sparta Praag was Tottenham Hotspur in de halve fina le gelukkiger. In Split won Hajduk met 2-1 maar het doel punt van de Spurs gaf in de tweede wedstrijd de doorslag. Tottenham won met 1-0 waardoor die treffer dubbel telde. Een zwarte bladzijde in de geschiedenis van Ajax' tegen stander werd geschreven op 4 november 1987. In de twee de ronde van het Bekerwinnaarstoernooi bestookte het Hajduk-publiek de tegenstander Olympique Marseille met vuurwerk. De politie reageerde met het spuiten van traan gas in het supportersvak. In de windstille arena, het prachti ge, net volledig vernieuwde stadion Poljud, bleef het traan gas hangen en voetballen was onmogelijk. De rebellerende fans zorgden ervoor dat Hajduk een fikse schorsing van de UEFA aan de broek kreeg. De politieke ontwikkelingen van de laatste jaren hadden ui teraard invloed op het voetbal. Ook Hajduk zag een groot aantal talenten, bijvoorbeeld Alain Boksic naar Olympique Marseille, naar het buitenland vertrekken, op zoek naar een zekerder toekomst. De laatste grote naam die zijn heil in het buitenland zocht is die van de aanvallende linkerver dediger Robert Jarni, die in 1991 de wijk nam naar Italië. Na twee seizoenen bij Bari te hebben gespeeld vinden wij deze Jarni nu terug bij Torino, ook een club die deelneemt aan het Bekerwinnaarstoernooi. Tomislav Ivic, de man die aan de basis stond van een uitstekend Hajduk-elftal in de jaren zeventig. Zijn vol gende club heette... Ajax. In het seizoen 1972-1973 reikte Hajduk net niet ver genoeg voor de finale van het Bekerwinnaarstoernooi. In de halve eindstrijd ver loor het met het kleinst mo gelijke verschil van Leeds United. In Leeds verloor Hajduk met 1-0 en in het ei gen stadion bleef het 0-0. In 1974 werd Hajduk lands kampioen onder leiding van Tomislav Ivic. Deze had eer der als jeugdtrainer van Hajduk de jeugd tot 18 jaar naar het kampioenschap van Joegoslavië gebracht en zijn pupillen uit dat A-juni orenelftal vormden de basis voor een prachtig Hajduk- elftal. Ivic vormde een schit terend Hajduk-team, waar in techniek en taktiek

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 24