w> In deze (na Ajax Barcelona) tweede editie van "Kick Off" is plaats voor een nieuwe rubriek. Een rubriek die de naam "Turfsteken" draagt en wordt geschreven door medewerker Klaas Vos, woonachtig in Amsterdam-oost maar zeker niet alleen daarom een vaste klant in De Meer. Iedere week zal hij één van de Ajacieden speciaal in het vizier nemen om in de daaropvolgende "Kick Off" verslag te doen van het turven van de acties die betreffende speler in negentig (of meer) minuten ten beste heeft gegeven. In dit programmablad licht Klaas Vos het hoe en het waarom van het turven toe. PLAATS VAN RAPPORTCIJFERS... Dit weekend vindt de aftrap plaats van een nieuw seizoen. Het oude seizoen is definitief opgeborgen in het archief van het geheugen. Wellicht worden wij nog wel eens overvallen door weemoed, vanwege "het verlies van de geliefden Bergkamp, Jonk en Vink", maar ook het voetballeven gaat verder. En hoe! We hebben Rijkaard terug, Van Vossen erbij en Finidi George zou wel eens de revelatie van het komende seizoen kunnen worden. En John van den Brom is ook een aankoop die er mag wezen. Mijn hart klopt in ieder geval van hoge verwachting, zoals dat van een kind voor een Sinterklaasfeest of voor een spannend schoolreisje. Een verwachting waarin ik reik naar het hoogste: prachtig voetbal en mooie prijzen. Tussen haakjes: in een zich steeds meer breedmakend familietijdschrift heeft gestaan dat John van den Brom en Ronald de Boer geen Ajax-uitstraling zouden bezitten. Ik geloof er niets van. Van den Brom had volgens mij al een Ajax-shirt om toen hij nog in Vitesse-tenue speelde en Ronald de Boer (opgegroeid in de Ajax-school) zal komend seizoen bewijzen dat hij al leen hier, bij Ajax, thuishoort. DE CIJFERS TURFSTEKEN KICK OFF NR. 2-27 Een nieuw seizoen betekent ook weer dat er cij fers gegeven zullen worden aan de spelers. In ie der geval zullen zeker De Telegraaf en Voetbal International dat wederom gaan doen. Wat de laatste betreft: al jaren verbaas ik me re gelmatig over de waardering die men zwart op wit laat afdrukken. Vaak had ik het gevoel naar een andere wedstrijd gekeken te hebben dan de "schoolmeester" van dat blad. Wie naar mijn ge voel een hoog cijfer had moeten krijgen, kreeg een lage waardering en omgekeerd. Ik heb de in druk dat andere factoren dan een zo objectief mogelijke kijk op de wedstrijd de waardering be paalden. Om een voorbeeld te noemen: toen Ed gar Davids de plaats van Bryan Roy innam kreeg hij extreem lage cijfers, terwijl hij mijns inziens helemaal niet zo slecht gespeeld had als die cijfers deden vermoeden. En ik vroeg mij af of het veel gelezen voetbalblad niet bezig was met een aan val in de rug op de technische staf (lees: Louis van Gaal) over de rug van Davids? Hoe het ook zij, de vraag rees: op grond waarvan worden die cijfers gegeven? Hoe kijkt men? En kan het ook anders? Het leidde mij naar de behoefte om dit seizoen elke wedstrijd één speler nauwgezet te volgen en zijn handelingen te turven op kwaliteit. Wat doet hij goed, wat fout, wat hangt daar tussenin? Dat "turven" is trouwens een mooi woord, dat uit de turfstekerij stamt. Turven is letterlijk het tellen van de gestoken turfstukken. Het Russisch kent het woord ook, maar de Russen hebben het turf steken dan ook van ons geleerd. Ik zou zeggen, turft u eens met me mee. Let bij voorbeeld vanmiddag eens op onze nieuwe "nummer 10". De laatste thuiswedstrijd -die tegen Fortuna Sit- tard- van onze oude "nummer 10" gaf de verras sende uitslag van 48 goede tot zeer goede acties van de in totaal 57 handelingen. Ik hoop dat die nieuwe "nummer 10" vanmiddag hiervoor niet onder zal doen en al die wedstrijden die daarna zullen volgen óók niet. Het is de beste manier om de verloren liefde te vergeten. Want nogmaals, het voetballeven, zeker dat van Ajax, gaat verder! Klaas Vos

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 26