HET VERZET VAN iroSjsB ^aap-! HAJDUK Wanneer men het over het Joegoslavi sche voetbal heeft, of beter had, kwa men de namen van Partizan en Rode Ster altijd als eerste naar voren. Dat is niet verbazingwekkend, want met name Rode Ster (officieel Crvena Zvezda) is een club met een rijke historie en met een aantal aansprekende successen, met als hoogtepunt de winst in het Europa Cup-toernooi voor landskampioenen in 1991, toen in Bari Olympique Marseille na strafschoppen werd verslagen. Rode Ster heeft ook een groot aantal lands titels in bezit. Toch is de glorietijd van Rode Ster pas in de jaren vijftig ingegaan. Het eerste lands kampioenschap dateert van 1951, zes jaar na de oprichting van de club. Veel eerder, in 1927 veroverde Hajduk Split de titel. De club waarvan de officiële naam Havatski Nogometni Klub Hajduk luidt, werd in 1911 opgericht en is daarmee de oud ste club van Joegoslavië. De naam Hajduk betekent zoveel als "verzetsman". Men noemde de voetbalclub naar de ver zetstrijders die zich vijf eeuwen terug verzetten tegen de Ottomanische overheersers. Die binding met het verzet heeft Hajduk altijd hoog in het vaandel gehouden. In de Tweede Wereldoorlog zaten veel Een elftalfoto van Hajduk uit de jaren zeventig, een ware glorieperiode van de blauw-witten uit Split. voetballers van de club in het verzet te gen de nieuwe overheerser, Duitsland, en de club ontving daarvoor uit Frank rijk zelfs een ridderorde. Hajduk heeft meerdere takken van sport maar het voetbal is de belangrijk ste. Na twee landstitels die voor de Eerste Wereldoorlog werden behaald bleef het lange tijd stil, al had het in trainer Luka Kaliterina een man die wordt beschouwd als de vader van het Joegoslavische trainersgilde. In de jaren vijftig mengde Hajduk zich weer in de titelstrijd met als resultaat drie kampioenschappen in 1950, 1952 en 1955. Opnieuw volgde er een stille periode, totdat in 1957 de na tionale beker werd veroverd. Het was de aanzet tot een bloeiperiode van de club uit de fraaie badplaats Split. In 1971 werd Hajduk landskampioen en die titels kregen een vervolg in 1974, 1975 en 1979, terwijl in die rijke jaren zeventig maar liefst zes keer op rij de Joegoslavische beker werd veroverd (1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977). TOPVOETBALLERS In Split stond ook de wieg van vele topvoetballers. De le gendarische keeper Vladimir Beara startte zijn loopbaan bij Hajduk voordat hij bij Rode Ster furore maakte. Een andere Joegoslavische topvoetballer uit de Hajduk-school was in de jaren zestig Pero Nodoveza, een topschutter die veel inter lands voor zijn land speelde. Had Joegoslavië nooit gebrek aan talent, voor Hajduk gold dat zeer. De club is befaamd KICK OFF NR. 6-24

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 23