AJAX-HERTHA BSC Hertha BSC, Ajax' opponent in de tweede ronde van het UEFA-Cuptoernooi 1975-1976, was niet een van de echt grote namen in het Bondsduitse voetbal, maar had toch een ver trouwde klank voor Nederlandse voetbaloren. Bovendien had men in de loop der jaren wel geleerd dat Duitse tegen standers pas verslagen zijn als ze van het parkeerterrein af zijn. Men hoedde zich wel voor bovenmatig optimisme. blinker Erwin Kostedde. Vier minuten na de pauze was het die laatste die eindelijk wel het net achter Schrijvers trof. Kostedde glipte langs zijn uitglijdende bewaker Dusbaba en joeg de bal van links in de lange hoek: 1-0. Hertha ging op jacht naar 2-0, Beer en Grau werden steeds gevaarlijker, maar kwamen niet tot scoren, evenmin als Geert Meijer vlak voor tijd. KICK OFF NR. 4-21 GEERT MEYER IN HOOFDROL In de returnwedstrijd tegen Hertha BSC speelde linker spits Geert Meyer een hoofd rol. De huidige assistent-trai ner van Feyenoord stond aan de basis van Ajax' derde doelpunt en schoot zelf num mer vier binnen. Een aardige bijkomstigheid was dat Hertha BSC dat jaar een Nederlands tintje had. Niet alleen speelde voormalig Spar- ta-verdediger Stef Walbeek bij de Westberlijnse club, de technische leiding was bovendien in handen van Georg Kes- sler. Weliswaar een Duitser, maar als voormalig trainer van het Nederlands elftal en Sparta werd hij toch vrijwel be schouwd als een Nederlander. De eerste match tussen de twee clubs viel behoorlijk tegen. In het Olympiastadion kwamen de Amsterdammers weinig verder dan een potje verdedigen. Ajax begon met twee spitsen (Brokamp en Geels) en met Dick Helling als extra middenvelder, en na een tijdje was er zelfs nog maar ander halve spits toen Ruud Geels hinkend rondliep en tenslotte door Geert Meijer moest worden vervangen. Ajax schiep zich maar één kans in de eerste helft, en die was voor Bro kamp. De Limburgse Ajacied stuitte echter op de uitlopende doelman Wolter. Schrijvers behoedde Ajax voor een onover komelijke achterstand door adequaat te reageren op een vijftal inzetten van Hermandung, Sidka en de donkere uit- In de return werd duidelijk wat het uitvallen van Ruud Geels in Berlijn had betekend. Het weekeinde vóór die re turn had hij vijfmaal gescoord tegen Feyenoord en ook te gen Hertha was hij weer voortdurend gevaarlijk. Ajax be gon voorzichtig op die vijfde november, maar kreeg al spoedig enkele serieuze kansen. Een kopbal van Hulshoff ging net naast, eentje van verdediger Kliemann belandde op de vuisten van doelman Wolter in plaats van in het ei gen doel, een keiharde inzet van Hulshoff en de rebound van Brokamp werden beide door Wolter gered. Na 24 minu ten kopte Hulshoff een hoekschop voor de voeten van Bro kamp, die scoorde. Drie minuten daarna werd Brokamp na een één-tweetje met Geels door Kliemann gehaakt, en kon Geels de bal vanaf de stip in het net rammen: 2-0. Vlak voor rust keek Ajax plotseling toch tegen een feitelijke achters tand aan, toen een van richting veranderde vrije trap van Beer voor de voeten van de vrijstaande Kostedde kwam, die de belangrijke 'uit-goal' fa briceerde. In de tweede helft ging Ajax, met Meijer als extra spits, op jacht naar de derde treffer, terwijl Hertha gokte op de counter. Brokamp en Geels vonden niet de juiste richting, hands op een schot van Notten werd niet be straft, maar vlak voor de wanhoop definitief wortel kon schieten in de Ajax- ploeg, zette Geels het hoofd onder een hoekschop van Geert Meijer. Een vierde treffer, van diezelfde Meijer, zorgde voor een uit slag die er groter uitzag dan het Ajax-overwicht geweest was. Maar Ajax was erdoor, en daar ging het maar om. Op naar de derde ronde, op naar Bulgarije. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 20