DE NEGEN-ZOEM AJAX-SPARTA1985: KICK OFF NR. 3 - 5 In de lange, lange reeks ontmoetingen tussen Ajax en Spar ta, die al in 1912 begon, speelden de Amsterdammers waar schijnlijk zelden zo'n perfecte wedstrijd als op 8 december 1985. In het begin van dat seizoen kon de voetbalwereld nog niet veel hoogte krijgen van Ajax. Dat begon al met het con tracteren van de nieuwe coach: Johan Cruijff, die daarmee een tweede come-back maakte bij zijn eerste liefde. Een pro bleem daarbij was dat Cruijff geen trainersdiploma had, de regels daaromtrent aan zijn laars lapte en daarmee Ajax in conflict bracht met de Vereniging van Oefenmeesters. Cruijffs offensieve tactiek kostte aanvankelijk nogal wat punten: nederlagen tegen P5V, Groningen, Feyenoord en Utrecht, maar ook demonstraties als tegen Heracles (8-1) en, de week voor Ajax-Sparta, tegen FC Twente met dezelf de cijfers. De wedstrijd tegen Sparta was de eerste wedstrijd na af loop waarvan de perfectionistische coach min of meer te vreden was. Hij had zich zitten vermaken, zei hij, vond dat aanvallend ingestelde spelers als Vanenburg en De Wit goed hadden meeverdedigd en had geconstateerd dat er voor het eerst tijdens de wedstrijd geen verslapping in de ploeg geslopen was. 3-0 BIJ RUST Hij had ook alle reden tot tevredenheid, want Sparta, toch een gewaardeerde subtopper en op dat moment zelfs de enig overgebleven Nederlandse club in de Europacup-toer nooien, was die middag platgewalst zoals het nog nooit eerder had meegemaakt. Ajax, zonder de met een onwilli ge achillespees kampende Arnold Mühren, speelde vanaf het begin een tempo dat Sparta een helft lang nog wel aar dig kon bijbenen. Maar na de rust was te merken wie de full-profs waren en wie er nog een baantje voor halve da gen bij hadden. Bij de rust was het al 3-0; nadat Leen van der Weel zowaar de eerste goede kans voor Sparta had ge kregen, opende Robbie de Wit na twintig minuten de score door de Spartanen Danny Blind en Aad Andriessen het bos in te sturen en vanaf de punt van het strafschopgebied een verraderlijk schot te lossen. Twaalf minuten later was het Vanenburg die de show stal door de Rotterdamse uitblinker Louis van Gaal te dollen en hard en laag in te schieten. Weer zeven minuten daarna schoot Vanenburg opnieuw, maar zag zijn schot afketsen, waarna Van Basten de bal achter het standbeen om hakte en 3-0 inschoot. VAN BASTEN-SHOW Sparta-keeper Bas van Noortwijk zou het in de tweede helft nog veel benauwder krijgen, al lag dat zeker niet aan hem. Achttien seconden na de aftrap voor de tweede helft lag het vierde punt al achter hem nadat een voorzet van Van 't Schip via allerlei benen bij Van Basten belandde, die koel bloedig afrondde. Drie minuten verder in de wedstrijd was een corner van 'Schippie' via het hoofd van Spelbos op dat van Van Basten beland en was het 5-0. Wat waar is moet gezegd worden, Sparta weigerde zich in te graven om de schade te beperken en bleef aanvallen, wanhopig op zoek naar een tegentreffer. Inmiddels was Vanenburg neerge legd door Olde Riekerink en had Van Basten een strafschop Een juichende Marco van Basten wordt gefeliciteerd door Frank Rijkaard na weer een doelpunt tegen Sparta. Op de voorgrond de trieste Sparta-keeper Van Noort wijk. benut, had diezelfde Van Basten de zoveelste voorzet van Van 't Schip koppend achter Van Noortwijk gelegd en had Vanenburg de bal van grote afstand en met veel effect in de Spartaanse kruising gejaagd. De tegentreffer was Sparta niet gegund, en de Rotterdammers moesten niet alleen een recordnederlaag slikken, maar ook nog toezien hoe Marco van Basten zichzelf zes minuten voor tijd in de recordboe ken schoot door ook een tweede strafschop (na een over treding van Wijnberg op de Wit) te benutten. Het beteken de 9-0, en de zesde treffer voor de Utrechtse Ajacied. Die kwam daarmee in een select rijtje, bestaande uit Dick Lam- mers van DOS, Pierre Kerkhoffs van Enschede en... Johan Cruijff; spelers die ooit in één Eredivisiewedstrijd zes maal scoorden. Cruijff scoorde zijn dubbele hatrick in 1970 tegen AZ '67, en eens te meer bleek dat ironie in de voetballerij zelden ver weg is: één van de AZ-verdedigers die toen tot wanhooop werden gedreven was Theo Vonk, en die was nu trainer van Sparta. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 5