MEER DAM EEN CLUB DE GESCHIEDENIS VAN DE BLAUW-RODE TOPCLUB BARCELONA "Més que un club", meer dan een club, zeggen de Barcelo- nezen vol trots over de FC Barcelona. Hun FC Barcelona. En ze hebben gelijk, want Barcelona is niet zomaar een club waar verschillende takken van sport worden bedre ven en waar het voetbal de basis vormt. Nee, Barcelona is een instituut, een begrip in de hele voetbalwereld. Een club die verweven is met het Catalaanse volk en tevens de belangrijkste vertegenwoordiger van de Catalaanse trots. Meer dan een dub...Bar celona is een deel van leven van de Cata lanen die trots en kritisch zijn op de ver richtingen van hun FC Barcelona, de club die in 1899 werd opgericht door een Zwitser, Hans Gamper en die zou uit groeien tot een voetbalbedrijf dat door honderdduizend socio's wordt onder steund en waarvan het eerste elftal in één van de fraaiste voetbalarena's ter we reld speelt. Dertig jaar na de oprichting veroverde FC Barcelona voor het eerst de nationale titel nadat het in de voorafgaande decen nia reeds acht keer de nationale beker had veroverd. Na dat eerste kampioenschap waren het vooral Athletic Bilbao en Real Madrid die de dienst uitmaakten. Het duurde tot 1945 voordat Barcelona weer een landskampioenschap in de wacht sleepte. Vanaf die tijd speelde Barcelona regel-ma- tig een hoofdrol in de Liga. In 1948 en 1949 en in 1952 en 1953 werd de landstitel behaald. Na de winst in 1953 volgde de hegemonie van Real Madrid. De "Koninklijke" heerste in eigen land en ook daarbuiten en was met af stand de beste club van Europa. De rol van achtervolger lag de Barcelonezen slecht op de maag en onder leiding van trainer Helenio Herrera, bijgenaamd de "magiër", kocht en bouwde Barcelona een voortreffelijk elftal waar in stervoetballers als doelman Ramallets, Martinez, Kocsis en vooral Luis Suarez een belangrijke rol speelden. In 1959 en 1960 pakte Barca twee keer de landstitel. In het seizoen 1959-1960 was Spanje dan ook met twee clubs in het Europa Cup-toernooi voor Landskampioenen verte genwoordigd. Barcelona schakelde achtereenvolgens CS- KA Sofia, Milan (met de totaalcijfers 7-1en Wolver hampton Wanderers uit om in de halve finale te botsen op Real Madrid. De eerste wedstrijd, in Madrid, werd door Real met 3-2 gewonnen, dankzij een treffer van Alfredo di Stefano in de slotfase. In Barcelona werd het wonder evenwel niet verricht door Barcelona maar door de tegenstander die met 3-1 won. Een jaar later bereikte Barcelona de fina le van het belangrijkste Europa Cup toernooi. Lierse SK, Real Madrid Spartak Kravole en Rapid Wien werden onderweg verslagen maar in de eind strijd te Bern dolf Barcelona het onder spit tegen Benfica. Barcelona kende na een lichte terugval weer een opleving in 1974 toen het aan de hand van Johan Cruijff (en met trainer Rinus Michels) het kampioenschap vero verde. In die jaren werd duidelijk dat Bar celona niet zomaar een club was. De poli tieke invloeden vanuit de hoofdstad Madrid maakten het er voor "dissident" Barcelona niet makkelijker op een stempel te drukken op de Spaanse competitie. Ook de aankoop van diverse internationale grootheden, zoals Jo han Neeskens, de Peruaan Hugo Sotil, Hans Krankl, Alan Simonsen en Steve Archibald -om er een aantal te noe men- konden het tij niet werkelijk keren. De club bleek ook moeilijk te regeren. Interne belangenstrijd zorgde meer dan eens voor onrust in de eigen gelederen, daar waar eenheid gewenst was. Topvoetballers zeiden gretig "ja" op een aanbod van Bar celona maar wisten bij voorbaat dat zij zich in een wes pennest begaven. Ook het Argentijnse wonderkind Diego Maradona (overgenomen in 1982 van Argentinos Ju niors) kon daar niet aan ontsnappen en nam een paar jaar later de wijk naar Napoli. In 1985 pakte Barcelona weereen landskampioen schap, nadat het in Europa zijn kracht had bewezen De selectie van FC Barcelona uit 1975 met drie Nederland se hoofdrolspelers. Centraal staat trainer Rinus Michels, op de middelste rij tweede van links ontdekken wij Jo han Cruijff en op de boven ste rij tweede van rechts staat Johan Neeskens. Hans ("Joan") Gamper, de man die in 1899 FC Barcelona oprichtte.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 9