AJAX-GLENTORAN Oe naam van de eerste tegenstander van Ajax in het UEFA- Cuptoernooi 1975-76 zorgde niet direct voor sidderingen van angst in het Amsterdamse kamp. In eigen land had de hloord- ierse club een uitstekende reputatie en een indrukwekken de erelijst. Vijftien landstitels en negen maal de beker van Ierland en later Moord-lerland, en bijna jaarlijks Europees voetbal. Maar wat dat laatste betreft was de ploeg uit Bel fast nooit verder gekomen dan de kwartfinale die het twee seizoenen eerder bij de Bekerwinnaars haalde en waarin het door Borussia Mönchengladbach achteloos terzijde was ge schoven. Kortom, Ajax maakte zich weinig zorgen over de afloop van die eerste ronde. Althans niet op het sportieve vlak. Met Rinus Michels een jaartje als vervanger van de, na een geruchtmakend interview met een roddelblaadje, ontslagen trainer Knobel was het accent meer op de verdediging ko men te liggen. Ajax speelde met twee spitsen in plaats van de gebruikelijke drie en het resultaat was heiliger dan voor heen. Die twee spitsen waren doorgaans Geels en Brokamp, met Steffenhagen en de van FC Amsterdam overgenomen Geert Meijer als ondersteuning. Tegen de fenomenale, maar permanent geblesseerde spits Jan Mulder was een af keuringsprocedure gestart. OP OVAL GROUNDS KICK OFF NR. 3 -23 NAAR VEERTIEN GOALS... In de return kampte Glentoran behalve met gemis aan kwaliteit ook nog met blessures in de verdediging en moest het zelfs aantreden zonder reservekeeper. Een wel heel schamel gevuld Olympisch Sta dion (er waren welgeteld 2.938 betalende toeschouwers) zag een Ajax dat weliswaar al lesbehalve wondervoetbal speelde, maar in ieder geval geen genoegen nam met een plichtmatige overwinning. De eerste helft had Glentoran nog redelijk stand gehouden; alleen Notten en Van Dord hadden het doel gevonden, de eerste via het been van een verdediger en de tweede op aangeven van Gerrie Mühren. Na de rust stortten de Noord ieren definitief in. In snelle opeenvolging zorgde Geels met een afstandsschot, een om haal en een kopbal op aangeven van Meijer voor 5-0, een één-tweetje tussen Mühren en Hulshoff werd door eerstgenoemde afge rond, Brokamp joeg de bal van twintig meter in de touwen en plaatste vlak voor tijd met een technisch verzorgd balletje nog een acht ste treffer achter McCullogh. Ajax rekende zich niet rijk met de veertien treffers die het in de twee wedstrijden tegen Glentoran had geproduceerd. Het wist verdomd goed dat het tegen de volgende tegenstander meer uit de kast zou moeten halen. Evert Vermeer Anders lag het met de politieke situatie in Ierland en de fei telijke burgeroorlog die al zes jaar lang voor een scherpe politieke en religieuze verdeeldheid zorgde. Ajax werd bij het Culloden-hotel in Belfast, dat was afgezet met grote rollen prikkeldraad, dan ook voortdurend omgeven door veiligheidsagenten. De andere logische vrees was onder schatting en de wetenschap dat de Europese 'dwerg' zich tegen het 'grote' Ajax zou willen laten gelden. Dat grote Ajax had inmiddels flink wat water bij de wijn van de veelgeroemde aanvallende spelstijl moeten doen. IRuud Geels maakte zeven van de veertien Ajax-doel- punten tegen Glentoran. Met Steffenhagen in plaats van de geblesseerde Brokamp had Ajax een rustige avond op de magertjes bezette Oval Grounds. De Amsterdammers speelden weinig geconcen treerd, maar Glentoran miste de moed en waarschijnlijk ook het talent om daarvan gebruik te maken. Na twintig minu ten rondde Geels met het befaamde hoofd een hoekschop van Mühren af, en enkele minuten later herhaalde hij dat met een voorzet van diezelfde ploeggenoot. Door een blunder van doelman McCullough op een ongevaarlijke schuiver van Geert Meijer stond het bij rust 0-3, waarna Geels alweer raak kopte, Notten van afstand scoorde en Geels met de voet zijn vierde doelpunt maakte na een pass van Meijer. Pas daarna kon het conditioneel duidelijk tekort schietende Glentoran tegenscoren, waarbij de buitenspel positie van Johnny Jamison op de pass van Dickinson ge makshalve over het hoofd werd gezien.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 22