I EERDERE ONTMOETINGEN ALTIJD OM DES KEIZERS BAARD <2 u) ui u AJAX TEGEN BARCELONA AJAX-BARCELONA: KICK OFF NR. 1 - 5 Het vele transferverkeer van Ajax richting Barcelona heeft de laatste twintig jaar onvermijdelijk voor een zekere band gezorgd tussen de twee trotse clubs, maar curieus genoeg zijn die door het lot altijd uit elkaar gehouden als er een Eu ropese beker in het geding was. Feyenoord, AZ '67 en NEC trokken alle naar Nou Camp, maar wanneer Ajax dat deed had de wedstrijd onveranderlijk het etiket 'vriendschappe lijk'. Met Michels als coach, Cruijff de meest succesvolle aankoop sinds eeuwen en Johan Neeskens als nieuwe greep uit de snoeptrommel van Ajax, besloot Barga in 1974 de Amster dammers uit te nodigen als deelnemer aan het huistoernooi om de Juan Gamper-beker. Ajax, niet meer de ploeg van amper een jaar tevoren, was kansloos tegen de landgeno ten en hun nieuwe maten: het werd 3-0 door Marcial (twee maal) en Asensi. In 1975 bestond Amsterdam 700 jaar, en in het kader van de festiviteiten werd een internationaal voetbaltoernooi geor ganiseerd dat tot vorig jaar een jaarlijkse traditie zou blijven. De deelname van Barcelona lag voor de hand, en zo was er die zomer een weerzien van Cruijff, Neeskens en Michels met het Olympisch Stadion. Ditmaal waren de rollen omgedraaid: Gerrie Mühren en Johnny Dusbaba zetten Ajax op 2-0, waar na Hugo Sotil tegenscoorde en Geert Meijer, thans assistent- coach bij Feyenoord, de eindstand verzorgde: 3-1Twee jaar later speelde Barcelona opnieuw op het Amsterdamtoer- nooi, maar ditmaal bleef een confrontatie met Ajax uit. In 1978 was de derde ontmoeting tussen Barcelona en Ajax live op televisie te volgen. Die eer was te danken aan het feestvarken: Johan Cruijff. Hij zette dat jaar een (naar later gelukkig zou blijken slechts voorlopige) punt achter zijn carrière en kreeg een erewedstrijd aangeboden tegen Ajax. Beter gezegd een half Ajax, want de andere helft was al druk bezig met de voorbereidingen van het WK in Argenti nië. De veredelde jeugdselectie, met talenten als Lerby, Ar- nesen, Lamain, Cramer, Bouma en de later dat jaar tragisch verongelukte Corrie van den Brink, hield het nog verbazend lang vol. Bij rust was het zelfs 0-1 door een treffer van Tscheu-la Ling. Vijf minuten in de tweede helft scoorde Bio 1-1, en pas in de slotfase benutte Esteban een misser van re servedoelman Tervoort en rondde Villa de score af op 3-1. Een tweede afscheidswedstrijd van Cruijff, met een volledig Ajax tegen Bayern München, eindigde later dat jaar heel wat minder bescheiden: 0-8! Negen jaar later, in 1987, troffen de beide voetbaljuwelen elkaar voorlopig voor het laatst, en opnieuw was Cruijff er bij, ditmaal als coach van Ajax. In de finale van het Juan Gamper-toernooi hield Barcelona de beker met 3-2 in eigen huis. Treffers van Victor en Lineker werden beide malen be antwoord, door Bosman en Wouters, maar een kwartier voor tijd zorgde Roberto voor de nekslag: 3-2. Drie nederlagen en één overwinning, zo is de score voor de clubs; voor Cruijff is de balans in evenwicht: voor hem per soonlijk is het 2-2. Voor het eerst zit de Keizer van Beton dorp op de bank tégen de club waar hij zijn eerste faam verwierf, maar op vals sentiment hoeft noch hij, noch Ajax waarschijnlijk te rekenen. In de zomer van 1974 wissel de Johan Neeskens het rood wit van Ajax in voor het blauw-rood van Barcelona. In Nou Camp verwierf "Nees" zich een geweldige populariteit. 20 augustus 1974, Barcelona - Ajax 3-0 Schrijvers; Suurbier, Dusbaba, Krol, Van Santen; Haan, Arnold en Gerrie Mühren; Geels, Rep, Keizer (Steffenhagen) 8 augustus 1975, Ajax - Barcelona 3-2 Schrijvers; Suurbier, Dusbaba, Hulshoff, Krol; Steffenhagen, Notten, G.Mühren (Van Dord); Geels, Brokamp (Ling), Meijer 27 mei 1978, Barcelona - Ajax 3-1 Jager (Tervoort), Lamain (Cramer), Van Dord, Zuidema, Lerby (Verkaik), Bouma, Erkens, Tahamata, Ling (Van den Brink), Meijer, Arnesen 19 augustus 1987, Barcelona - Ajax 3-2 Menzo; Blind, Spelbos, Wouters, Silooy; Rijkaard (Bosman), Winter, Rob Witschge; Meijer (Bergkamp), Stapleton, Van 't Schip (Dick)

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 5